slider-1920x400-teknik-hizmetler 500x400-087

NOx Dönüştürücü Verimlilik Testi Hizmeti

noxNOx Dönüştürücü Nedir?

NOx, azot oksitlerin toplamı demektir. Proseslerde NO ve NO2 parametreleri çıkmaktadır ve NOx verisini elde etmek için ya bu iki parametrede ölçülmeli ya da bir parametre dönüştürülmelidir. Bu maksatla NO2 parametresi NOx Converter ile NO parametresine dönüştürülür ve NO parametresini ölçebilen bir analizör ile NOx parametresi elde edilebilir.

NOx Dönüştürücü Verimliliği Nedir?

NOx Converter içinde kimyasal dönüşümü sağlayan bir dönüştürücü kartuş vardır. Dönüştürme oranının %95'den yüksek olması istenir. Kullanıma bağlı olarak belli bir süre sonra bu çevrim oranı düşer. Çevrim oranının düşmesiyle elde edilen NOx verisinde hata payı artar. Bundan dolayı NOx dönüştürücülerde belli periyotlarda verimlilik testi yapılması gerekli ve önemlidir.

NOx Verimlilik Testi Nasıl Yapılır?

Teoride verimlilik testi için NO2 gazı kullanılabileceği gibi, bu yöntem uygulamada kararlı ve doğru sonuçlar vermemektedir. Set Teknik, NOx verimlilik testi için faz titrasyon metodunu kullanır. Özel bir düzenekte ozon jeneratörü ile ozon üreterek NO gazı ile karıştırır ve karışım oranına göre NO2 gazı elde edilir. Elde edilen gaz, NOx Dönüştürücüden geçirilir ve 4 farklı aşamada gaz analizörüne verilerek elde edilen NO ölçüm sonuçları ile hesap yapılır ve çevrim oranı % biriminden elde edilir.  

Sıkça Sorulan Sorular

NOx verimlilik testi ne kadar sürer?

Gaz analizörü ve NOx converter hatasız çalışıyorsa, uygulanacak yöntem 1 sistem için yarım günü geçmemektedir.

NOx Converter verimlilik testinden geçilemezse ne olur?

Test sonucu testin sonunda belli olmaktadır. Verimlilik 95% altında çıkması durumunda, NOx dönüştürücünün kartuşu yenisi ile değiştirilerek test tekrarlanır. Bu işlem aynı gün içinde yapılabilmesi durumunda işletme ek bir hizmet bedeli ödemez. Fakat bunun için işletmenin yedek kartuş stoku olması önemlidir. 

NOx verimlilik testi sonuçlarını ne kadar sürede alabilirim?

Test sonuçları aynı gün içinde bildirilir ve 2-3 gün içinde raporlanarak işletmeye sunulur.

İlişkili Ürünler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın