blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Gaz Dedektörü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? BÖLÜM 2

Gaz Dedektörü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? BÖLÜM 2İşletmeniz için gaz dedektörüne ihtiyacınız var ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Öyleyse bu yazımız tam size göre. Hadi başlayalım.

Ölçmek istenen hedef gazı bildikten sonra karar vermeniz gereken ilk konu, bu gazı algılamak için sabit gaz dedektörü mü yoksa portatif gaz dedektörü mü kullanacağınız. Bu durum da aslında, gaz dedektörü kullanımıyla kişisel koruma mı yoksa tesis ve ekipman koruması mı yapılacağı ile ilgilidir.

Portatif Gaz Dedektörleri

Portatif gaz dedektörleri taşınabilir olduğundan dolayı daha çok, çalışan hayatını korumaya yöneliktir. 2 çeşit portatif gaz dedektörü bulunmaktadır. Bunlar;

1) Pompalı Model: Dahili pompası sayesinde, kapalı alanlara girmeden önce içeride gaz olup olmadığını kontrol etmek amaçlı kullanılır. Gaz, dedektöre hortumdan geçerek geleceği için hortumun tıkanmaması ve tepki süresinin (T50 – T90) kısalığı önemlidir.

2) Difüzyon Model: Yaka tipi de denilen bu modeli, operatör daima üzerinde taşır. Girdiği ortamda kaçak olması durumunda dedektör ışıklı, sesli ve titreşimli uyarı vererek kişiyi uyarır. Bu dedektör tipinde dikkat edilmesi gereken şey, devamlı taşınacağı için dedektörün ağırlığıdır.

Her iki modelde de tek gaz ve çoklu gaz ölçüm seçeneği mevcuttur. Ancak prosesi iyi tanımak ve sadece kaçak olabilecek gazlara ait sensörleri seçmek hem gereksiz ağırlık yaratmamak hem de maliyeti artırmamak adına önem taşımaktadır.

Portatif Gaz Dedektörlerinin Pil Ömrü ve Şarj Süresi

Önemli bir konu da gaz dedektörlerinin kullanım süreleridir. Kullan-at diye tabir edilen modeller, bir kez aktive edildikten sonra seçilen modele göre 2 ya da 3 yıl batarya değişimi ya da şarj etme gibi işlemlerle uğraşmadan kullanılabilmektedir. Bu sürenin sonunda dedektör, ömrünü tamamlamış olur.

Bataryalı modellerde dikkat edilmesi gereken noktalar, gaz dedektörünün tek şarj ile kaç saat çalışabildiği ve tekrar tam dolu batarya için ne kadar süre şarj olmaya ihtiyaç duyduğudur.

Honeywell'in aşağıda yer alan dedektörleri, seçilen sensörlere göre değişmekle birlikte tek şarj ile 2 aya varan çalışma imkanı sunmaktadır.

Honeywell BW Rigrat Alan Tarama Monitörü

Honeywell BW Icon Difüzyon Tip Portatif Gaz Dedektörü

Honeywell BW Icon+ Difüzyon Tip Portatif Gaz Dedektörü

Honeywell BW Flex Difüzyon Tip Portatif Gaz Dedektörü

Stoğumuzda bulunan Honeywell marka portatif gaz dedektörü modellerimizi aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

Pompalı model: Honeywell GasAlert Max XT II Pompalı Tip Portatif Gaz Dedektörü

Difüzyon model: Honeywell BW MicroClip X3 Difüzyon Tip Portatif Gaz Dedektörü

Sabit Gaz Dedektörleri

Eğer işletmenizi ve içindeki ekipmanları korumak istiyorsanız, o zaman seçiminiz sabit gaz dedektöründen yana olmalıdır. Sabit gaz dedektörü seçerken, aşağıdaki parametreler doğru ürünü en uygun maliyetle seçme noktasında önemlidir.

Sabit Gaz Dedektörü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Gaz dedektörlerinde ekran olmalı ve ölçüm değerleri buradan mı takip edilmeli?
  • Gaz dedektörü ekransız olup, çalışma durumunu (yeşil: normal, sarı: hata, kırmızı: alarm gibi) gösteren led olması yeterli mi?
  • IP koruma sınıfı ne olmalı?
  • Röle kullanılacak mı?
  • Ölçüm aralıkları ne olmalı?
  • Kontrol panosuna ihtiyaç var mı?
  • Uyarı ekipmanı isteniyor mu?

Ürün seçildikten sonra gazın ağırlığına (havadan ağırsa yere yakın, hafifse tavana yakın monte edilir) göre montaj yeri belirlenir. Bu aşamada, kapalı ortamsa içerideki hava sirkülasyonuna da dikkat edilmelidir.

Stoğumuzda bulunan Honeywell marka sabit gaz dedektörü modellerimizi aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

Honeywell Searchpoint Optima Plus Sabit Gaz Dedektörü

Honeywell Sensepoint XCD Sabit Gaz Dedektörü (Yanıcı Patlayıcı, H₂S ve O₂)

Ürün seçiminde, ürünün kullanılacağı alanın exproof sınıfı da bir kriterdir. Konuyla ilgili detaylı bilgiye Atex Kodlamalarının Anlamını Biliyor musunuz? blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Gaz Dedektörlerinde Kalibrasyon ve Bakım

Bu kararları vererek aldığınız gaz dedektörlerinizin düzenli bakım ve kalibrasyonlarını yaptırarak, uzun seneler güvenle kullanabilirsiniz. Sensör ömürleri, gaz çeşidine ve maruz kaldıkları gaz yoğunluğuna göre değişmekle birlikte 6 ay ila 5 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Kalibrasyon için ise tedarikçimiz (Honeywell) 6 ayda bir olmak üzere yılda 2 defa kalibrasyon önermektedir. Teknik servisimiz TSE Hizmet Yeterlilik ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik belgelerine sahip olup, satışını yapmış olduğu tüm dedektörlerin kalibrasyon ve bakım hizmetlerini, kendi bünyesinde bulunan teknik servis kadrosu ile sağlamaktadır.

Ayrıca TÜRKAK tarafından TS EN ISO 17025:2017 standardına göre denetlenerek onaylanmış ve AB-0277-K kodlu kalibrasyon laboratuvarımız ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik, sabit-portatif gaz dedektörleri ve gaz analizörleri için kaliteli ve güvenilir akredite kalibrasyon hizmeti sunuyoruz.

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

Paylaş:
İlgili Ürünler
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın