1920x400-te-1-2 500x400-te 1920x400-te-1-2 500x400-te

Teknik Emniyet

Portatif (Taşınabilir) Gaz Dedektörleri

Portatif (Taşınabilir) Gaz Dedektörleri

Honeywell
Kapalı alan çalışmalarında ve/veya ulaşımı zor alanlarda zehirli gaz tehlikelerine karşı, personelin üzerinde taşıyabildiği, tekli veya çoklu gaz algılamalarında kullanılan gaz algılama cihazları olarak portatif (taşınabilir) gaz dedektörleri kullanılmaktadır.
Sabit Gaz Dedektörleri

Sabit Gaz Dedektörleri

Honeywell
Sürekli risk taşıyan noktalarda zehirli ve yanıcı-patlayıcı gaz tehlikelerine karşı, ilgili yerlere montajının yapılması suretiyle devamlı olarak ortam koşullarının kontrol edilmesini sağlayan sistemleri sabit gaz dedektörleri ile kurabilirsiniz.
Alev Dedektörleri

Alev Dedektörleri

Honeywell
Çeşitli nedenlerden dolayı sürekli risk taşıyan ortamlarda oluşabilecek yangın tehlikelerine karşı kontrol amaçlı kullanılan cihazlara alev dedektörleri denilmektedir.
Kontrol Üniteleri

Kontrol Üniteleri

Honeywell
Sabit gaz dedektörleri, uyarı ekipmanları ve diğer uyarı butonlarının tek bir sistem üzerinde toplanmasını, kontrolünü ve izlenebilirliğini sağlayan sistemlere kontrol üniteleri denilmektedir.
Örnekleme Sistemleri

Örnekleme Sistemleri

Uzak bir noktadan çekilen havanın içindeki gaz kontrolünü yapan ve bünyesinde sabit gaz dedektörleri bulunduran sistemlere örnekleme sistemleri denir.
Semi Hi-Tech Gaz Algılama Sistemleri

Semi Hi-Tech Gaz Algılama Sistemleri

Honeywell
Ortamdaki gaz kontrolü çok hassas olan ölçüm adımlarında yapabilen gaz kontrol cihazlarıdır.
Uyarı Ekipmanları

Uyarı Ekipmanları

E2S
Ortamdaki sabit gaz dedektörünün riskli konsantrasyon seviyesinde olması durumunda, bu dedektöre veya herhangi bir kontrol sistemine bağlı olarak çalışabilecek, personelleri ve tesisi sesli ve görsel olarak bilgilendirecek olan cihazlar uyarı ekipmanları'dır.
Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları

Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları

DPI Sekur
Endüstriyel tesislerde, ortamda zehirli /boğucu gazların bulunduğu esnada, personelin hayati tehlike içindeyken bulunduğu ortamı terk edene kadar kullanabileceği ekipmanlara iş güvenliği ekipmanları denmektedir.

Firmamız; portatif ve sabit gaz algılama ve alev algılama dedektörleri konusunda 18 yılı aşkın teknik ve satış tecrübesine sahip olup, Honeywell Analytics firmasının Türkiye yetkili distribütörüdür. Uygulamaya özel en uygun çözümleri sunabilmek adına satış öncesi saha ziyaretlerinde alanında uzman kişiler tarafından sorularınız yanıtlanarak çözüm sunabilmekteyiz. Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) kapsamında kullanılan solunum ekipmanları için DPI Sekur firması Türkiye yetkili distribütörüyüz.

Yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama cihazları iki farklı türde karşımıza çıkar.

Portatif (taşınabilir) gaz dedektörleri bir tür kişisel koruyucu donanımdır. Çalışan personelin oluşabilecek gaz tehlikelerinden korunmasını amaçlar. Cihazlar personelin çalışma alanını sürekli izlediği ve bireysel alarm verme özelliğiyle sabit detektörlere nazaran çalışanın korunmasında daha geniş bir alana hitap eder. Sabit ve portatif gaz dedektörlerinin birlikte kullanılması durumunda çevrenin ve kişilerin gaz tehlikelerinden korunma seviyelerini daha üst noktalara getirebilmektedir.

Sabit gaz ve alev algılama sistemi yanıcı-patlayıcı, toksik ve oksijen gaz tehlikeleri ile alev algılama için kullanılırlar. Sabit gaz ve alev algılama sistemlerini dedektörler, kontrol üniteleri ve uyarı ekipmanları olarak üç ana başlıkta inceleyebiliriz.

Zehirli gazların ortama karıştığı veya karışma ihtimali olan bölgelerde çalışma yapılması durumunda, insan sağlığını korumak için solunum ekipmanları kullanılmaktadır. Kullanılacak ekipmanların uygulamaya uygun olarak seçilmesi ve standartları karşılaması riskleri en aza indirmek için önem arz etmektedir.

Set Teknik olarak; tesislerde algılanacak gazlarla ilgili risk değerlendirmesi yaparak uygun ekipman seçimlerinde yardımcı olmaktayız. Bununla beraber, tüm potansiyel tehlikelerin tanımlanması ve oluşabilecek senaryoların belirlenmesinde son kullanıcının sorumluluğu bulunmaktadır.

Gaz Algılamada Sık Sorulan Sorular

Soru: Pompalı ve difüzyon model portatif gaz dedektörleri arasındaki fark nedir?

Cevap: Pompalı model portatif dedektörler, kapalı bir ortama girmeden ucundaki hortum ve dahili pompası sayesinde içeride tehlikeli bir ortam olup olmadığını kontrol etme imkanı sağlar. Difüzyon model portatif dedektörler ise operatörler tarafından üzerlerinde taşınır ve bulunduğu ortamda gaz kaçağı varsa alarm verir. Difüzyon model portatif dedektörler, yaka tipi olarak da adlandırılırlar.

Soru: E2S marka siren, flaşör ve acil çağrı butonları sadece exproof alanlarda mı kullanıma uygundur?

Cevap: Alanında 30 yılı aşkın tecrübesi bulunan E2S firması, çok geniş yelpazede ürün çeşitliliğine sahiptir. Hem güvenli hem de exproof alanlarda kullanıma uygun ürünleri bulunmaktadır.

Soru: Sabit gaz dedektörleri ile aynı anda 2 farklı gaz ölçülebilir mi?

Cevap: Sabit gaz dedektörlerde hedef gaza özel tek bir sensör bulunduğundan sadece 1 gaz ölçülebilmektedir.

Soru: Ortamda yanıcı patlayıcı gaz karışımı var ise dedektör hangi gaza göre kalibre edilmelidir?

Cevap: Karışım gazı oluşturanlardan alt patlama limiti (Lower Explosion Limit – LEL) en düşük olan gaza göre kalibre edilmelidir.

Soru: DPI Poliblitz ABEK 15 kaçış maskesini CO gazı için kullanılabilir mi?

Cevap: DPI Poliblitz ABEK 15 kaçış maskesi toz, duman ya da CO gazı için koruma sağlamaz. Bina ve endüstriyel alanlardaki toksik gaz ve buhar kaçaklarından korunmak için kullanılır. DIN 58647-7'ye göre 15 dakika koruma sağlar.

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın