slider-1920x400-1 slider-mobil-500x400

SEÖS (Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemi)

Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri (SEÖS)

Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Yönetmeliği ve atıkların yakılmasına ilişkin yönetmelikte yer alan olası durumların sağlanması halinde, belirli işletmelerde zorunluluk haline getirilmiştir. Bu zorunluluğa sahip olan işletmeler; gaz, toz ve kütlesel debi parametrelerini sürekli olarak izlemektedirler. Ancak bu izleme için kurulan sistemler, SEÖS Tebliği yayınlanana kadar herhangi bir standardı takip etmemesi nedeniyle, istenen standart ve denklik sağlanamamaktaydı.

2011 yılı Eylül ayında yayınlanan ve 2022 Eylül ayı itibarıyla yürürlüğe giren Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri Tebliği, EN14181 ve EN15267 standartlarının tanımladığı üzere sistemlere bir düzen getirdi. Bu tarih öncesinde kurulan birçok sistem standartlardan uzak bir şekilde uygulanmakta ve bunun sonucu olarak istenilen denetim mekanizması yeterli işlevini sağlayamaz durumdaydı. SEÖS Tebliği, kurulan ve kurulacak olan emisyon izleme sistemlerinin, en yüksek verimli şekilde uygulanmasının yolunu çizmiştir.

SEÖS Tebliği sonrasında yayınlanan SEÖS Genelgesiyle birlikte kurulu ve kurulacak olan emisyon sistemlerinin verileri, Bakanlığın merkez laboratuvarına sürekli olarak aktarılır oldu. Böylece işletmelerin kendi iç izlemeleriyle birlikte Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da emisyon değerlerini sürekli olarak izler duruma geldi.

2020 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nda kurulan "Sürekli İzleme Merkezi (SIM)", verilerin daha güvenilir, ham ve hatasız şekilde aktarılmasını mümkün hale getirmiştir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın 01.07.2022 tarihinde yayınlamış olduğu Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri (SEÖS) Tebliği ile ilgili duyuruya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

SÜREKLİ EMİSYON ÖLÇÜM SİSTEMLERİ (SEÖS) TEBLİĞİ İLE İLGİLİ DUYURU (01.07.2022) İÇİN TIKLAYINIZ!

Firmamız, gaz analiz sektöründe dünya çapında önemli markalar olan Siemens, Durag ve Gasmet firmalarının distribütörü olup, ülke genelinde Bakanlığın ve yasal mevzuatların belirlediği şekilde 300'ü aşkın Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemlerinin kurulumunu gerçekleştirmiştir. SEÖS kapsamında aylık olarak yapılması gereken KGS3 ve periyodik olarak yapılması gereken bakım hizmetleri için 25 kişilik uzman teknik kadromuz ile hizmet vermektedir.

GAZ ANALİZÖRLERİ

TOZ ANALİZÖRLERİ

DEBİ ÖLÇÜM SİSTEMLERİ

 

 

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın