blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Gaz Dedektörlerinde Kalibrasyonun Önemi ve Honeywell Kalibrasyon Üniteleri

gaz-kalibrasyon-01Sahada oluşabilecek gaz kaçağını algılamak için kullanılan portatif ve sabit gaz dedektörlerinin ölçüm doğruluğu, hem tesis hem de çalışan güvenliği için çok önemlidir. Referans değeri etkilenmiş dedektörler, ortamdaki gaz kaçağı tehlikeli seviyede olsa dahi alarm vermez ya da ortamda gaz kaçağı olmamasına rağmen yanlış alarm vererek işletme süreçlerinin aksamasına sebep olabilir.

Çalışan güvenliğini sağlamak ve cihazlarınızın sorunsuz bir şekilde uzun süre çalışabilmesi için periyodik bakımlarının yapılması gerekmektedir. EN 60079-29-2 standardında da kalibrasyon periyotlarının üretici firmalar tarafından önerilen koşullarda yapılması gerektiği yazmaktadır. Honeywell, 6 aylık sürelerle dedektörlerin kalibre edilmesini önerir. Ayrıca her kullanımdan önce yapılacak doğrulama testleri ile gaz maruziyetine bağlı olarak 6 aydan önce oluşabilecek bir kayma için de önden tedbirinizi alabilirsiniz.

Honeywell'in yetkili bayisi olarak bizler, eğitimli personelimiz ve takip edilebilir sertifikalı gazlarımız ile müşterilerimize kalibrasyon hizmeti vermekteyiz. Bu hizmeti de sonrasında verdiğimiz sertifika ile belgelemekteyiz. Dedektörlerinizin kalibrasyon zamanı geldiğinde bizimle iletişime geçebileceğiniz gibi, istenen uzunlukta yapılabilen sözleşmelerimiz kapsamında, dedektörlerinizin 6 aylık periyodik kalibrasyon süreçleri tarafımızca takip edilmektedir. Kalibrasyon zamanı öncesinde firmamızca tarafınıza bilgi verilir ve organizasyon yapılır.

manuel_kalibrasyonHoneywell'in ürün grubundaki IntellidoX, MicroDock II ve AutoRAE 2 üniteleri ile portatif dedektörlerinizin düzenli testleri ve kalibrasyonlarını sizler de yapabilirsiniz. Bu üniteleri kullanmadan manual olarak da kalibrasyon yapılabilir. Ancak dedektöre elle gaz verileceği için, kalibrasyon ünitesi kullanarak yapılan kalibrasyonlarda, ekipmansız olarak yapılan kalibrasyonlara göre çok daha az miktarda gaz kullanımı olacaktır. Her iki şekilde de uygun değerde gaz tüpüne, regülatöre, kalibrasyon kapağına ve silikon hortuma ihtiyaç duyulmaktadır.

set-teknik-honeywell-intellidox-300px-3

Intellidox - Otomatik Test ve Kalibrasyon Ünitesi

IntellidoX ünitesi ile cihazlarınızın doğrulama testlerini, kalibrasyonlarını yapabilmenin yanı sıra alarm değerlerini değiştirebilir, ölçüm verilerini USB veya Ethernet bağlantısı ile bilgisayarınıza alabilirsiniz.

IntelliDoX'un tasarımı sayesinde, her bir yuvanın bağımsız çalışması için kendi ekranı ve tuş takımı vardır. Böylece birden fazla modülü yan yana koyarak, farklı dedektörler için işlemleri aynı anda gerçekleştirebilirsiniz.

IntelliDoX'un uyumlu olduğu dedektör modelleri:

 • Honeywell BW™ MicroClip Serisi – Çoklu Gaz Dedektörü 
 • Honeywell BW™ Clip4 – Çoklu Gaz Dedektörü
 • Honeywell BW™ Ultra - Çoklu Gaz Dedektörü
 • Honeywell BW™ MaxXTII – Çoklu Gaz Dedektörü
 • BW™ Clip Serisi – Tek Gaz Dedektörü
 • BW™ Solo – Tek Gaz Dedektörü

 

bw_microdock_ii-_base_station_with_two_modules_for_gasalertquattro_300px_

MicroDock II - Otomatik Test ve Kalibrasyon Ünitesi:

MicroDock II kalibrasyon ünitesi ile aynı anda 6 dedektörü yönetebilir, şarj edebilir, USB kablo aracılığıyla bilgilerini çekebilirsiniz.

MicroDock II'nin uyumlu olduğu dedektör modelleri:

 • Honeywell BW™ MicroClip Serisi – Çoklu Gaz Dedektörü
 • Honeywell BW™ MaxXTII – Çoklu Gaz Dedektörü
 • Honeywell BW™ Quattro – Çoklu Gaz Dedektörü

 

 

 

 

25-05-2016_hw22_0025-hr_cmyk_300pxAutoRAE 2 – Otomatik Test ve Kalibrasyon Ünitesi:

AutoRAE 2 model kalibrasyon ünitesi ile 10 dedektörün kalibrasyon işlemini aynı anda gerçekleştirebilirsiniz. Çalışması için bilgisayar gerekmediğinden sahada kullanılabilir. SD karta veri depolayabilir. USB veya Ethernet bağlantısı ile veri aktarımı gerçekleştirebilir.

AutoRAE 2'nin uyumlu olduğu dedektör modelleri:

 • MultiRAE Ürün Ailesi
 • ToxiRAE Ürün Ailesi
 • QRAE 3
 • MicroRAE
 • MiniRAE Lite+
 • MiniRAE 3000+
 • UltraRAE 3000+
 • ppbRAE 3000+

Ürünler hakkında daha detaylı bilgi almak ya da dedektörlerinize kalibrasyon yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

 

Paylaş:
İlgili Ürünler
IntelliDoX

IntelliDoX

Honeywell
IntelliDoX, otomatik bump test ve kalibrasyon cihazıdır. Dedektörlerinizde verimliliği ve güvenirliği artırmanıza yardımcı olur. (Uyumlu cihazlar : BW Clip Serisi, BW Clip4 , MicroClip Serisi, BW Ultra)
MicroDock II Dock Calibration System

MicroDock II Dock Calibration System

Honeywell
MicroDock II, taşınabilir gaz dedektörlerinin kalibrasyon ve otomatik bump testlerini en uygun maliyet ile yapabilen sistemlerdir. Tamamen taşınabilir ve kolayaca genişletilebilir olan MicroDock II, bilgisayar gerektirmez ve altı modüle kadar eş zamanlı yönetim sağlar. Uyumlu cihazlar: GasAlertQuattro, GasAlertMicro 5 Series, GasAlert Extreme, MicroClip Series ve GasAlertMax XT II
AutoRAE 2

AutoRAE 2

Honeywell
AutoRAE 2, RAE Systems cihazlarınızın bump testi ve kalibrasyonunu basitleştirir. Çok amaçlı ve modülerdir. Tek seferde bir cihazı kalibre etmek için tek ve bağımsız bir ünite olarak yerleştirilebilir veya aynı anda 10 üniteye kadar destekleyecek ve beş farklı gaz için kalibre edilecek şekilde ağa bağlanabilir. Kalibrasyon için tek dokunuşla bump testi yapılabilir ve tek tuşla çalıştırılabilir. Yükseltilebilir yazılım cihazı korur ve her zaman güncel olmasını sağlarken, depolama için standart SD kart verilerinin her zaman parmaklarınızın ucunda olmasını sağlar.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın