blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Soğuk Ekstraktif Gaz Analiz Sistemlerinde Şartlandırma Seçimi

Soğuk Ekstraktif Gaz Analiz Sistemlerinde Şartlandırma SeçimiNumune gazın bacadan ısıtmalı prob ve hat ile taşınması sonrasında analizöre girmeden önce su buharı ve partiküllerden arındırılması uygulaması, soğuk ekstraktif olarak adlandırılmaktadır.

Soğuk Ekstraktif Sistemlerde Kullanılan Soğutucunun Temel Görevi Nedir?

Baca veya proses gazındaki suyun yoğuşmasının engellemesi amacıyla ısıtmalı olarak taşınan numune gaz, analizöre girmeden önce ani bir şekilde soğutulur. Soğutma işleminin temel amacı, gaz içerisindeki su buharının (mutlak nemin) tamamen yoğuşturularak alınmasıdır. Bu yoğuşturma işlemi yapılırken izlenen temel esas, yoğuşturma işlemi sırasında numune gazın yapısının bozulmasını engellemektir.

Gaz Soğutucusu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Soğutucu seçiminde numune gazın fiziksel ve kimyasal yapısı çok önemlidir. İçerdiği su miktarı, su ile buluşması durumunda asit oluşturabilecek klor, flor ve kükürtlü bileşenlerin konsantrasyonu ve baca gazının soğutucu girişindeki sıcaklık verileri tam manasıyla bilinmelidir. İhtiyaç olunan soğutmanın derecesinin ve soğutma kapasitesinin yeterli olabilmesi için kompressör veya peltier soğutucu türlerinin seçimi sağlanır.

Çok Yüksek Su Buharı İçeren Proseslerde Soğutma Uygulaması Nasıl Yapılır?

Numune gaz içerisinde yüksek su buharı bulunması durumunda, soğutucu eşanjörleri büyük hacimli seçilebilir ya da birden fazla eşanjörün seri bağlanması suretiyle kullanım sağlanabilir.

Bir diğer yöntem olarak da standart soğutma derecelerinin üzerine çıkarak (negatif sıcaklıklar) soğutma gerçekleştirilerek, en yüksek seviyede nem tutulması sağlanmalıdır.

Soğutucular İçerisindeki Isı Eşanjörü Neye Göre Seçilmelidir?

Soğutucuların içerisindeki ısı eşanjörlerinin materyal seçimi yine proses gaz özelliklerine bağlıdır. Cam malzemeler güçlü ısı iletimine sahiptir ancak yüksek basınçlı gaz gelmesi gibi durumlarda kırılgandır. Teflon malzemeli ısı dönüştürücülerde ısı geçirgenliği cam kadar olmasa da korozif gaz ve yüksek basınç etkilerine daha dayanıklıdır. Çelik ısı dönüştürücüler, soğutucu içerisinde yoğuşan asitlerden kaynaklı korozyona uğramakta ve belirli periyotlarda değişimi gerekebilmektedir.

Numune Gaz Şartlandırması için Kullanılan Filtre Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nedir?

Tüm bu kriterlere göre belirlenen gaz soğutucuları sonrasında numune gaz içerisinde kalan trace nem ve asit aerosollerinin tutulması için filtreler kullanılmaktadır. Bu filtreler yine numune gazın yapısına göre fiber glass, teflon, viton, karbon kartuş gibi malzemelerden seçilebildiği gibi numune gazına uygun gözenek çapına sahip olmalıdır.

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

Paylaş:
İlgili Ürünler
ECM-1 Kompresör Tip Gaz Soğutucu

ECM-1 Kompresör Tip Gaz Soğutucu

M&C Tech Group
M&C ECM gaz soğutucuları, analizörlerde yoğuşmayı önlemek için nemli gazın çiğlenme noktasını düşürmek amacıyla gaz analiz işlemlerinde kullanılır.
ECM-2 Kompresör Tip Gaz Soğutucu

ECM-2 Kompresör Tip Gaz Soğutucu

M&C Tech Group
M&C gaz soğutucuları ECM, analizörlerde yoğuşmayı önlemek için nemli gazın çiğlenme noktasını düşürmek için gaz analiz teknolojisinde kullanılır. Son derece kararlı ve düşük gaz çıkışı çiğlenme noktası, su buharı çapraz duyarlılığını ve hacimsel hataları en aza indirir.
ECM-EX2-1 Kompresör Tip Gaz Soğutucu

ECM-EX2-1 Kompresör Tip Gaz Soğutucu

M&C Tech Group
M&C gaz soğutucuları ECM, analizörlerde yoğuşmayı önlemek amacıyla nemli gazların çiğlenme noktasını düşürmek için gaz analiz teknolojisinde kullanılır. Son derece kararlı ve düşük bir gaz çıkış çiğlenme noktası ayarlayarak, su buharı çapraz hassasiyeti ve hacimsel hatalar önlenir.
ECS Kompresör Tip Gaz Soğutucu

ECS Kompresör Tip Gaz Soğutucu

M&C Tech Group
EC gaz soğutucuları, analizörde yoğuşmayı önlemek amacıyla nemli gazın çiğlenme noktasını düşürmek için analitik teknolojide kullanılır. Son derece kararlı bir gaz çıkışı çiğlenme noktası ayarlayarak, su buharı çapraz hassasiyeti ve hacimsel hatalar önlenir.
EC30C Kompresör Tip Ultra Düşük Gaz Soğutucu

EC30C Kompresör Tip Ultra Düşük Gaz Soğutucu

M&C Tech Group
Patentli M&C ultra düşük soğutucu EC-30, analizörde yoğuşmayı ve artan aerosol oluşumunu önlemek amacıyla nemli gazların çiğlenme noktasını sabit, çok düşük bir seviyeye düşürmek için analitik teknolojide kullanılır. Soğutucuyu sahada kurarken, çok düşük soğutucu çıkış çiğlenme noktası, yüksek enerji tüketimine sahip ısıtmalı bir numune hattına gerek olmadığı anlamına gelir. Son derece kararlı ve düşük bir gaz çıkış çiğlenme noktası ayarlanarak, su buharı çapraz hassasiyeti ve hacimsel hatalar önlenir.
ECP1000C Gaz Soğutucu

ECP1000C Gaz Soğutucu

M&C Tech Group
ECP 1000C gaz soğutucu, gaz analizinde analizörde yoğuşmayı önlemek amacıyla nemli gazın çiğlenme noktasını düşürmek için kullanılır. Son derece kararlı bir gaz çiğlenme noktası, su buharı çapraz duyarlılığını ve hacimsel hataları önler.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın