blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Gaz Algılama Sistemlerinde Kablosuz Haberleşme Teknolojileri

kablosuz-01

Günümüzde, tüm dünyada nesnelerin birbiri ile haberleşebilmesi en büyük yönelimlerden biri haline gelmiştir. Uzun yıllardır çalışanları ve tesisleri gaz tehlikelerinden koruma amacıyla kullanılan sabit ve portatif gaz dedektörleri, yıllar geçtikçe yeni teknolojilere entegre edilmiş, hızlı değişime ayak uydurmuş ve yeni uygulama alanları yaratmıştır. Bu uygulamalar ile birlikte hem yeni çözümler kullanılmaya başlanmış hem de maliyetlerde ciddi oranlarda tasarruf elde edilmiştir.

Honeywell'in uzun yıllardır yaptığı çalışmalar sonucu ortaya koyduğu patentli kablosuz haberleşme teknolojileri sayesinde portatif ve sabit gaz dedektörleri ile kablosuz haberleşme imkanı sunmaktadır.

bluetooth_mesh_wifi-2

Kablosuz teknolojiler işletmeler için uygulama odaklı çözümler ve uygulama esnekliği sağlamaktadır. Uzakta çalışma, yalnız çalışma, kapalı alan çalışmaları, erişim zorluğu ve kablo maliyetleri gibi birçok konuda çözüm üretmektedir.

Kablosuz haberleşme teknolojisi sayesinde; cihazlar birbiri ile haberleşebildiği gibi merkezi sistemle de haberleşerek, 7/24 gerçek zamanlı izlemeler yapabilme imkanı sağlamaktadır.

Kablosuz haberleşme teknolojisi farklı protokoller üzerinden kullanılabilmektedir. Bluetooth ve Wi-Fi protokolleri üzerinden haberleşme sağlanabildiği gibi, Honeywell patentli Mesh protokolü üzerinden de iletişim kurulabilmektedir.

Bluetooth

Bluetooth özelliği sayesinde Android veya IOS özellikli akıllı cihazınız ile dedektörün tüm ayarları izlenebilmekte ve değiştirilebilmektedir. Bunun yanında 8 dedektöre kadar bağlantı yapılabilen akıllı cihaz ile alınan tüm bilgiler bulut sistemine aktarılır. Bulut yazılımına sahip bir cihaz üzerinden gerçek zamanlı görüntüleme yapılabilir.

                                                                   bluetooth_00

MESH

Honeywell patentli haberleşme protokolü olan Mesh teknolojisi, radyo frekansını temel almaktadır. 868 ve 869 MHz frekansını kullanan Mesh protokolü, cihazdan cihaza 300 metrelik mesafede veri aktarımı yapabilmektedir. 300 metreden daha uzak mesafeler için kullanılacak Mesh Router (Sinyal Arttırıcı)'lar ile işletmedeki uzak mesafelerden de veri alınmasını mümkün kılmaktadır.

mesh

Wi-Fi

2.4 GHz kablosuz frekansı kullanılarak cihazlar ve sistem arasında doğrudan iletişim sağlanmaktadır. Yaygın olarak kullanılan Wi-Fi teknolojisi işletmeniz için hızlı ve güvenilir bir çözümdür.

Bu protokoller ile birlikte hem cihazdan cihaza hem de cihazdan sisteme haberleşme sağlanabilecek, sınırsız çözüm uygulanabilecektir.

Kablosuz haberleşme teknolojisi ile birlikte yalnızca sabit dedektörlerden alınabilen ortam gaz konsantrasyonu bilgisi, dolaşım halindeki çalışanların kullandığı portatif gaz detektörleriyle de ölçülebilmektedir. Gaz konsantrasyonu bilgisi yanında, işletmeyi ilgilendiren farklı veriler de, detektörlere entegre sensörler ile alınabilmektedir.

Konum Bilgisi

Portatif dedektörlerin GPS özelliği ile çalışanların dolaşım alanları, merkezi sisteme kurulu saha modellemeniz üzerinden izlenebilecektir. Acil durumlarda hızlı müdahale ve uzakta çalışma uygulamaları için çözüm sunmaktadır.

Man-Down Alarmı

Yüksekte çalışma uygulamalarındaki olası kazalar için kullanılan hareket sensörü ile alınabilecek man-down uyarısı sayesinde olası kazalardan anında haberdar olarak hızlı aksiyon alma şansı sağlamaktadır.

Meteoroloji Bilgisi

Dedektörlere entegre edilmiş meteorolojik sensörler ile birlikte, işletmedeki hava durumu bilgilerini sisteminize aktarabilirsiniz.

P2P

Merkezi sistemle haberleşme yeteneğinin yanında birbiri ile haberleşen dedektörler, yaşanabilecek alarm durumlarını tüm kullanıcılara aktarabilmektedir.

Dedektörlerde bulunan panik butonu, mesaj gönderme ve telsizlerle haberleşme özellikleri sayesinde çalışanlar kendi arasında ve çalışanlar ile merkezi sistem arasında doğrudan haberleşme imkanı sunabilmektedir.  

Cihazlardan alınacak tüm bilgiler farklı yöntemler ile merkezi sisteme aktarılabilmektedir. Dedektörlerden alınan veriler bulut sistemi üzerinden merkezi yazılıma aktarılabildiği gibi bir okuyucuya bağlanarak, veri kablosu üzerinden de merkezi yazılıma bilgi aktarabilecektir.

Tüm bunlarla birlikte Honeywell markası ürünü Touchpoint Plus Wireless Kontrol Ünitesi üzerinden de veri aktarımı sağlanabilmektedir. 64 adet kablosuz bağlantı kurulabilen kontrol ünitesine, 8 kanaldan analog olarak da bağlantı yapılabilmektedir.

gorsel_saha-2

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

Paylaş:
İlgili Ürünler
BW™ Ultra

BW™ Ultra

Honeywell
BW Ultra, kapalı alanlara girişte ve uzaktan örnekleme uygulamalarında kolay kullanım için özel olarak tasarlanmış pompalı tip multi gaz dedektörüdür. Gelişmiş sensör teknolojisi, gaz ölçümlerinde görünürlük, konfor ve bağlantı özellikleri sunar. H2S, O2, CO, yanıcı-patlayıcı gazlar; % LEL ve IR, CO2; IR, SO2, H2, NH3, VOCs; PID, Cl2, NO2, HCH, NO gazlarını algılamada kullanılır.
BW™ Solo

BW™ Solo

Honeywell
Honeywell BW Solo, tehlikeli alanda çalışan personelin sağlığını koruyan ve yangın-patlama riskini bünyesinde barındıran tesislerin güvenliğini sağlayan son teknoloji tek gaz ölçer dedektördür. H2S, CO, NH3, SO2, HCN, Cl2, NO, NO2, PH3, ETO, ClO2, O3, H2 vb. toksik ve boğucu gazları veya O2 seviyesinin ölçümünü yapabilir. Kolay açılıp/kapanabilir ve değiştirilebilen mevcut bataryası uzun bir süre (1 yıl) rahatlıkla kullanılabilir.
GasAlertMax XT II

GasAlertMax XT II

Honeywell
GasAlertMax XT II, saha şartlarına dayanıklı 4 gaza kadar ölçüm yapabilen pompalı multi gaz ölçer portatif dedektördür. Tek tuş ile kullanımı kolay, güvenilir bir dedektördür. Dahili pompası ile uzaktan örnekleme yapabilir ve kapalı alanlara girmeden önce kontrol imkanı sağlar. Pompa tıkanmasını minimize eder ve örnekleme sonuçlarının hassasiyetini artırır. H2S, O2, CO, Yanıcı-patlayıcı gazlar; % LEL gazlarını algılamada kullanılır.
GasAlert Extreme

GasAlert Extreme

Honeywell

Bu ürün üretimden kaldırılmıştır. BW™ Solo ürününü inceleyebilirsiniz.

GasAlertMicro 5 Series

GasAlertMicro 5 Series

Honeywell
Bu ürün üretimden kaldırılmıştır. BW™ Ultra ürününü inceleyebilirsiniz.
MultiRAE

MultiRAE

Honeywell
Gelişmiş VOC algılamalı kablosuz, taşınabilir pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Piyasadaki en gelişmiş taşınabilir kimyasal gaz algılama dedektörüdür. Gaz sensörünün esnekliği ve kablosuz taşınabilirliğin rahatlığı sayesinde, bu çoklu gaz dedektörü çok yönlü ve özelleştirilebilirdir. Aynı zamanda herhangi bir yerden cihaz okumalarına ve alarm durumuna gerçek zamanlı erişim sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; PID, NH3, Cl2, PH3, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
MultiRAE Pro

MultiRAE Pro

Honeywell
Radyasyon ve kimyasal algılama için kablosuz, taşınabilir pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Tehdit ve alarm verilerini gerçek zamanlı olarak merkezi bir komuta istasyonuna kablosuz olarak iletme özelliği ile gelişmiş görünürlük ve farkındalık sunar. Gamma, O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; NH3, Cl2, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, PH3, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın