slider-1920x400-setteknik-akademi 500x400-akademi

Ksilen (Etilbenzen) (C8H10) Gazının Özellikleri Nelerdir ve Nasıl Tespit Edilir?

gaz-kutup-ksilen-09-3Ksilen (Etilbenzen) (C8H10) Gazı Nedir?

Ksilen, kimyasal bir öncü olarak kullanıldığı tereftalik asit ve dimetil tereftalat monomerlerinin üretimi gibi çeşitli endüstriyel amaçlar için kullanılır. Özellikle polietilen tereftalat (PET) ve polyester kumaşlar için polimer oluşturmadan sorumlu monomerdir.

Ksilen (Etilbenzen) (C8H10) Gazının Terminolojisi

Ksilen, benzene iki adet metil grubu bağlanmasıyla oluşan bileşiktir. Disubstitue benzen olduğundan dolayı adlandırılması da benzerdir. Orto ksilen, meta ksilen ve para ksilen olmak üzere üç çeşidi vardır. Toluenle akraba sayılır ve uçucu organik bileşiklerdendir.

Ksilen (Etilbenzen) (C8H10) Gazının Zararları Nelerdir?

Deriyle temas ettiğinde tahriş edicidir. Cilt ve gözle temasında bol su ile yıkanmalıdır. Denge kaybı, uyuşma, mide bulantısı, bilinçsizlik gibi belirtiler görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır Zehirli, kanserojen bir bileşiktir.

Ksilen (Etilbenzen) (C8H10) Gazı Nasıl Tespit Edilir?

Ksilen; renksiz, tatlı kokulu ve yanıcı özellik gösteren uçucu organik bir bileşiktir. Yanıcı ve patlayıcıdır. Buharı bulunduğu ortamda 1.1%'i aşan miktarlara ulaşırsa yangın-patlama riski vardır. Bu sebeple boğulmaların, patlamaların ve hatta can kayıplarının önüne geçmek için personelin üzerinde hafif, tek tuşla kullanımı olan, sesli ve titreşimli uyarıyı sunan portatif BW Micro Clip Series ürünümüz kullanılabilir. Honeywell Sensepoint XCD sabit gaz dedektörümüz ile de ortamda sürekli kontrol sağlanabilir.

Ksilen (Etilbenzen) (C8H10) Gazı Nerelerde Kullanılır?

  • Tarım Sektörü
  • Böcek ve Haşere Sektörü
  • Laboratuvarlar
  • Boya Endüstrisi
  • Kimya Sektörü
  • Yakıtlar ve Yakıt Katkı Maddeleri
 Alev Alır Toksik Boğucu

 

Kimyasal Adı Ksilen
Kimyasal Formül C8H10
Cas Numarası 1330-20-7
Molekül Ağırlığı 106,2 g/mol 
Kaynama Noktası 144 ⁰C
Bağıl Buharlaşma Yoğunluğu/Buhar Yoğunluğu 3,66 g/cm3
Flash Point 30 ⁰C
Kendinden Tutuşma Sıcaklığı 464 ⁰C
Yanma patlama seviyeleri:  
LEL (Alt Patlama Sınırı) %1 v/v – 44 mg/L
UEL (Üst Patlama Sınırı) %7,6 v/v -  335 mg/L
Paylaş:
×

Talep Oluştur
Honeywell Ksilen (Etilbenzen) Gaz Dedektörleri
Sensepoint HT

Sensepoint HT

Honeywell
Sensepoint Yüksek Sıcaklık Sensörü, yüksek sıcaklıktaki tehlikeli alanlardaki yanıcı gazların tespiti için özel olarak tasarlanmıştır. Zehirlenmeye dayanıklı olan katalitik sensörü, -55 ⁰C’den 150⁰C’ye kadar olan geniş bir çalışma aralığına sahiptir.
BW™ Micro Clip Series

BW™ Micro Clip Series

Honeywell
BW Micro Clip, personelinizi ve tesisinizi yanıcı-patlayıcı gazlara karşı koruma sağlayan multi gaz ölçer portatif dedektördür. H2S, O2, CO, Yanıcı-patlayıcı gazlar; % LEL gazlarını algılamada kullanılır.
Sensepoint XCD

Sensepoint XCD

Honeywell
Sensepoint XCD, sabit yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir ve yanıcı-patlayıcı gazları (%LEL, IR), O2, H2S, CO, NO2, H2, CO2(IR) algılamada kullanılır.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın