blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Gaz Dedektörü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? BÖLÜM 3

Gaz Dedektörü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? BÖLÜM 3Gaz Dedektörleri Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Gaz dedektörleri belirli bir çalışma ömrüne sahiptir. Bu süre, dedektörde kullanılan sensör yapısından, gaza maruziyet miktarı ve süresine, dedektörün bulunduğu ortamın sıcaklığından, nem durumuna göre değişkenlik göstermektedir. En uzun kullanım ömrünü sağlamak için uygulamaya ve ortam şartlarına bağlı doğru ürün seçimi ve düzenli bakım çok önemlidir.

Gaz dedektörlerinin kullanım süresiyle ilgili teorik bilgileri, satın aldığınız dedektörün kullanım kılavuzundan veya web sitesinden bulabilirsiniz. Dedektörünüzün düzenli bakımını yapmak ve üretici tarafından önerilen periyodik kalibrasyonları yaptırmak, dedektörün güvenilirliğini ve doğruluğunu korumasına yardımcı olacaktır.

Gaz Dedektörlerinin Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Kalibrasyon işlemlerinin spesifik detayları, kullanılan dedektörün marka ve modeline bağlı olarak değişebilir. Gaz dedektörlerinin düzenli olarak kalibre edilmesi, cihazın doğruluğunu korumak ve güvenilir sonuçlar almak için önemlidir. Kalibrasyon sıklığı, genellikle üretici tarafından belirlenen periyotlara göre ayarlanır.

Kalibrasyon işlemi, dedektörün ölçümlerini, referans gazları (span gazları) kullanarak kontrol etmeyi içerir. Sıfır (zero) kalibrasyonu ihmal edilmemeli ve mutlaka temiz hava ile yapılmalıdır.

Kalibrasyon gazlarının doğru konsantrasyonlarda kullanımına dikkat edilmelidir. Gaz dedektörlerinin kalibrasyonun da kullanılan gazlar, dedektörün özelliklerine ve algılaması gereken gaz türlerine bağlı olarak belirlenir.

Kalibrasyon yapılan ortamın gaz değerleri de doğru kalibrasyon için büyük önem arz etmektedir.

Gaz Dedektörleri Ne Sıklıkla Kontrol Edilmelidir?

Gaz dedektörlerinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve bakımının yapılması, cihazın doğruluğunu ve güvenilirliğini sağlamak için önemlidir. Kontrol sıklığı, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir ve genellikle üretici tarafından belirtilen talimatlar doğrultusunda yapılmalıdır.

Dedektör, zorlu veya yoğun kullanım koşullarına maruz kalıyorsa daha sık kontrol edilmesi gerekebilir. Özellikle tozlu, nemli, kimyasal madde içeren veya diğer çevresel faktörlere maruz kalan ortamlarda kullanılıyorsa daha sık kontrol gerekebilir.

Dedektör, bir gaz sızıntısı sonrasında da kontrol edilmelidir. Bu tür olaylar, dedektörün performansını etkileyebilir, sensör zehirlenmesi olabilir. Bu nedenle düzenli kontrol, bakım ve kalibrasyon önemlidir.

Düzenli bir bakım ve kontrol programı oluşturmak, dedektörün güvenirliğini ve etkinliğini en üst düzeyde sağlayacaktır.

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

Paylaş:
İlgili Ürünler
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın