blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Geri Saçılan Işık Teknolojisi

toz_olcum_blog_gorseliHava kirliliğinin kontrol edilmesi amacıyla, yönetmelik tarafından sınır değerleri belirlenen ve sürekli olarak izlenmesi gereken parametrelerden biri olan toz konsantrasyonu, çevre ve insan sağlığı açısından olumsuz etkilere yol açabilecek önemli kirletici etkenlerden biridir. Sürekli olarak toz ölçümünün yapılması, yasal yönetmelikler tarafından sınır değerlere uyma zorunluluğunun yanında, proses verimliliği açısından da önemli bir parametredir. Endüstriyel filtrelerin toz tutma oranı ve filtrenin verimliliği, sürekli olarak toz ölçümü yapan cihazların kullanılması sayesinde analiz edilebilmektedir.

Toz ölçüm yöntemlerinden biri olan geri saçılan ışık prensibi, toz emisyonlarının ölçülmesinde en verimli ve en güvenilir teknolojilerden birisidir. Geri saçılan ışık teknolojisinin çalışma prensibi özetle şu şekildedir:
Işık kaynağından, ölçüm yapılacak baca ya da kanala yansıtılan kırmızı lazer diyot ışığı, toz partiküllerini aydınlatır. Toz partikülleri tarafından geri saçılan ışık, ikinci bir ışık kaynağı tarafından algılanarak partikül miktarı hesaplanır.
blog-gorseli_02

Geri saçılan ışık prensibi ile çalışan Durag marka D-R 320 Toz Ölçüm Cihazı, çift dedektörlü özel bir optik sistem ile sürekli olarak toz ölçümlerini gerçekleştirir.

Yüksek sıcaklık ve yüksek basınç olan prosesler toz cihazlarının kullanımı için zorlu proseslerdir. Bu proseslerde toz ölçüm cihazlarının geri üfleme ünitelerinin zarar görmesi, toz ölçüm cihazlarında onarılması zor hasarlara neden olabilir. D-R 320'nin en büyük avantajlarından birisi bu tarz durumlardan kendini koruyabilen güvenlik kapağının bulunmasıdır. Güç beslemesinde ya da geri üfleme ünitesinde meydana gelebilecek kesintilere karşı cihaz, koruma kapağını devreye alarak optiklerini korumaya geçebilmektedir.

Toz parçacıklarına fiziki olarak temas eden herhangi bir ekipmanın olmaması, bu teknolojinin en önemli avantajlarından birisidir. Bu sayede tıkanıklık ve deformasyon kaynaklı ekipman değişimleri olmadan, uzun bir kullanım ömrü sağlar.

pic_dr320_group_near_far_800x600-2-2

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

Paylaş:
İlgili Ürünler
D-R 320

D-R 320

Durag
D-R 320 toz analizörü, düşük-orta toz konsantrasyonlu kuru baca gazı ve proses gazındaki toz konsantrasyonları ölçümünde kullanılmaktadır.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın