slider-1920x400-setteknik-akademi 500x400-akademi

Hekzan (C6H14) Gazının Özellikleri ve Hekzan Gaz Dedektörleri

Hekzan (C6H14)Hekzan (C6H14) Gazı Nedir?

Hekzan, kimyasal formülü C6H14 olan, düz zincirli bir alkandır. Saf haliyle renksizdir ve hafif hoş olmayan bir kokusu vardır. Hekzan; laboratuvarlarda yağ çözücü, sanayide organik çözücü olarak kullanılmaktadır.  

Hekzan (C6H14) Gazının Terminolojisi

Hekzan, altı karbon atomlu düz zincirli bir alkan olan organik bileşiktir. Normal koşullarda gaz formunda bulunan hekzan, havadan ağır olması nedeniyle de çökme eğilimindedir. Reaktivitesi düşük olduğundan endüstride iyi bir çözücü olarak yapıştırıcıların içinde kullanılır.

Hekzan (C6H14) Gazının Zararları Nelerdir?

Hekzan, oldukça yanıcı bir gazdır ve buharı patlayıcıdır. Havadan ağır olduğu için zeminde yayılarak, uzak mesafelerde tutuşmalara neden olabilmektedir. Hekzan gazına maruz kalınması, solunum yollarında ve ciltte tahriş gibi rahatsızlıklara da sebebiyet vermektedir. Hekzan gazı tehlikesinin daha iyi anlaşılması ve makul tedbirlerin alınması, önemli ölçüde bu riski azaltabilir.

Bu sebeplerden hekzan gazı birikmesi ihtimali olan alanlarda sürekli olarak gaz algılama sistemi bulunmalıdır.

Hekzan (C6H14) Gazı Nasıl Tespit Edilir?

Yanıcı-patlayıcı gaz olan hekzan gazının belirtilen seviyelere ulaşmaması ve meydana gelebilecek yanmaların, patlamaların ve hatta can kayıplarının önüne geçilebilmesi için personelin üzerinde hafif, tek tuşla kullanımı olan, sesli ve titreşimli uyarı sunan Honeywell BW Micro Clip Series portatif gaz dedektörümüz kullanılabilir. Honeywell Sensepoint XCD sabit gaz dedektörümüz ile de ortamda sürekli kontrol sağlanabilir.

Hekzan (C6H14) Gazı Nerelerde Kullanılır?

 • Gıda Sektörü
 • Boya Endüstrisi
 • Matbaa Endüstrisi
 • Kauçuk ve Lastik Endüstrisi
 • Kimyasal Üretim Tesisleri
 • Tarım Endüstrisi
 • Elektronik ve Otomotiv Sektörü

Hekzan (C6H14) Gaz Dedektörü Özellikleri

 • Hekzan gazını 0-100% LEL aralığında ölçer.
 • Katalitik, infrared ve PID sensörlerle ölçülebilir.
 • Ölçeceği gaz havadan ağır olduğu için zemine yakın monte edilir.
 • Sabit ve portatif seçenekleri vardır.

 

 Alev Alır Toksik Boğucu

 

Kimyasal Adı Hekzan
Kimyasal Formül C6H14
Cas Numarası 110-54-3
Molekül Ağırlığı 86,2 g/mol
Kaynama Noktası 69 ⁰C
Bağıl Buharlaşma Yoğunluğu/Buhar Yoğunluğu 2,97 g/cm3
Kendinden Tutuşma Sıcaklığı -21 ⁰C
Yanma patlama seviyeleri:  
LEL (Alt Patlama Sınırı) %1,0 v/v – 35 mg/L
UEL (Üst Patlama Sınırı) %8,9 v/v -  319 mg/L
Paylaş:
×

Talep Oluştur
Hekzan Gazı Dedektörleri
BW™ Flex

BW™ Flex - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
Honeywell’in gerçek zamanlı 4 gaz ölçer portatif gaz dedektörü ile personelinizi ve tesisinizi koruma altına alabilirsiniz. Her geçen gün güncellenen sensör çeşitleri ile BW Flex, yanıcı patlayıcı gazlar (IR – katalitik sensör seçeneği ile), H₂S, O₂, CO ve SO₂ gazlarını algılamada kullanılır.
Searchpoint Optima Plus

Searchpoint Optima Plus - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
Searchpoint Optima Plus, yanıcı-patlayıcı ortamlarda kullanım için tasarlanmış hidrokarbon gazı dedektörüdür. Tesisinizin ve personelinizin korunmasını sağlar. Etilen versiyonu da bulunmaktadır.
Sensepoint XCD

Sensepoint XCD - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
Sensepoint XCD, sabit yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir ve yanıcı-patlayıcı gazları (%LEL, IR), O2, H2S, CO, NO2, H2, CO2(IR) algılamada kullanılır.
Sensepoint XCD RFD

Sensepoint XCD RFD - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
Sensepoint XCD RFD, sensörden uzağa bağlanabilen transmitter özellikli sabit yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir ve yanıcı-patlayıcı gaz (%LEL, IR) algılamada kullanılır.
BW Rigrat

BW Rigrat - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
BW Rigrat, uzun çalışma ömrü ve gelişmiş kablosuz bağlantı seçenekleri ile en ileri ve en yeni alan tarayıcı monitörüdür. Farklı gaz sensörleri ve sensör teknolojileri ile birçok uygulamaya opsiyon sunabilmektedir. 2 aya kadar kesintisiz çalışma imkanı sunan BW Rigrat, ölçüm sırasında kullanılacak özelliklerin seçilmesi durumunda, tahmini şarj süresini gösterebilmektedir. 8 cihaza kadar haberleşebilme yeteneğinin yanında, Honeywell’in diğer gelişmiş kablosuz haberleşme uygulamaları ile uyum sağlayabilir. Bu sayede işletmeniz için sınırsız uygulama imkanı sunabilmektedir.
BW™ Ultra

BW™ Ultra - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
BW Ultra, kapalı alanlara girişte ve uzaktan örnekleme uygulamalarında kolay kullanım için özel olarak tasarlanmış pompalı tip multi gaz dedektörüdür. Gelişmiş sensör teknolojisi, gaz ölçümlerinde görünürlük, konfor ve bağlantı özellikleri sunar. H2S, O2, CO, yanıcı-patlayıcı gazlar; % LEL ve IR, CO2; IR, SO2, H2, NH3, VOCs; PID, Cl2, NO2, HCH, NO gazlarını algılamada kullanılır.
Sensepoint XRL

Sensepoint XRL - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
Sensepoint XRL, sabit yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir ve yanıcı-patlayıcı gazları (O2, CO, H2S, H2, NO2) algılamada kullanılır. Mobil cihaza bluetooth yoluyla bağlanabilir.
GasAlertMax XT II

GasAlertMax XT II - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
GasAlertMax XT II, saha şartlarına dayanıklı 4 gaza kadar ölçüm yapabilen pompalı multi gaz ölçer portatif dedektördür. Tek tuş ile kullanımı kolay, güvenilir bir dedektördür. Dahili pompası ile uzaktan örnekleme yapabilir ve kapalı alanlara girmeden önce kontrol imkanı sağlar. Pompa tıkanmasını minimize eder ve örnekleme sonuçlarının hassasiyetini artırır. H2S, O2, CO, Yanıcı-patlayıcı gazlar; % LEL gazlarını algılamada kullanılır.
Sensepoint XCL

Sensepoint XCL - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
Sensepoint XCL, endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilerek yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama (CH4, CO, H2S, H2, NO2, NH3,CO2) algılamada kullanılır. Mobil cihaza bluetooth yoluyla bağlanabilir.
MultiRAE

MultiRAE - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
Gelişmiş VOC algılamalı kablosuz, taşınabilir pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Piyasadaki en gelişmiş taşınabilir kimyasal gaz algılama dedektörüdür. Gaz sensörünün esnekliği ve kablosuz taşınabilirliğin rahatlığı sayesinde, bu çoklu gaz dedektörü çok yönlü ve özelleştirilebilirdir. Aynı zamanda herhangi bir yerden cihaz okumalarına ve alarm durumuna gerçek zamanlı erişim sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; PID, NH3, Cl2, PH3, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
BW™ Clip 4 (Çoklu)

BW™ Clip 4 (Çoklu) - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
BW Clip 4 kullan-at tip, multi gaz ölçer gaz algılama dedektörüdür. Yanıcı-patlayıcı ve toksik gazlara karşı üstün koruma sağlar. H2S, O2, CO, Yanıcı-patlayıcı gazlar; IR gazlarını algılamada kullanılır. Otomatik bump test ve kalibrasyon cihazı IntelliDoX ile uyumludur.
MultiRAE Pro

MultiRAE Pro - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
Radyasyon ve kimyasal algılama için kablosuz, taşınabilir pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Tehdit ve alarm verilerini gerçek zamanlı olarak merkezi bir komuta istasyonuna kablosuz olarak iletme özelliği ile gelişmiş görünürlük ve farkındalık sunar. Gamma, O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; NH3, Cl2, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, PH3, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
Sensepoint

Sensepoint - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
Sensepoint, yanıcı patlayıcı, toksik ve oksijen gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilerek gaz algılama ihtiyacını karşılar. Düşük maliyetli çözüm sunar.

Detaylı bilgi için lütfen dokümantasyon alanını inceleyiniz.

GasAlertQuattro

GasAlertQuattro - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
Bu ürün üretimden kaldırılmıştır. BW™ Micro Clip Series ürününü inceleyebilirsiniz.
MultiRAE Lite (Pompalı Tip)

MultiRAE Lite (Pompalı Tip) - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
Yanıcı-patlayıcı maddeleri ve çeşitli toksik tehditleri test edebilen, kişisel koruma ve sızıntı tespitini mükemmel yapabilen pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Kablosuz bağlantı ile tehdit ve alarm verilerini komuta merkezine hızlı bir şekilde gönderebilir ve böylece üstün farkındalık sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; NH3, Cl2, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, PH3, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
Sensepoint HT

Sensepoint HT - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
Sensepoint Yüksek Sıcaklık Sensörü, yüksek sıcaklıktaki tehlikeli alanlardaki yanıcı gazların tespiti için özel olarak tasarlanmıştır. Zehirlenmeye dayanıklı olan katalitik sensörü, -55 ⁰C’den 150⁰C’ye kadar olan geniş bir çalışma aralığına sahiptir.
QRAE 3 (Pompalı Tip)

QRAE 3 (Pompalı Tip) - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
Yanıcı ve toksik gazların sürekli izlenmesini sağlayan çok yönlü, dayanıklı, 4 sensörlü pompalı gaz ölçer portatif dedektördür. Kablosuz iletişim özelliği sayesinde hızlı yanıt alabilir ve gerçek zamanlı cihaz okumalarına ve alarm durumuna erişim sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, SO2,HCN, NH3, PH3, Cl2, NO2 gazlarını algılamada kullanılır.
MicroRAE

MicroRAE - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
Olağanüstü bir seviyede kablosuz esneklik ve kullanım kolaylığı ile tehditlere karşı gerçek zamanlı görünürlük sağlayan multi gaz ölçer portatif dedektördür. Güvenlik ve operasyonları geliştirmek için daha hızlı ve bilinçli kararlar vermenizi sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, HCN gazlarını algılamada kullanılır.
MultiRAE Lite (Difüzyon Tip)

MultiRAE Lite (Difüzyon Tip) - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
Yanıcı-patlayıcı maddeleri ve çeşitli toksik tehditleri test edebilen, kişisel koruma ve sızıntı tespitini mükemmel yapabilen pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Kablosuz bağlantı ile tehdit ve alarm verilerini komuta merkezine hızlı bir şekilde gönderebilir ve böylece üstün farkındalık sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; NH3, Cl2, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, PH3, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
QRAE 3 (Difüzyon Tip)

QRAE 3 (Difüzyon Tip) - Hekzan Gazı Dedektörü

Honeywell
Yanıcı ve toksik gazların sürekli izlenmesini sağlayan çok yönlü, dayanıklı, 4 sensörlü pompalı gaz ölçer portatif dedektördür. Kablosuz iletişim özelliği sayesinde hızlı yanıt alabilir ve gerçek zamanlı cihaz okumalarına ve alarm durumuna erişim sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, SO2, HCN, NH3, PH3, Cl2, NO2 gazlarını algılamada kullanılır.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın