slider-1920x400-setteknik-akademi 500x400-akademi

Hidrojen (H2) Gazının Özellikleri Nelerdir ve Nasıl Tespit Edilir?

gaz-kutup-h2-09Hidrojen (H2) Gazı Nedir?

Hidrojen, yeryüzündeki en hafif ve en çok bulunan patlayıcı gazdır. Hidrojen; sembolü H, atom numarası 1 olan kimyasal bir elementtir. Standart sıcaklık ve basınç altında renksiz, kokusuz, metalik olmayan, tatsız, oldukça yanıcı ve H2 olarak bulunan bir diatomik gazdır.

Hidrojen (H2) Gazının Terminolojisi

Standart koşullarda (25°C, 1 bar) iki atomlu bir gaz olarak, H2 halindedir. Yeryüzündeki hidrojenin büyük kısmı, su molekülünde veya organik moleküllerde bağlıdır.

Hidrojen bütün gazların en hafifidir ve havadan 14 kat daha hafiftir.

 

Hidrojen (H2) Gazının Zararları Nelerdir?

Hidrojen gazı, oldukça hafif olduğundan dolayı görünmeyen bir alevle yanabilir. Yüksek basınçlı alanlarda, gaz kaçağı olduğu durumda bir ateşleme kaynağı olmasa dahi statik elektrik ile tutuşma gerçekleşebilir. Bu durum oldukça tehlikelidir.

Hidrojen gazı, soğuk yakma etkisine sahiptir.

Hidrojen gazı, bulunduğu ortamda oksijen seviyesini düşürerek boğucu hale gelebilir. Fazla solunduğunda şuur kaybına yol açabilir.

Hidrojen (H2) Gazı Nasıl Tespit Edilir?

Hidrojen, birçok metalde çözünebilir. Çatlaklara yol açabilir ve havaya sızan hidrojen gazı tepkimeye girerek tutuşabilir. Açık mavi bir alev rengine sahiptir. Hidrojen gazı hem ppm hem de %LEL seviyesinde ölçülebilmektedir. Honeywell ürünleri arasında yer alan BW Solo ve XCD gaz dedektörleri hidrojen gazı tespitinde kullanılır.

Hidrojen (H2) Gazı Nerelerde Kullanılır?

 • Petrol rafinerileri
 • Metal eşya üretimi
 • Gübre yapımı
 • Paslanmaz çelik üretimi
 • Elektronik üretimi
 • Kömür benzin elde etmekte
 • Sıvı yağlardan katı yağ elde etmekte
 • Elektrik enerjisi üretimi
 • Uzay araçları yakıtları
 • Elyaf üretimi

Hidrojen (H2Gaz Dedektörü Özellikleri Nelerdir?

Hidrojen hem ppm mertebesinde hem de lel mertebesinde ölçülebilen bir gazdır.

 • Hidrojen gazını 0-100% LEL aralığında ölçer.
 • Hidrojen gazını ppm cinsinden ölçer.
 • Katalitik ve elektrokimyasal sensörlerle ölçülebilir.
 • Ölçeceği gaz havadan hafif olduğu için tavana yakın monte edilir veya ölçüm alınır.
 • Sabit ve portatif seçenekleri vardır.
 Alev Alır Toksik Boğucu

 

Kimyasal Adı Hidrojen
Kimyasal Formül H2
Cas Numarası 1333-74-0
Molekül Ağırlığı 2 g/mol 
Kaynama Noktası -253 ⁰C
Bağıl Buharlaşma Yoğunluğu/Buhar Yoğunluğu 0,07 g/cm3 
Kendinden Tutuşma Sıcaklığı 560 ⁰C
Yanma patlama seviyeleri:  
LEL (Alt Patlama Sınırı) %4 v/v – 3.4 mg/L
UEL (Üst Patlama Sınırı) %77 v/v -  63 mg/L

 

 

 

Paylaş:
×

Talep Oluştur
Honeywell Hidrojen Gaz Dedektörleri
XNX™ Universal Transmitter

XNX™ Universal Transmitter

Honeywell
XNX Universal Transmitter gaz dedektörü, kolay entegrasyon, basit ve kullanıcı dostu kullanım için tasarlanmış olan sabit gaz algılama dedektörüdür. Geliştirilmiş HART EDDL yazılımı ile verimlilik artışı ve işlevsellik sağlar.
Sensepoint XCD RFD

Sensepoint XCD RFD

Honeywell
Sensepoint XCD RFD, sensörden uzağa bağlanabilen transmitter özellikli sabit yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir ve yanıcı-patlayıcı gaz (%LEL, IR) algılamada kullanılır.
Sensepoint XCD RTD

Sensepoint XCD RTD

Honeywell
Sensepoint XCD RTD, sensörden uzağa bağlanabilen transmitter özellikli sabit toksik gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir ve toksik gaz (O2, H2S, CO, NO2, H2) algılamada kullanılır.
Honeywell Series 3000 MKII ve MKIII

Honeywell Series 3000 MKII ve MKIII

Honeywell
Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir. Toksik gazları (O2, H2S, CO, Cl2, SO2, ClO2, NO, NO2, H2, HCl, HCN, HF, NH3, PH3, F2, ETO) algılamada kullanılır.
BW™ Ultra

BW™ Ultra

Honeywell
BW Ultra, kapalı alanlara girişte ve uzaktan örnekleme uygulamalarında kolay kullanım için özel olarak tasarlanmış pompalı tip multi gaz dedektörüdür. Gelişmiş sensör teknolojisi, gaz ölçümlerinde görünürlük, konfor ve bağlantı özellikleri sunar. H2S, O2, CO, yanıcı-patlayıcı gazlar; % LEL ve IR, CO2; IR, SO2, H2, NH3, VOCs; PID, Cl2, NO2, HCH, NO gazlarını algılamada kullanılır.
Sensepoint XRL

Sensepoint XRL

Honeywell
Sensepoint XRL, sabit yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir ve yanıcı-patlayıcı gazları (O2, CO, H2S, H2, NO2) algılamada kullanılır. Mobil cihaza bluetooth yoluyla bağlanabilir.
Sensepoint XCL

Sensepoint XCL

Honeywell
Sensepoint XCL, endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilerek yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama (CH4, CO, H2S, H2, NO2, NH3,CO2) algılamada kullanılır. Mobil cihaza bluetooth yoluyla bağlanabilir.
Sensepoint

Sensepoint

Honeywell
Sensepoint, yanıcı patlayıcı, toksik ve oksijen gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilerek gaz algılama ihtiyacını karşılar. Düşük maliyetli çözüm sunar.

Detaylı bilgi için lütfen dokümantasyon alanını inceleyiniz.

MultiRAE Lite (Pompalı Tip)

MultiRAE Lite (Pompalı Tip)

Honeywell
Yanıcı-patlayıcı maddeleri ve çeşitli toksik tehditleri test edebilen, kişisel koruma ve sızıntı tespitini mükemmel yapabilen pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Kablosuz bağlantı ile tehdit ve alarm verilerini komuta merkezine hızlı bir şekilde gönderebilir ve böylece üstün farkındalık sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; NH3, Cl2, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, PH3, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
BW™ Solo

BW™ Solo

Honeywell
Honeywell BW Solo, tehlikeli alanda çalışan personelin sağlığını koruyan ve yangın-patlama riskini bünyesinde barındıran tesislerin güvenliğini sağlayan son teknoloji tek gaz ölçer dedektördür. H2S, CO, NH3, SO2, HCN, Cl2, NO, NO2, PH3, ETO, ClO2, O3, H2 vb. toksik ve boğucu gazları veya O2 seviyesinin ölçümünü yapabilir. Kolay açılıp/kapanabilir ve değiştirilebilen mevcut bataryası uzun bir süre (1 yıl) rahatlıkla kullanılabilir.
Midas Gaz Dedektörü

Midas Gaz Dedektörü

Honeywell
Midas gaz dedektörü tesislerdeki 35ten fazla toksik ve yanıcı patlayıcı gazları algılamada güvenilir sensör teknolojisini kullanır.
Satellite XT

Satellite XT

Honeywell
Toksik, aşındırıcı ve yanıcı gazların tespitinde kullanılır. Hızlı, güvenilir, spesifik gaz algılama çözümü sunar. Sürekli “real-time monitoring” ve düşük maliyeti ile esneklik, basitlik ve uygulama kolaylığı sağlar.
ToxiRAE Pro

ToxiRAE Pro

Honeywell
ToxiRaePro, toksik endüstriyel kimyasalları, yanıcı gazları ve karbondioksiti güvenilir ve doğru bir şekilde izleyebilen tek gaz ölçer portatif dedektördür. Bakımı ve kalibrasyonu kolaydır. H2S, CO, SO2, NO, NO2, Cl2, HCN, NH3, PH3, ClO2, O2, CH3-SH, ETO, H2, HCHO gazlarını algılamada kullanılır.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın