GERİ SAÇILAN IŞIK TEKNOLOJİSİ VE DURAG D-R 320 TOZ ÖLÇÜM CİHAZI

Sürekli olarak toz ölçümünün yapılması, yasal yönetmelikler tarafından sınır değerlere uyma zorunluluğunun yanında proses verimliliği açısından da önemli bir parametredir. Endüstriyel filtrelerin toz tutma oranı ve filtrenin verimliliği, sürekli olarak toz ölçümü yapan cihazların kullanılması sayesinde analiz edilebilmektedir. Toz ölçüm yöntemlerinden biri olan geri saçılan ışık prensibi, toz emisyonlarının ölçülmesinde en verimli ve en güvenilir teknolojilerden birisidir.

toz_olcum_blog_gorseliHava kirliliğinin kontrol edilmesi amacıyla, yönetmelik tarafından sınır değerleri belirlenen ve sürekli olarak izlenmesi gereken parametrelerden biri olan toz konsantrasyonu, çevre ve insan sağlığı açısından olumsuz etkilere yol açabilecek önemli kirletici etkenlerden biridir. Sürekli olarak toz ölçümünün yapılması, yasal yönetmelikler tarafından sınır değerlere uyma zorunluluğunun yanında proses verimliliği açısından da önemli bir parametredir. Endüstriyel filtrelerin toz tutma oranı ve filtrenin verimliliği, sürekli olarak toz ölçümü yapan cihazların kullanılması sayesinde analiz edilebilmektedir.

Toz ölçüm yöntemlerinden biri olan geri saçılan ışık prensibi, toz emisyonlarının ölçülmesinde en verimli ve en güvenilir teknolojilerden birisidir. Geri saçılan ışık teknolojisinin çalışma prensibi özetle şu şekildedir:
Işık kaynağından, ölçüm yapılacak baca ya da kanala yansıtılan kırmızı lazer diyot ışığı, toz partiküllerini aydınlatır. Toz partikülleri tarafından geri saçılan ışık, ikinci bir ışık kaynağı tarafından algılanarak partikül miktarı hesaplanır.
blog-gorseli_02

Geri saçılan ışık prensibi ile çalışan Durag marka D-R 320 Toz Ölçüm Cihazı, çift dedektörlü özel bir optik sistem ile sürekli olarak toz ölçümlerini gerçekleştirir. Ölçüm kafası tarafından yayılan ışık, ayrıca ölçüm kafasının karşısındaki baca cidarına çarparak yansıma ve saçılma oluşturur. D‑R 320'nin özel dedektörü yan yana iki fotodiyottan oluşur. İlk fotodiyot, toz parçacıklarından saçılan ışığı ve arka plan ışığı tarafından geri saçılan ışığı ölçer. İkinci fotodiyot ise yalnızca arka plan ışığını ölçer. D‑R 320'nin elektroniği, saçılan ışığın yoğunluğunu hesaplamak için iki sinyali karşılaştırarak ortaya çıkan farktan toz konsantrasyonunu hesaplar.

D-R 320 toz ölçüm cihazının en önemli avantajlarından birisi de kendini temizlemesidir. Geri üfleme özelliği sayesinde bakım periyotları en uzun toz ölçüm cihazlarından birisidir. Cihazın doğrusallık kontrolleri, ölçüm kafasına takılabilen bir ölçüm cihazına yerleştirilen opaklık filtreleri aracılığıyla kolayca gerçekleştirilebilir.

Yüksek sıcaklık ve yüksek basınç olan prosesler toz cihazlarının kullanımı için zorlu proseslerdir. Bu proseslerde toz ölçüm cihazlarının geri üfleme üniteleri zarar görmesi, toz ölçüm cihazlarında onarılması zor hasarlara neden olabilir. D-R 320'nin en büyük avantajlarından birisi de bu tarz durumlardan kendini koruyabilen güvenlik kapağının bulunmasıdır. Güç beslemesinde ya da geri üfleme ünitesinde meydana gelebilecek kesintilere karşı cihaz koruma kapağını devreye alarak optiklerini korumaya geçebilmektedir.

Toz parçacıklarına fiziki olarak temas eden herhangi bir ekipmanın olmaması, bu teknolojinin en önemli avantajlarından birisidir. Bu sayede tıkanıklık ve deformasyon kaynaklı ekipman değişimleri olmadan uzun bir kullanım ömrü sağlar.

600 °C'ye kadar olan baca gazı sıcaklıkları ve 20 metreye kadar olan baca çaplarında kullanılabilen D-R 320 toz ölçüm cihazı, Avrupa standartlarının gerekliliklerine uyumlu ve EN 14181 standardına göre QAL1 sertifikasına sahiptir. Yakma tesisleri, çimento üretim tesisleri, enerji santralleri gibi birçok farklı ve zorlu proseste tercih edilen bir cihazdır.


            pic_dr320_group_near_far_800x600

Ürün portföyümüzde yer alan Durag D-R 320 toz ölçüm cihazı hakkında detaylı bilgi almak ve talep oluşturmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Ürünün tanıtım videosu için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz;
https://www.youtube.com/watch?v=XveXGGPQlbM

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

Paylaş:
İlişkili Ürünler

E-Bülten Kayıt

Set Teknik hakkındaki tüm yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize katılın.

Lütfen bekleyiniz.. E-posta adresi hatalı. * işaretli alanlar boş bırakılamaz. Mesajınız başarı ile gönderildi. Hata oluştu lütfen tekrar deneyiniz.