blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Geniş Alanlarda Hidrokarbon ve Hidrojen Alevini İzlemek için Gelişmiş Teknolojisi ile FS24X Plus Alev Dedektörü

hidrokarbon-blog-03-kopyaHidrokarbon ve hidrojen yangınları, pek çok endüstride personeli ve ortamı tehdit edebilir. Alev dedektörleri ile alevin varlığı tespit edilir ve büyük bir tehlikeye yol açmadan bağlı olduğu sistemlere uyarı verir. Geniş çalışma ortamları ve açık alanlarda oluşabilecek alevleri algılama konusunda optik sensör tabanlı dedektörler en hızlı ve en güvenilir alev algılama sistemleri olarak kabul görmektedir. Bu sebep ile alev dedektörleri iş güvenliği ve tesisin korunması için kritik bir unsurdur.

Honeywell FS24X Plus Alev Dedektörü çoklu ve gelişmiş algoritmaların kombinasyonuna sahiptir. Honeywell'in FSX serisi; gelişmiş, çok spektrumlu, elektro-optik alev dedektörlerinin en yeni üyesidir ve zorlu koşullarda yüksek performans sağlar. FS24X Plus; yağmur, sis ve duman gibi çevresel inhibitörlerin varlığında dahi hidrokarbon ve hidrojen yangınlarını büyümeden önce hızlı ve güvenilir bir şekilde tespit etmek için WideBand IR™ kızılötesi teknolojisini kullanır. Kısa tepki süresi ile rakiplerinin önüne geçer.

Honeywell FS24X Plus hem hidrokarbon hem de hidrojen yangınlarını tespit etmek için kullanılan, yeni nesil 3IR alev dedektörüdür. FM3260 ve EN54-10 sertifikalıdır. EN61508'e göre SIL2 sertifikasına sahiptir. FS24X Plus Alev Dedektörü'nde standart olarak, 4-20 mA analog çıkış üzerinden HART® haberleşme mevcuttur.

 

 

Honeywell FS24X Plus Alev Dedektörü'nün Özellikleri

Algılama mesafesi: Uzun menzilli ve geniş açılı sensörler, 1 ft2 (0.1 m2) n-Heptan için 200 ft (60m) mesafede alevi tespit eder. 

Gelişmiş alarm sistemi: Gelişmiş algoritmalar, alevi diğer ısı kaynakları ve dış etmenlerden ayırarak, yanlış alarmların önüne geçer.

90° Görüş Konisi; 120° Görüş Konisine sahiptir: Alev dedektörünün izlediği alanın bir koni şeklinde olduğunu gösterir. 90° ve 120° koniler, bu kapsama alanının genişliğini belirtir.

Yüksek görünürlük LED HALO halkası ile uzaktan dahi güncel durumu net bir şekilde iletir: Yeşil (Normal), Sarı (Arıza/Uyarı) veya Kırmızı (Alarm): Yüksek görünürlük LED HALO halkası ile uzaktan; yeşil (normal), sarı (arıza/uyarı) veya kırmızı (alarm) gibi uyarı renklerini kullanarak güncel durumu net bir şekilde iletilir.

Çeşitli montaj seçenekleri: Düz yüzeylere veya borulara, yatay veya dikey olarak monte edilebilir.

Zorlu hava koşullarında güvenilir performans: -55 ⁰C ile +75 ⁰C (-67 ⁰F ile +167 ⁰F) sıcaklık aralığında etkili çalışma.

3/4" NPT veya M25 kablo girişi: Alev dedektörü, farklı kurulumlara uygun olması için birden fazla kablo giriş seçeneğine sahiptir.

Alüminyum veya paslanmaz çelik kasa: Alüminyum veya paslanmaz çelik kasa seçeneği, kullanıcıların korozyon direnci gibi faktörlere bağlı olarak malzeme seçmelerine olanak tanır.

Geliştirilmiş tanı fonksiyonelliği: Hata sayısını azaltan geliştirilmiş tanı-test fonksiyonelliğine sahiptir ve olay günlükleri için bellek mevcuttur.

Detaylı kayıt ve patenti alınmış FirePics™ teknolojisi: Dedektör, 5000 olay ve yangın sırasında veya öncesinde yapılan 10 adet 30 saniyelik FirePics™ (olay öncesi çoklu spektral sensör dizisi verileri) kaydeder.

Geliştirilmiş iletişim: Modbus, HART® veya 4-20 mA analog çıkış gibi endüstri standardı iletişim protokollerine uyumlu.

FM, ATEX, CE işareti onayları: Alev dedektörü; FM, ATEX gibi düzenleyici kuruluşlardan onaylar almış ve CE işaretini taşımaktadır. Bu da ilgili güvenlik standartlarına uygunluğu gösterir.

Kolay kurulum ve bakım: Ürün, mekanik kurulumu kolaylaştıran güneş koruma kalkanı ve montaj braketi ile basit bir kurulum sağlar. Ayrıca, minimal bakım gereksinimleri ve kolay test imkanları, işletme sürekliliğini artırır.

Flame Manager Yazılımı, FirePic'lerin ve Olay Günlüğü'nün programlanması, teşhisi ve indirilmesi için: Flame Manager; alev dedektörünü programlamak, teşhis etmek ve FirePic'leri ile Olay Günlüğü'nü indirmek gibi görevler için sağlanan bir yazılımdır.

Honeywell FS24X Plus Alev Dedektörü'nün Kullanıldığı Bazı Alanlar

  • Rafineriler ve petrol üretim tesisleri
  • Türbin/kompresör muhafazaları
  • Petrol ve gaz boru hatları ve pompalama istasyonları
  • Sıvılaştırılmış petrol ve doğal gaz yükleme ve boşaltma tesisleri
  • Doğal gaz/sıkıştırılmış doğal gaz tesisleri
  • Etanol, metanol ve izopropanol üretim ve depolama tesisleri
  • Ham petrol ve benzin tank çiftlikleri ve depolama tesisleri
  • Boya ve çözücü depolama alanları
  • Kimyasal üretim, depolama ve yükleme tesisleri
  • Enerji santralleri

 

Alev Dedektörleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

IR3 Alev Dedektörlerinin Özellikleri Nelerdir?

Alev, yanma sürecinde kızılötesi ışınlar yayarak, çeşitli dalga boylarında ışık emisyonu gerçekleştirir. Bu dalga boyları, alevin türüne ve ortam şartlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. IR3 dedektörleri, genellikle üç farklı kızılötesi dalga boyunu algılamak üzere tasarlanmıştır.

IR dedektörleri, ortamdaki arka plan ışınlarından (örneğin güneş ışığı veya yapay aydınlatma) kaynaklanan gürültüyü filtrelemek için özel olarak tasarlanmıştır. Bu filtreleme, alevin özel dalga boylarındaki ışık emisyonunu ayırt etmeyi sağlar.

IR3 çalışma prensibi, alev dedektörlerinin güvenilir ve hızlı bir şekilde yangınları tespit etmelerini sağlayan bir teknolojidir.

Alev Dedektörü Nasıl Test Edilir?

Alev dedektörlerinin düzenli ve doğru bir şekilde test edilmesi, güvenliğiniz için kritik bir öneme sahiptir. Üreticinin talimatlarına ve güvenlik düzenlemelerine uygun olarak test prosedürlerini uygulamak önemlidir. Alev simülasyonu ile profesyonel ekipler tarafından testler yapılmalıdır.

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

Paylaş:
İlgili Ürünler
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın