slider-1920x400-setteknik-akademi 500x400-akademi

Metanol (CH3OH) Gazının Özellikleri Nelerdir ve Nasıl Tespit Edilir?

gaz-kutup-metanol-09Metanol (CH3OH) Gazı Nedir?

Metanol ya da metil alkol (CH3OH ya da kısaca MeOH), en basit yapılı alkoldür. Geçmişte odunun damıtılması ile elde edildiğinden, odun alkolü olarak da bilinmektedir. OH ile kısmı negatif ve pozitif yükler içerir. Bu yüzden de polar bağ içerir ve polar maddedir.

Metanol (CH3OH) Gazının Terminolojisi

Metanol buharı, havadan ağırdır. Kolay alevlenebilen, zehirleyici bir kimyasal madde olan metanol; su, etil alkol, eter, benzen, ketonlar ve organik çözücülerin birçoğu ile karışabilir. Patlama limitinin, havadaki hacimce miktarı %6 – 36.5'tir.

Metanol (CH3OH) Gazının Zararları Nelerdir?

Metanol insanlar için oldukça toksiktir.10 ml kadar küçük bir saf metanol hacmi, optik sinirlere hasar verdiğinden, kalıcı körlüğe sebep olur. 30 ml kadar bir hacim ise ölümcüldür. Ortalama ölümcül doz ise 100 ml'dir (vücut ağırlığının kg başına 1-2 ml saf metanol).  Koku ve görünüm açısından etanol (içkilerde bulunan alkol) ile benzerliklerinden ötürü, ayırımlarını yapmak zordur. Metanol zehirlenmesi, panzehiri olan etanol veya fomepizol ile tedavi edilebilir. Her iki bileşik, alkol dehidrojenazın metanol üzerine olan etkisini yarışmalı inhibisyon ile indirger. Bu şekilde, toksik metabolitlere dönüşüm yerine böbrekler ile vücuttan atılır.

Metanol (CH3OH) Gazı Nasıl Tespit Edilir?

Son derece yanıcı patlayıcı ve boğucu olan bu gazın fark edilmesi oldukça zordur. Bu sebeple boğulmaların, patlamaların ve hatta can kayıplarının önüne geçmek için personelin üzerinde hafif, tek tuşla kullanımı olan, sesli ve titreşimli uyarıyı sunan portatif BW Micro Clip Series ürünümüz kullanılabilir. Honeywell Sensepoint XCD sabit gaz dedektörümüz ile de ortamda sürekli kontrol sağlanabilir.

Metanol (CH3OH) Gazı Nerelerde Kullanılır?

Metanol (CH3OH) gazının kullanıldığı ve açığa çıkabileceği bazı tesisleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Laboratuvarlarda çözücü
  • Endüstride boya inceltici
  • Teksir makine sıvısı
  • Antifriz
  • Cam temizleyici
  • Model uçak yakıtı 

 

 Alev Alır Toksik Boğucu

 

Kimyasal Adı Metanol
Kimyasal Formül CH3OH
Cas Numarası 67-56-1
Molekül Ağırlığı 32 g/mol
Kaynama Noktası 65 ⁰C
Bağıl Buharlaşma Yoğunluğu/Buhar Yoğunluğu 1,11 g/cm3
Flash Point Gaz 
Kendinden Tutuşma Sıcaklığı 386 ⁰C
Yanma patlama seviyeleri:  
LEL (Alt Patlama Sınırı) %6 v/v – 73 mg/L
UEL (Üst Patlama Sınırı) %36,00 v/v -  665 mg/L
Paylaş:
×

Talep Oluştur
Honeywell Metanol Gaz Dedektörleri
Searchpoint Optima Plus

Searchpoint Optima Plus

Honeywell
Searchpoint Optima Plus, yanıcı-patlayıcı ortamlarda kullanım için tasarlanmış hidrokarbon gazı dedektörüdür. Tesisinizin ve personelinizin korunmasını sağlar. Etilen versiyonu da bulunmaktadır.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın