slider-1920x400-setteknik-akademi 500x400-akademi

Hidrojen Siyanür (HCN) Gazının Özellikleri Nelerdir ve Nasıl Tespit Edilir?

gaz-kutup-hsiyanur-09Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı Nedir? 

Kimyasal formülü HCN olan inorganik bileşiğin adı.

Hidrojen Siyanür (HCN) Gazının Terminolojisi

Hidrojen siyanür gazı keskin, acıbadem kokusunda, renksiz, son derece zehirleyici ve yüksek derişimde yanıcı patlayıcı bir gazdır. Havadan hafif olup difüzyon yetisi oldukça yüksektir.

Hidrojen Siyanür (HCN) Gazının Zararları Nelerdir?

Hidrojen siyanür gazı, etkisini çok kısa sürede gösterir. Vücut içi membranlardan geçişi çabuk olduğundan, sitokromoksidazı (solunum sistemi enzimi) hemen bloke eder. Solunum yetmezliğine sebep olabilir. Kalp krizine, ani kalp durmasına ve kısa sürede bilinç kaybına yol açabilir.

Yanıcı-patlayıcı buhar-hava karışımı oluşturabilir. Isınma durumunda yangına neden olarak yaralanma riskini arttırır.

Hidrojen siyanür gazı, endüstriyel alanda pek çok yerde olması sebebiyle özellikle dikkat edilmelidir. Tehlikesinin daha iyi anlaşılması ve makul tedbirlerin alınması önemli ölçüde bu riskleri azaltabilir.

Yoğun hidrojen siyanür gazı birikimi insan sağlığının bozulmasına, zehirlenme kaynaklı ölümlere ve patlama kaynaklı zararlara sebep olabilir. Maruziyet ve patlama limitleri aşılmamalıdır. Bu yüzden hidrojen siyanür gazı birikmesi ihtimali olan alanlarda sürekli olarak gaz algılama sistemi bulunmalıdır.

Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı Nasıl Tespit Edilir?

Siyanür gazı, açık alanlarda hızla buharlaşır ve dağılır. Bu yüzden havalandırma çok önemlidir. Temiz havanın mevcut olduğu bir bölgeye hızla hareket etmek, siyanür gazına maruz kalmanın azaltılmasında oldukça etkilidir. Siyanüre deri yoluyla maruz kalındıysa, giysiler çıkarılmalı, tüm vücut sabun ve suyla hızlı bir şekilde yıkanmalı ve mümkün olduğunca çabuk tıbbi bakım alınmalıdır. Herhangi bir yoldan büyük miktarda (100-300 ppm) siyanüre maruz kalmak ise; bilinç kaybı, düşük kan basıncı, akciğer hasarı, yavaş kalp hızı ve ölüme yol açan solunum yetmezliği gibi belirtileri ortaya çıkarabilir. Bu sebeplerden dolayı zehirlenmelerin ve hatta can kayıplarının önüne geçmek için personelin üzerinde hafif, tek tuşla kullanımı olan, sesli ve titreşimli uyarıyı sunan Honeywell BW Solo portatif gaz dedektörü kullanılabilir.

Hidrojen Siyanür (HCN) Gazı Nerelerde Kullanılır?

Endüstriyel ölçekte üretilen HCN polimerlerden ilaçlara birçok kimyasal bileşik için oldukça değerli bir öncüdür.

 • Madencilik
 • Poliamit
 • Naylon
 • Akrilik
 • Plastik
 • Kimyevi madde imalatı
 • Hayvan yemi
 • Haşere ilaçlar

Hidrojen Siyanür Gaz Dedektörü Özellikleri Nelerdir?

 • Hidrojen siyanür gazını ppm cinsinden ölçer.
 • Elektrokimyasal sensör ile ölçülebilir.
 • Ölçeceği gaz havadan hafif olduğu için tavana yakın monte edilir veya ölçüm alınır.
 • Sabit ve portatif seçenekleri vardır.
 Alev Alır Toksik Boğucu

 

 

Kimyasal Adı Hidrojen Siyanür
Kimyasal Formül HCN
Cas Numarası 74-90-8
Molekül Ağırlığı 27 g/mol
Kaynama Noktası 26 ⁰C
Bağıl Buharlaşma Yoğunluğu/Buhar Yoğunluğu 0,90 g/cm3
Flash Point <-20
Kendinden Tutuşma Sıcaklığı 538 ⁰C
Maruziyet Limitleri (EH40/OSHA):  
Uzun Süreli Maruziyet Limiti (8 saat) 10 ppm – 11 mg/L
Kısa Süreli Maruziyet Limiti (15 dakika) 10 ppm – 11 mg/L
Yanma patlama seviyeleri:  
LEL (Alt Patlama Sınırı) %5,4 v/v – 60 mg/L
UEL (Üst Patlama Sınırı) %46 v/v -  520 mg/L
Paylaş:
×

Talep Oluştur
Honeywell Hidrojen Siyanür Gaz Dedektörleri
XNX™ Universal Transmitter

XNX™ Universal Transmitter

Honeywell
XNX Universal Transmitter gaz dedektörü, kolay entegrasyon, basit ve kullanıcı dostu kullanım için tasarlanmış olan sabit gaz algılama dedektörüdür. Geliştirilmiş HART EDDL yazılımı ile verimlilik artışı ve işlevsellik sağlar.
BW Rigrat

BW Rigrat

Honeywell
BW Rigrat, uzun çalışma ömrü ve gelişmiş kablosuz bağlantı seçenekleri ile en ileri ve en yeni alan tarayıcı monitörüdür. Farklı gaz sensörleri ve sensör teknolojileri ile birçok uygulamaya opsiyon sunabilmektedir. 2 aya kadar kesintisiz çalışma imkanı sunan BW Rigrat, ölçüm sırasında kullanılacak özelliklerin seçilmesi durumunda, tahmini şarj süresini gösterebilmektedir. 8 cihaza kadar haberleşebilme yeteneğinin yanında, Honeywell’in diğer gelişmiş kablosuz haberleşme uygulamaları ile uyum sağlayabilir. Bu sayede işletmeniz için sınırsız uygulama imkanı sunabilmektedir.
Honeywell Series 3000 MKII ve MKIII

Honeywell Series 3000 MKII ve MKIII

Honeywell
Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir. Toksik gazları (O2, H2S, CO, Cl2, SO2, ClO2, NO, NO2, H2, HCl, HCN, HF, NH3, PH3, F2, ETO) algılamada kullanılır.
BW™ Ultra

BW™ Ultra

Honeywell
BW Ultra, kapalı alanlara girişte ve uzaktan örnekleme uygulamalarında kolay kullanım için özel olarak tasarlanmış pompalı tip multi gaz dedektörüdür. Gelişmiş sensör teknolojisi, gaz ölçümlerinde görünürlük, konfor ve bağlantı özellikleri sunar. H2S, O2, CO, yanıcı-patlayıcı gazlar; % LEL ve IR, CO2; IR, SO2, H2, NH3, VOCs; PID, Cl2, NO2, HCH, NO gazlarını algılamada kullanılır.
MultiRAE

MultiRAE

Honeywell
Gelişmiş VOC algılamalı kablosuz, taşınabilir pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Piyasadaki en gelişmiş taşınabilir kimyasal gaz algılama dedektörüdür. Gaz sensörünün esnekliği ve kablosuz taşınabilirliğin rahatlığı sayesinde, bu çoklu gaz dedektörü çok yönlü ve özelleştirilebilirdir. Aynı zamanda herhangi bir yerden cihaz okumalarına ve alarm durumuna gerçek zamanlı erişim sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; PID, NH3, Cl2, PH3, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
MultiRAE Pro

MultiRAE Pro

Honeywell
Radyasyon ve kimyasal algılama için kablosuz, taşınabilir pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Tehdit ve alarm verilerini gerçek zamanlı olarak merkezi bir komuta istasyonuna kablosuz olarak iletme özelliği ile gelişmiş görünürlük ve farkındalık sunar. Gamma, O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; NH3, Cl2, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, PH3, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
MultiRAE Lite (Pompalı Tip)

MultiRAE Lite (Pompalı Tip)

Honeywell
Yanıcı-patlayıcı maddeleri ve çeşitli toksik tehditleri test edebilen, kişisel koruma ve sızıntı tespitini mükemmel yapabilen pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Kablosuz bağlantı ile tehdit ve alarm verilerini komuta merkezine hızlı bir şekilde gönderebilir ve böylece üstün farkındalık sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; NH3, Cl2, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, PH3, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
QRAE 3 (Pompalı Tip)

QRAE 3 (Pompalı Tip)

Honeywell
Yanıcı ve toksik gazların sürekli izlenmesini sağlayan çok yönlü, dayanıklı, 4 sensörlü pompalı gaz ölçer portatif dedektördür. Kablosuz iletişim özelliği sayesinde hızlı yanıt alabilir ve gerçek zamanlı cihaz okumalarına ve alarm durumuna erişim sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, SO2,HCN, NH3, PH3, Cl2, NO2 gazlarını algılamada kullanılır.
BW™ Solo

BW™ Solo

Honeywell
Honeywell BW Solo, tehlikeli alanda çalışan personelin sağlığını koruyan ve yangın-patlama riskini bünyesinde barındıran tesislerin güvenliğini sağlayan son teknoloji tek gaz ölçer dedektördür. H2S, CO, NH3, SO2, HCN, Cl2, NO, NO2, PH3, ETO, ClO2, O3, H2 vb. toksik ve boğucu gazları veya O2 seviyesinin ölçümünü yapabilir. Kolay açılıp/kapanabilir ve değiştirilebilen mevcut bataryası uzun bir süre (1 yıl) rahatlıkla kullanılabilir.
Midas Gaz Dedektörü

Midas Gaz Dedektörü

Honeywell
Midas gaz dedektörü tesislerdeki 35ten fazla toksik ve yanıcı patlayıcı gazları algılamada güvenilir sensör teknolojisini kullanır.
Satellite XT

Satellite XT

Honeywell
Toksik, aşındırıcı ve yanıcı gazların tespitinde kullanılır. Hızlı, güvenilir, spesifik gaz algılama çözümü sunar. Sürekli “real-time monitoring” ve düşük maliyeti ile esneklik, basitlik ve uygulama kolaylığı sağlar.
MicroRAE

MicroRAE

Honeywell
Olağanüstü bir seviyede kablosuz esneklik ve kullanım kolaylığı ile tehditlere karşı gerçek zamanlı görünürlük sağlayan multi gaz ölçer portatif dedektördür. Güvenlik ve operasyonları geliştirmek için daha hızlı ve bilinçli kararlar vermenizi sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, HCN gazlarını algılamada kullanılır.
ToxiRAE Pro

ToxiRAE Pro

Honeywell
ToxiRaePro, toksik endüstriyel kimyasalları, yanıcı gazları ve karbondioksiti güvenilir ve doğru bir şekilde izleyebilen tek gaz ölçer portatif dedektördür. Bakımı ve kalibrasyonu kolaydır. H2S, CO, SO2, NO, NO2, Cl2, HCN, NH3, PH3, ClO2, O2, CH3-SH, ETO, H2, HCHO gazlarını algılamada kullanılır.
MultiRAE Lite (Difüzyon Tip)

MultiRAE Lite (Difüzyon Tip)

Honeywell
Yanıcı-patlayıcı maddeleri ve çeşitli toksik tehditleri test edebilen, kişisel koruma ve sızıntı tespitini mükemmel yapabilen pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Kablosuz bağlantı ile tehdit ve alarm verilerini komuta merkezine hızlı bir şekilde gönderebilir ve böylece üstün farkındalık sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; NH3, Cl2, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, PH3, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
QRAE 3 (Difüzyon Tip)

QRAE 3 (Difüzyon Tip)

Honeywell
Yanıcı ve toksik gazların sürekli izlenmesini sağlayan çok yönlü, dayanıklı, 4 sensörlü pompalı gaz ölçer portatif dedektördür. Kablosuz iletişim özelliği sayesinde hızlı yanıt alabilir ve gerçek zamanlı cihaz okumalarına ve alarm durumuna erişim sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, SO2, HCN, NH3, PH3, Cl2, NO2 gazlarını algılamada kullanılır.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın