slider-1920x400-setteknik-akademi 500x400-akademi

Etilen (C2H4) Gazının Özellikleri ve Etilen Gaz Dedektörleri

gaz-kutup-etilen-09Etilen (C2H4) Gazı Nedir?

Etilen, kimyasal formülü C2H4 olan, alken sınıfının en küçük organik bileşiğidir. Tatlı bir kokuya ve tada sahip olan etilen gazı renksiz ve oldukça yanıcıdır. Etilen; kauçuk, plastik, boya, deterjan ve oyuncak gibi çok sayıda ürünün imalatında kullanılmasıyla dünyada en çok üretilen organik bileşiktir.

Etilen (C2H4) Gazının Terminolojisi

Etilen; karbon-karbon çift bağları içeren, alkenler olarak bilinen organik bileşiklerin en basitidir. Etilen gazı renksizdir, havadan hafiftir ve suda orta derecede çözünür fakat alkol, eter, aseton ve benzende daha çok çözünür. Etilenin reaksiyon verme kabiliyeti oldukça yüksektir.

Etilen (C2H4) Gazının Zararları Nelerdir?

Son derece yanıcı patlayıcı bir gaz olan etilen, ısınma durumunda yangın ve yaralanma riskini artırır. Etilen gazı tehlikesinin daha iyi anlaşılması ve makul tedbirlerin alınması, önemli ölçüde bu riski azaltabilir. Etilen zehirli değildir fakat yüksek konsantrasyonda basit bir boğucu gaz olarak davranır.

Bu sebeplerden etilen gazı birikmesi ihtimali olan alanlarda sürekli olarak gaz algılama sistemi bulunmalıdır.

Etilen (C2H4) Gazı Nasıl Tespit Edilir?

Yanıcı-patlayıcı gaz olan etilen gazının belirtilen seviyelere ulaşmaması ve meydana gelebilecek yanmaların, patlamaların ve hatta can kayıplarının önüne geçilmesi için personelin üzerinde hafif, tek tuşla kullanımı olan, sesli ve titreşimli uyarıyı sunan portatif Honeywell BW Micro Clip Series ürünümüz kullanılabilir. Honeywell Sensepoint XCD sabit gaz dedektörümüz ile de ortamda sürekli kontrol sağlanabilir.

Etilen (C2H4) Gazı Nerelerde Kullanılır?

  • Kimyasal Üretim Tesisleri
  • Gıda Sektörü
  • Boya Endüstrisi
  • Üniversitelerin Ar-Ge Merkezleri
  • Sağlık Sektörü
  • Tarım Sektörü

Etilen (C2H4) Gaz Dedektörü Özellikleri

  • Etilen gazını 0-100% LEL aralığında ölçer.
  • Katalitik, infrared ve PID sensörlerle ölçülebilir.
  • Ölçeceği gaz havanın ağırlığına yakın olduğu için burun hizasına monte edilir.
  • Sabit ve portatif seçenekleri vardır.
 Alev Alır Toksik Boğucu

 

Kimyasal Adı Etilen
Kimyasal Formül C2H4
Cas Numarası 74-85-1
Molekül Ağırlığı 28,1 g/mol 
Kaynama Noktası -104 ⁰C
Bağıl Buharlaşma Yoğunluğu/Buhar Yoğunluğu 0,97 g/cm3 
Kendinden Tutuşma Sıcaklığı 425 ⁰C
Yanma patlama seviyeleri:  
LEL (Alt Patlama Sınırı) %2.30 v/v – 26 mg/L
UEL (Üst Patlama Sınırı) %36 v/v -  423 mg/L
Paylaş:
×

Talep Oluştur
Etilen Gazı Dedektörleri
BW™ Flex

BW™ Flex - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
Honeywell’in gerçek zamanlı 4 gaz ölçer portatif gaz dedektörü ile personelinizi ve tesisinizi koruma altına alabilirsiniz. Her geçen gün güncellenen sensör çeşitleri ile BW Flex, yanıcı patlayıcı gazlar (IR – katalitik sensör seçeneği ile), H₂S, O₂, CO ve SO₂ gazlarını algılamada kullanılır.
Searchpoint Optima Plus

Searchpoint Optima Plus - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
Searchpoint Optima Plus, yanıcı-patlayıcı ortamlarda kullanım için tasarlanmış hidrokarbon gazı dedektörüdür. Tesisinizin ve personelinizin korunmasını sağlar. Etilen versiyonu da bulunmaktadır.
Sensepoint XCD

Sensepoint XCD - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
Sensepoint XCD, sabit yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir ve yanıcı-patlayıcı gazları (%LEL, IR), O2, H2S, CO, NO2, H2, CO2(IR) algılamada kullanılır.
Sensepoint XCD RFD

Sensepoint XCD RFD - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
Sensepoint XCD RFD, sensörden uzağa bağlanabilen transmitter özellikli sabit yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir ve yanıcı-patlayıcı gaz (%LEL, IR) algılamada kullanılır.
BW Rigrat

BW Rigrat - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
BW Rigrat, uzun çalışma ömrü ve gelişmiş kablosuz bağlantı seçenekleri ile en ileri ve en yeni alan tarayıcı monitörüdür. Farklı gaz sensörleri ve sensör teknolojileri ile birçok uygulamaya opsiyon sunabilmektedir. 2 aya kadar kesintisiz çalışma imkanı sunan BW Rigrat, ölçüm sırasında kullanılacak özelliklerin seçilmesi durumunda, tahmini şarj süresini gösterebilmektedir. 8 cihaza kadar haberleşebilme yeteneğinin yanında, Honeywell’in diğer gelişmiş kablosuz haberleşme uygulamaları ile uyum sağlayabilir. Bu sayede işletmeniz için sınırsız uygulama imkanı sunabilmektedir.
BW™ Ultra

BW™ Ultra - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
BW Ultra, kapalı alanlara girişte ve uzaktan örnekleme uygulamalarında kolay kullanım için özel olarak tasarlanmış pompalı tip multi gaz dedektörüdür. Gelişmiş sensör teknolojisi, gaz ölçümlerinde görünürlük, konfor ve bağlantı özellikleri sunar. H2S, O2, CO, yanıcı-patlayıcı gazlar; % LEL ve IR, CO2; IR, SO2, H2, NH3, VOCs; PID, Cl2, NO2, HCH, NO gazlarını algılamada kullanılır.
Sensepoint XRL

Sensepoint XRL - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
Sensepoint XRL, sabit yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir ve yanıcı-patlayıcı gazları (O2, CO, H2S, H2, NO2) algılamada kullanılır. Mobil cihaza bluetooth yoluyla bağlanabilir.
GasAlertMax XT II

GasAlertMax XT II - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
GasAlertMax XT II, saha şartlarına dayanıklı 4 gaza kadar ölçüm yapabilen pompalı multi gaz ölçer portatif dedektördür. Tek tuş ile kullanımı kolay, güvenilir bir dedektördür. Dahili pompası ile uzaktan örnekleme yapabilir ve kapalı alanlara girmeden önce kontrol imkanı sağlar. Pompa tıkanmasını minimize eder ve örnekleme sonuçlarının hassasiyetini artırır. H2S, O2, CO, Yanıcı-patlayıcı gazlar; % LEL gazlarını algılamada kullanılır.
Sensepoint XCL

Sensepoint XCL - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
Sensepoint XCL, endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilerek yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama (CH4, CO, H2S, H2, NO2, NH3,CO2) algılamada kullanılır. Mobil cihaza bluetooth yoluyla bağlanabilir.
MultiRAE

MultiRAE - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
Gelişmiş VOC algılamalı kablosuz, taşınabilir pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Piyasadaki en gelişmiş taşınabilir kimyasal gaz algılama dedektörüdür. Gaz sensörünün esnekliği ve kablosuz taşınabilirliğin rahatlığı sayesinde, bu çoklu gaz dedektörü çok yönlü ve özelleştirilebilirdir. Aynı zamanda herhangi bir yerden cihaz okumalarına ve alarm durumuna gerçek zamanlı erişim sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; PID, NH3, Cl2, PH3, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
BW™ Clip 4 (Çoklu)

BW™ Clip 4 (Çoklu) - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
BW Clip 4 kullan-at tip, multi gaz ölçer gaz algılama dedektörüdür. Yanıcı-patlayıcı ve toksik gazlara karşı üstün koruma sağlar. H2S, O2, CO, Yanıcı-patlayıcı gazlar; IR gazlarını algılamada kullanılır. Otomatik bump test ve kalibrasyon cihazı IntelliDoX ile uyumludur.
MultiRAE Pro

MultiRAE Pro - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
Radyasyon ve kimyasal algılama için kablosuz, taşınabilir pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Tehdit ve alarm verilerini gerçek zamanlı olarak merkezi bir komuta istasyonuna kablosuz olarak iletme özelliği ile gelişmiş görünürlük ve farkındalık sunar. Gamma, O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; NH3, Cl2, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, PH3, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
Sensepoint

Sensepoint - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
Sensepoint, yanıcı patlayıcı, toksik ve oksijen gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilerek gaz algılama ihtiyacını karşılar. Düşük maliyetli çözüm sunar.

Detaylı bilgi için lütfen dokümantasyon alanını inceleyiniz.

GasAlertQuattro

GasAlertQuattro - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
Bu ürün üretimden kaldırılmıştır. BW™ Micro Clip Series ürününü inceleyebilirsiniz.
MultiRAE Lite (Pompalı Tip)

MultiRAE Lite (Pompalı Tip) - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
Yanıcı-patlayıcı maddeleri ve çeşitli toksik tehditleri test edebilen, kişisel koruma ve sızıntı tespitini mükemmel yapabilen pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Kablosuz bağlantı ile tehdit ve alarm verilerini komuta merkezine hızlı bir şekilde gönderebilir ve böylece üstün farkındalık sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; NH3, Cl2, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, PH3, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
Sensepoint HT

Sensepoint HT - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
Sensepoint Yüksek Sıcaklık Sensörü, yüksek sıcaklıktaki tehlikeli alanlardaki yanıcı gazların tespiti için özel olarak tasarlanmıştır. Zehirlenmeye dayanıklı olan katalitik sensörü, -55 ⁰C’den 150⁰C’ye kadar olan geniş bir çalışma aralığına sahiptir.
QRAE 3 (Pompalı Tip)

QRAE 3 (Pompalı Tip) - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
Yanıcı ve toksik gazların sürekli izlenmesini sağlayan çok yönlü, dayanıklı, 4 sensörlü pompalı gaz ölçer portatif dedektördür. Kablosuz iletişim özelliği sayesinde hızlı yanıt alabilir ve gerçek zamanlı cihaz okumalarına ve alarm durumuna erişim sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, SO2,HCN, NH3, PH3, Cl2, NO2 gazlarını algılamada kullanılır.
MicroRAE

MicroRAE - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
Olağanüstü bir seviyede kablosuz esneklik ve kullanım kolaylığı ile tehditlere karşı gerçek zamanlı görünürlük sağlayan multi gaz ölçer portatif dedektördür. Güvenlik ve operasyonları geliştirmek için daha hızlı ve bilinçli kararlar vermenizi sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, HCN gazlarını algılamada kullanılır.
MultiRAE Lite (Difüzyon Tip)

MultiRAE Lite (Difüzyon Tip) - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
Yanıcı-patlayıcı maddeleri ve çeşitli toksik tehditleri test edebilen, kişisel koruma ve sızıntı tespitini mükemmel yapabilen pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Kablosuz bağlantı ile tehdit ve alarm verilerini komuta merkezine hızlı bir şekilde gönderebilir ve böylece üstün farkındalık sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; NH3, Cl2, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, PH3, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
QRAE 3 (Difüzyon Tip)

QRAE 3 (Difüzyon Tip) - Etilen Gazı Dedektörü

Honeywell
Yanıcı ve toksik gazların sürekli izlenmesini sağlayan çok yönlü, dayanıklı, 4 sensörlü pompalı gaz ölçer portatif dedektördür. Kablosuz iletişim özelliği sayesinde hızlı yanıt alabilir ve gerçek zamanlı cihaz okumalarına ve alarm durumuna erişim sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, SO2, HCN, NH3, PH3, Cl2, NO2 gazlarını algılamada kullanılır.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın