PORTATİF (TAŞINABİLİR) GAZ DEDEKTÖRLERİ

İş Sağlığı Güvenliği yönetmelikleri çerçevesinde gaz tehlikesi olabilecek ortamlarda çalışacak kişilerin güvenliklerini sağlamak amacıyla kullanılan portatif gaz dedektörlerinin, Türkiye genelinde satışını ve satış sonrası bakım ve kalibrasyon hizmetlerini veren firmamız, Honeywell markasının distribütörlüğünü yapmaktadır.

Yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama cihazları iki farklı türde karşımıza çıkar. Bunlardan bir tanesi taşınabilir (portatif) gaz detektörü bir diğeri ise sabit (kalıcı) gaz detektörüdür. Taşınabilir gaz detektörlerinde öne çıkan başlıca özellikler hafif ve taşınabilir olmaları, suya ve toza dayanıklı olmaları, kullanım kolaylığı sağlamalarıdır.

Portatif (taşınabilir) gaz dedektörleri bir tür kişisel koruyucu donanımdır. Çalışan personelin oluşabilecek gaz tehlikelerinden korunmasını amaçlar. Cihazlar personelin çalışma alanını sürekli izlediği ve bireysel alarm verme özelliğiyle sabit detektörlere nazaran çalışanın korunmasında daha geniş bir alana hitap eder. Farklı uygulamalarda değişik senaryolar oluşturulabilir. Bazı durumlarda taşınabilir detektörler tek başına kullanılırken, bazen de sabit detektörler ile birlikte kullanılır. Sabit ve portatif gaz dedektörlerinin birlikte kullanılması durumunda çevrenin ve kişilerin gaz tehlikelerinden korunma seviyelerini daha üst noktalara getirebilmektedir.

Bir ortamda birden çok gaz tehlikesi aynı anda oluşabilir. Bu risklerden ötürü taşınabilir gaz detektörleri bir veya birden fazla gazı algılayabilecek şekilde tasarlanmıştır. Tek bir gazı algılayacak olan detektör bu işlemi tek sensör yardımıyla yapar. Çoklu gaz algılamak istendiğinde ise altı adede kadar farklı sensörler kullanılarak algılama işlemi yapılabilir. Bu sensörler gazların özelliklerine göre (yanıcı-patlayıcı, toksik) farklı algılama prensipleri kullanırlar ve bu algılama prensiplerine göre isimlendirilirler. Bunları katalitik, IR (kızıl ötesi), elektrokimyasal ve PID sensörler olarak tanımlayabiliriz.

Taşınabilir gaz detektörleri ihtiyaca göre çalışma şekli olarak da farklılık gösterir. Bu bağlamda iki farklı çalışma şekli karşımıza çıkar. Bunlardan bir tanesi difüzyon yoluyla çalışma bir diğeri ise numune alarak çalışmadır. Detektör numune alma işlemini dahili veya harici pompa yardımıyla yapar. Difüzyon metodunda ise gazın sensörlere ulaşması beklenir.

Günümüzde toksik ve yanıcı gazlar başta olmak üzere birçok tehlikeli maddenin kullanıldığı ve üretiminin yapıldığı endüstriyel prosesler mevcuttur. Bunlardan önemli olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz; Petrol ve gaz, kimyasal tesisler, su arıtma tesisleri, askeriye, denizcilik, kapalı alan uygulamaları, madencilik. Kişisel koruyucu donanım olan ve insan hayatının önemini ön plana çıkaran taşınabilir gaz detektörleri bu tip tesislerde hali hazırda kullanılmasının yanında ilerleyen yıllarda da bu endüstriyel alanların vazgeçilmez bir parçası olmaya devam edecektir.

E-Bülten Kayıt

Set Teknik hakkındaki tüm yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize katılın.

Lütfen bekleyiniz.. E-posta adresi hatalı. * işaretli alanlar boş bırakılamaz. Mesajınız başarı ile gönderildi. Hata oluştu lütfen tekrar deneyiniz.