blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Gaz Dedektörü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? BÖLÜM 1

Gaz Dedektörü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? BÖLÜM 1Gaz dedektörü seçerken, ihtiyaçlarınıza ve çalışma koşullarınıza en uygun olanı belirlemek için dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır;

 • Algılamak istediğim gaz nedir?
 • Uygulamaya uygun olan dedektör tipi nedir?
 • Uygulamaya bağlı olarak, seçeceğim dedektörün algılama hızı ne olmalıdır? İstenilen ölçüm hassasiyeti nedir?
 • Seçilen dedektörün çevresel koşullara dayanıklılığı ve uygunluğu nedir?
 • İstenilen sertifikalar nelerdir?
 • Proses şartları nelerdir?

Gibi hususlara dikkat edilmelidir.

Gaz Dedektörlerinin Önemi

Gaz dedektörlerinin kullanılması; gaz tehlikelerini tanımlamak ve izlemek için çalışan güvenliği açısından kritik bir öneme sahiptir.

Gaz dedektörleri, gaz sızıntıları veya tehlikeli gaz konsantrasyonları gibi riskleri hızlı bir şekilde algılayarak, çalışanların olası tehlikelere maruz kalmasının önüne geçer. Acil durumları önler, çalışanların sağlığını korur ve hatta olası ölüm durumlarının önüne geçer.

İşletmelerin, gaz kullanımını ve depolamasını izlemelerine yardımcı olur. Bu, gaz kaynaklarını daha verimli bir şekilde kullanmalarına ve gereksiz kayıpları önlemelerine olanak tanır. İşletmede olabilecek olası hasarları ve üretim kayıplarını önlemeye yardımcı olur. İşletmedeki gaz durumlarıyla alakalı analiz yapmalarına yardımcı olabilir ve gelecekteki güvenlik önlemlerini geliştirmelerine olanak tanır.

Endüstride Gaz Tehlikeleri

Endüstride gaz tehlikeleri, endüstriyel işletmelerde çalışanların sağlığına ve güvenliğine yönelik riskler oluşturan gazların varlığının tehlikeli konsantrasyonlara ulaşması durumlarını ifade eder. Bu gaz tehlikeleri, her sektörde farklı şekillerde ortaya çıkabilir.

 • Toksik Gazlar: Belirli konsantrasyonlarda solunması veya temas edilmesi durumunda sağlık sorunlarına neden olan gazlardır.
 • Yanıcı Gazlar: Hava ile karıştığında patlayıcı olabilen gazlardır.
 • Oksijeni Süpüren Gazlar: Ortamdaki oksijenin yerini alan ve çalışanların oksijen almasını zorlaştıran gazlardır.

İş Güvenliği ve Çalışan Sağlığı

İş güvenliği ve çalışan sağlığı; iş alanındaki riskleri değerlendirmeyi, olabilecek tehlikeleri öngörmeyi ve çalışanların güvenliğini sağlamayı amaçlar. İş güvenliği önlemleri arasında kullanılan dedektörler, çeşitli tehlikeleri tespit etme ve önleme hususunda büyük rol oynar.

 • Gaz dedektörleri, zehirli veya patlayıcı gazların konsantrasyonunu belirtir, iş alanlarında gaz sızıntılarına karşı erken uyarı sağlar.
 • Alev dedektörleri, iş alanlarında olabilecek yangın olasılıklarının önüne geçer. Erken uyarı sayesinde alev tehlikesi algılandığında, hızlı bir müdahale ile can ve mal kayıplarının önüne geçilir.

Honeywell markası; atıksu arıtma tesislerinden, petrokimya sektörüne kadar pek çok sektöre uygun ürünleri portföyünde bulundurmaktadır.

Honeywell Portatif ve Sabit Gaz Dedektörleri Avantajları

Kullanıcılarına çok çeşitli gaz dedektörü modelleri sunan Honeywell, üstün teknolojisi sayesinde neredeyse tüm modellerinde öne çıkmaktadır.

Honeywell gaz dedektörleri; pek çok gaz çeşidini algılaması, sensör çeşitliliği, geniş ölçüm ve sıcaklık aralığında çalışabilmesi, hafif ve kompakt yapıları, yüksek IP sınıfları gibi pek çok özellik sunabilmektedir.

Seçilen ürüne bağlı olarak; ATEX, FE, CE, IECEx, MED, SIL2, INMETRO gibi pek çok sertifika opsiyonu mevcuttur.

Portatif gaz dedektörlerinde sesli, ışıklı ve titreşimli uyarı yapısıyla her ortamda olası alarmı kullanıcısına duyurma, GPS özelliği, Man-down ve panik uyarıları, yazılım üzerinden tüm hareketleri takip edebilme, verileri kaydedebilme ve kablosuz şebeke yapısı kurulamayan yerlerde NB-Iot teknolojisi sayesinde çok yönlü kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Kullanıcının ihtiyacına göre istenilen özellikleri barındıran ürün seçimiyle en optimal çözümü sunar.

İşletme uygulamasına göre; katalitik, elektrokimyasal, infrared ve PID ölçüm teknolojilerinden bir veya birkaçı kullanılarak, en uygun gaz dedektörü seçimi yapılmaktadır. Açık yollu gaz dedektörü ile geniş alanlarda düşük işletme maliyetiyle algılama sağlanabilir. Açık yollu sabit gaz dedektörleri, PID ve infrared gaz dedektörlerinde sensör zehirlenmesi olmayacaktır. Honeywell, kullandığı ileri teknoloji sayesinde hızlı cevap süresi, zorlu hava koşullarında çalışma gibi pek çok avantajı kullanıcılarına sunmaktadır.

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

 

Paylaş:
İlgili Ürünler
Sensepoint XCD

Sensepoint XCD

Honeywell
Sensepoint XCD, sabit yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir ve yanıcı-patlayıcı gazları (%LEL, IR), O2, H2S, CO, NO2, H2, CO2(IR) algılamada kullanılır.
BW™ Micro Clip Series

BW™ Micro Clip Series

Honeywell
BW Micro Clip, personelinizi ve tesisinizi yanıcı-patlayıcı gazlara karşı koruma sağlayan multi gaz ölçer portatif dedektördür. H2S, O2, CO, Yanıcı-patlayıcı gazlar; % LEL gazlarını algılamada kullanılır.
GasAlertMax XT II

GasAlertMax XT II

Honeywell
GasAlertMax XT II, saha şartlarına dayanıklı 4 gaza kadar ölçüm yapabilen pompalı multi gaz ölçer portatif dedektördür. Tek tuş ile kullanımı kolay, güvenilir bir dedektördür. Dahili pompası ile uzaktan örnekleme yapabilir ve kapalı alanlara girmeden önce kontrol imkanı sağlar. Pompa tıkanmasını minimize eder ve örnekleme sonuçlarının hassasiyetini artırır. H2S, O2, CO, Yanıcı-patlayıcı gazlar; % LEL gazlarını algılamada kullanılır.
Searchpoint Optima Plus

Searchpoint Optima Plus

Honeywell
Searchpoint Optima Plus, yanıcı-patlayıcı ortamlarda kullanım için tasarlanmış hidrokarbon gazı dedektörüdür. Tesisinizin ve personelinizin korunmasını sağlar. Etilen versiyonu da bulunmaktadır.
BW Rigrat

BW Rigrat

Honeywell
BW Rigrat, uzun çalışma ömrü ve gelişmiş kablosuz bağlantı seçenekleri ile en ileri ve en yeni alan tarayıcı monitörüdür. Farklı gaz sensörleri ve sensör teknolojileri ile birçok uygulamaya opsiyon sunabilmektedir. 2 aya kadar kesintisiz çalışma imkanı sunan BW Rigrat, ölçüm sırasında kullanılacak özelliklerin seçilmesi durumunda, tahmini şarj süresini gösterebilmektedir. 8 cihaza kadar haberleşebilme yeteneğinin yanında, Honeywell’in diğer gelişmiş kablosuz haberleşme uygulamaları ile uyum sağlayabilir. Bu sayede işletmeniz için sınırsız uygulama imkanı sunabilmektedir.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın