KANALİZASYON HATLARI VE DERİN DENİZ DEŞARJI TESİSLERİNDE GAZ ALGILAMA SİSTEMLERİ UYGULAMA ALANLARI

Derin Deniz Deşarjı Tesisleri ve Kanalizasyon Hatları Gaz Algılama Sistemleri temin ve kurulumu için Teknik Emniyet, Çevre ve Yanma Teknolojileri Uzmanı Set Teknik olarak profesyonel çözümler sunmaktayız.

Kanalizasyon hatları ve menholler normalde kapalı alanlar olduğu için kontrollü olarak giriş yapılması gereken yerlerdendir. Atıksu borulama hatları ile menhol ve muayene bacalarına bakım için girilmesi gerektiğinde orada bulunan toksik ve yanıcı-patlayıcı özelliği olan gazların algılanmasına yönelik portatif gaz dedektörlerinin kullanılması elzem olmaktadır. Bu tip alanlarda bulunması beklenen gazlardan hidrojen sülfür (H2S) ile yanıcı patlayıcı olan ve alt patlama sınırı çok düşük olan metan (CH4) gazı tehlike oluşturmaktadır. Aşağıda bu gazlara ait özellikleri tablo olarak görebilirsiniz:

 

Havadan ağır olan ve çökme eğilimli olan hidrojen sülfür gazı kanalizasyon sistemlerinde yer seviyesinde birikme gösterir. Hidrojen sülfür gazı çürük yumurta kokusuna benzediğinden çok düşük seviyelerde bile ortamda bulunması durumunda kokusu ile algılanabilir. Toksik özelliğinden dolayı insan sağlığına, korozif özelliğinden dolayı ise proses ekipmanlarına zarar verme riski yüksek bir gazdır.  Kontrolsüz biçimde açılan kanalizasyon sistemleri içinde birikmiş, toksik ve yanıcı patlayıcı gazlardan dolayı çok büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Alana girmeden uzaktan örneklemeli dedektörler ile ortamın güvenliği giriş yapılmadan test edilmelidir ve gazların tehlikeli limit değerlerine ulaşması durumunda güvenli hale getirilmeden içeriye giriş yapılmamalıdır.

Metan gazı ise %4,4 vol. ile alt patlama sınırı çok düşük olan yanıcı-patlayıcı bir gazdır. Ortam havasında yaklaşık %10'luk metan gazının bulunması güçlü bir patlama için yeterli seviye olabilmektedir. Ayrıca, metan gazının ortamda yüksek seviyelerde olması patlama riskinin yanında oksijen (O2) yetersizliğine sebep olmakta ve boğucu özellik göstermektedir.

Aynı şekilde derin deniz deşarjı tesislerinde, ortamdaki oksijen (O2), hidrojen sülfür (H2S) ve metan (CH4) gazlarını sürekli izleyerek, belirlenen alarm seviyelerinde kullanıcıyı uyaran gaz algılama sistemlerinin olması gerekmektedir.

Kanalizasyon hatlarındaki ve derin deniz deşarjı tesislerindeki çalışmalar ve bakımlar sırasında birçok işçi ve teknikerin hayatını kaybettiği kayıt altında olup, can sağlığı için önlem alınması gereken bir konudur. İşçi ölümleri ve halk sağlığı bu tür gaz algılama sisteminin gerekliliğini vurgulamakta ve de geç olmadan önlem alınması gerektiğini bizlere göstermektedir.

Derin Deniz Deşarjı Tesisleri ve Kanalizasyon Hatları Gaz Algılama Sistemleri temin ve kurulumu için Teknik Emniyet, Çevre ve Yanma Teknolojileri konularında uzman Set Teknik olarak profesyonel çözümler sunmaktayız.

Paylaş:

E-Bülten Kayıt

Set Teknik hakkındaki tüm yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize katılın.

Lütfen bekleyiniz.. E-posta adresi hatalı. * işaretli alanlar boş bırakılamaz. Mesajınız başarı ile gönderildi. Hata oluştu lütfen tekrar deneyiniz.