blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Gaz Algılamada Örnekleme Sistemlerinin Kullanımı

01Gaz algılamada örnekleme sistemleri, uzak veya erişilmesi zor noktalardan bir ya da daha fazla hedef gazın çekilmesini, sensöre ulaştırılmasını ve gazın algılanmasını sağlarlar.

Gaz algılama uygulamalarında dedektörler gaz kaçak riski bulunan yerlere yerleştirilmektedir.  Genel uygulamanın tersine boru hatları ve riskli görülen her noktadan örnekleme yapmak, daha az sayıda dedektör ile tüm çalışma alanında algılama yapmaya olanak sağlar ve sistemin performansı açısından noktasal gaz dedektörlerine oranla avantaj yaratır.

Petrokimya, atıksu ıslah, matbaa, denizcilik, kaplama ve endüstriyel üretim alanlar başta olmak üzere, ileri uygulamalarda ve yanıcı/patlayıcı-toksik gazların sadece bir dedektör montajıyla tespit edilemediği durumlarda kullanışlı bir çözüm olan "Gaz Algılama Örnekleme Sistemleri" ana hatlarıyla hava emiş boruları, pompa, filtre ve dedektörden oluşmaktadır.honeywell-gaz-algilama-ornekleme-sistemi_1000px-1

Örnekleme, sahadan gaz örnekleme ve algılama panosuna kadar taşınan hava örnekleme boruları ile başlamaktadır. Bu boruların üzerindeki deliklerden pompa yardımıyla çekilen hava, toz vb. cisimlerin algılama hücresi içine girişinin önlenmesi amacıyla bir filtreden geçirilir.

Gaz örnekleme ve algılama panosuna taşınan hedef gaza, solenoid vanalar sayesinde yön verilir. Yön verme işlemi sistemle beraber verilen PLC vasıtasıyla yapılmaktadır. PLC'ye girilecek zaman periyotlarında sırayla solenoid vanalar aktif edilecek ve her seferinde 1 noktadan gaz geçişi sağlanacaktır.

S06-2olenoid vanalarından geçen hedef gaz nem filtresinden geçirilir. Bu filtre hem büyük toz partikülleri hem de numune gazın içindeki olası nemin tutulması sağlanır.

Olası nem ve tozdan arındırılmış hedef gaz, gaz dedektörüne ulaştırılır. Dedektörün sensör haznesine yerleştirilmiş özel flow housing sayesinde örneklenen gazın sensörden geçmesi sağlanır. Numune gaz içinde hedef gaz olması durumunda dedektör bunu algılar ve ölçer. Ölçülen gaz konsantrasyonunun değeri, otomasyon sistemine (Scada /PLC / DCS) aktarılır ve izlenmesi sağlanır. Sistemde kullanılan "infrared" ölçüm prensibine sahip dedektör, çok uzun süre kalibrasyon sapması yaşanmaksızın sorunsuz ölçüm yapabilme kabiliyetine sahiptir.

Tüm sistem boyunca gaz emişini, gaz örnekleme ve algılama panosu içine monte edilen gaz emiş pompası sağlamaktadır. Korozyona karşı dayanıklı yapıda üretilmiş olup, bu uygulamalar için tasarlanmış pompa kullanılmaktadır. Pompa üzerinde mevcut iğne vana ile gaz akış seviyesi ayarlanabilmektedir.

Gaz dedektöründen geçirilmesi gereken gaz akış seviyesi  projeye bağlı olarak değişebilmektedir. Ayarlanacak olan gaz akışı, pompa öncesine monte edilen flowmetre ile görülebilmektedir. Örneklenen hava, filtreden geçemeyen partiküller ve örneklenen hedef gaz ile birlikte son olarak egzoz hattından dışarı atılır.

 

07

Uygulama Alanları

 • Atıksu arıtma tesisleri
 • Enstrüman otomasyon firmaları
 • Enerji santralleri
 • Kimyasal üretim tesisleri
 • Rafineriler
 • Petrokimya tesisleri
 • Demir-Çelik tesisleri
 • Atık yakma tesisleri
 • Ambalaj üretim tesisleri
 • Otomotiv fabrikaları
 • Üniversitelerin Ar-Ge merkezleri
 • Denizcilik sektörü
 • Gıda üretim tesisleri
 • Tünel ve yeraltı alanlar                                                                                      Örnekleme Sistemi Şeması
Paylaş:
İlgili Ürünler
XPT Gaz Algılama Örnekleme Sistemi

XPT Gaz Algılama Örnekleme Sistemi

Honeywell
Petrokimya, atıksu ıslah, matbaa, denizcilik, kaplama ve endüstriyel üretim alanları başta olmak üzere, ileri uygulamalarda ve yanıcı/patlayıcı-toksik gazların sadece bir dedektör montajıyla tespit edilemediği durumlarda kullanışlı bir çözümdür.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın