slider-1920x400-setteknik-akademi 500x400-akademi

Klor (Cl2) Gazının Özellikleri ve Klor Gaz Dedektörleri

gaz-kutup-cl2-09Klor (Cl2) Gazı Nedir? 

7A grubunda bulunan hafif, keskin kokulu, yeşilimsi sarı renkli, tahriş edici ve zehirleyici gazın adı.

Klor (Cl2) Gazının Terminolojisi

Klor; kimyasal formülü Cl2 olan, keskin kokulu, yeşile dönük sarı renkli, tahriş edici ve zehirleyici bir gazdır. Havadan 2,5 kat daha ağırdır. Havadan ağır olması sebebiyle zeminde birikme eğiliminde olabilir. Oda sıcaklığında klor gaz halinde bulunur. Saf klor -34,04 ⁰C kaynar.

Klor (Cl2) Gazının Zararları Nelerdir?

Klor gazı oldukça zehirli bir gazdır. Mümkün olduğunca cilt ile temasından kaçınılmalıdır. Klor gazı suyla temas ettiğinde ortaya çıkan gaz akciğerler ve göz gibi vücudun nemli bölgelerini tahriş eder. Akciğer ödemine, mide ağrısına ve boğazda daralmaya sebebiyet vererek vücutta birçok tahribata sebep olur.

Klor gazı solunması sonucu kalıcı hasar meydana gelir ve yaşam şansı oldukça düşüktür. Bu sebepten dolayı birçok savaşta kimyasal silah olarak kullanılmıştır. Bu gazla temas edilme süresi tedavi süreci için oldukça önem taşır. Kısa süreli bir maruz kalma ise derhal suyla bütün vücut temizlenmelidir. Bu da insanların yaşam şansını yükseltir. Uzmanlar tarafından hızlı şekilde gözetim altında tutulması önerilir.

Klor yanıcı olmamakla birlikte yanmayı destekler. Yüksek sıcaklıklarda pek çok metal klor gazında alev alır.

Klor gazı birikimi zehirlenme ve tahribat kaynaklı ölümlere sebep olabilir. Bu yüzden klor gazı birikmesi ihtimali olan alanlarda sürekli olarak algılama sistemi bulunmalıdır.

Klor (Cl2) Gazı Nasıl Tespit Edilir?

Havadan iki buçuk kat daha ağırdır ve -34 °C'de sıvı hale gelir. Solunduğunda boğulma, göğüste daralma, boğazda sıkışma ve şiddetli maruziyetten sonra akciğerlerde ödem (sıvıyla dolma) meydana gelir. Maruz kalındığında havadaki binde bir oranı birkaç dakika içinde ölüme neden olurken, milyonda birden daha az miktarı tahammül edilebilir ve zararsız düzeydedir. Bu sebeple zehirlenmelerin ve hatta can kayıplarının önüne geçmek için personelin üzerinde hafif, tek tuşla kullanımı olan, sesli ve titreşimli uyarıyı sunan Honeywell BW Solo portatif gaz dedektörü kullanılabilir.

Klor (Cl2) Gazı Nerelerde Kullanılır?

 • Kağıt sanayi
 • Dokuma sanayi
 • Kent içme sularını dezenfekte etmekte
 • Kimya sanayi
 • İlaç sektörü
 • Boya maddeleri
 • Tekstil ürünleri

Klor Gazı Dedektörleri Özellikleri

 • Klor gazı sabit ve portatif dedektörlerimiz ile cihaza bağlı olarak, farklı ppm aralıklarında ölçülebilmektedir.
 • Elektrokimyasal ve PID sensörlerle ölçülebilir.
 • Klor gazı havadan ağır olduğu için dedektör yere yakın monte edilmelidir.
 • Sabit ve portatif seçenekleri vardır.

 

 Alev Alır Toksik Boğucu

 

 

Kimyasal Adı  Klor
Kimyasal Formül CI2
Cas Numarası 7782-50-5
Molekül Ağırlığı 35,453 g/mol 
Kaynama Noktası -34,04 ⁰C
Bağıl Buharlaşma Yoğunluğu/Buhar Yoğunluğu 3,2x10-3 g/cm3
Flash Point Gaz 
Kendinden Tutuşma Sıcaklığı -
Maruziyet Limitleri (OSHA):  
Uzun Süreli Maruziyet Limiti (8 saat)  1 ppm – 3 mg/L 
Kısa Süreli Maruziyet Limiti (15 dakika) 0,5 ppm – 1,5 mg/L 
   
Paylaş:
×

Talep Oluştur
Klor Gazı Dedektörleri
XNX™ Universal Transmitter

XNX™ Universal Transmitter - Klor Gazı Dedektörü

Honeywell
XNX Universal Transmitter gaz dedektörü, kolay entegrasyon, basit ve kullanıcı dostu kullanım için tasarlanmış olan sabit gaz algılama dedektörüdür. Geliştirilmiş HART EDDL yazılımı ile verimlilik artışı ve işlevsellik sağlar.
Sensepoint XCD RTD

Sensepoint XCD RTD - Klor Gazı Dedektörü

Honeywell
Sensepoint XCD RTD, sensörden uzağa bağlanabilen transmitter özellikli sabit toksik gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir ve toksik gaz (O2, H2S, CO, NO2, H2) algılamada kullanılır.
BW Rigrat

BW Rigrat - Klor Gazı Dedektörü

Honeywell
BW Rigrat, uzun çalışma ömrü ve gelişmiş kablosuz bağlantı seçenekleri ile en ileri ve en yeni alan tarayıcı monitörüdür. Farklı gaz sensörleri ve sensör teknolojileri ile birçok uygulamaya opsiyon sunabilmektedir. 2 aya kadar kesintisiz çalışma imkanı sunan BW Rigrat, ölçüm sırasında kullanılacak özelliklerin seçilmesi durumunda, tahmini şarj süresini gösterebilmektedir. 8 cihaza kadar haberleşebilme yeteneğinin yanında, Honeywell’in diğer gelişmiş kablosuz haberleşme uygulamaları ile uyum sağlayabilir. Bu sayede işletmeniz için sınırsız uygulama imkanı sunabilmektedir.
Honeywell Series 3000 MKII ve MKIII

Honeywell Series 3000 MKII ve MKIII - Klor Gazı Dedektörü

Honeywell
Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir. Toksik gazları (O2, H2S, CO, Cl2, SO2, ClO2, NO, NO2, H2, HCl, HCN, HF, NH3, PH3, F2, ETO) algılamada kullanılır.
BW™ Ultra

BW™ Ultra - Klor Gazı Dedektörü

Honeywell
BW Ultra, kapalı alanlara girişte ve uzaktan örnekleme uygulamalarında kolay kullanım için özel olarak tasarlanmış pompalı tip multi gaz dedektörüdür. Gelişmiş sensör teknolojisi, gaz ölçümlerinde görünürlük, konfor ve bağlantı özellikleri sunar. H2S, O2, CO, yanıcı-patlayıcı gazlar; % LEL ve IR, CO2; IR, SO2, H2, NH3, VOCs; PID, Cl2, NO2, HCH, NO gazlarını algılamada kullanılır.
MultiRAE

MultiRAE - Klor Gazı Dedektörü

Honeywell
Gelişmiş VOC algılamalı kablosuz, taşınabilir pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Piyasadaki en gelişmiş taşınabilir kimyasal gaz algılama dedektörüdür. Gaz sensörünün esnekliği ve kablosuz taşınabilirliğin rahatlığı sayesinde, bu çoklu gaz dedektörü çok yönlü ve özelleştirilebilirdir. Aynı zamanda herhangi bir yerden cihaz okumalarına ve alarm durumuna gerçek zamanlı erişim sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; PID, NH3, Cl2, PH3, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
MultiRAE Pro

MultiRAE Pro - Klor Gazı Dedektörü

Honeywell
Radyasyon ve kimyasal algılama için kablosuz, taşınabilir pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Tehdit ve alarm verilerini gerçek zamanlı olarak merkezi bir komuta istasyonuna kablosuz olarak iletme özelliği ile gelişmiş görünürlük ve farkındalık sunar. Gamma, O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; NH3, Cl2, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, PH3, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
Sensepoint

Sensepoint - Klor Gazı Dedektörü

Honeywell
Sensepoint, yanıcı patlayıcı, toksik ve oksijen gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilerek gaz algılama ihtiyacını karşılar. Düşük maliyetli çözüm sunar.

Detaylı bilgi için lütfen dokümantasyon alanını inceleyiniz.

MultiRAE Lite (Pompalı Tip)

MultiRAE Lite (Pompalı Tip) - Klor Gazı Dedektörü

Honeywell
Yanıcı-patlayıcı maddeleri ve çeşitli toksik tehditleri test edebilen, kişisel koruma ve sızıntı tespitini mükemmel yapabilen pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Kablosuz bağlantı ile tehdit ve alarm verilerini komuta merkezine hızlı bir şekilde gönderebilir ve böylece üstün farkındalık sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; NH3, Cl2, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, PH3, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
QRAE 3 (Pompalı Tip)

QRAE 3 (Pompalı Tip) - Klor Gazı Dedektörü

Honeywell
Yanıcı ve toksik gazların sürekli izlenmesini sağlayan çok yönlü, dayanıklı, 4 sensörlü pompalı gaz ölçer portatif dedektördür. Kablosuz iletişim özelliği sayesinde hızlı yanıt alabilir ve gerçek zamanlı cihaz okumalarına ve alarm durumuna erişim sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, SO2,HCN, NH3, PH3, Cl2, NO2 gazlarını algılamada kullanılır.
BW™ Solo

BW™ Solo - Klor Gazı Dedektörü

Honeywell
Honeywell BW Solo, tehlikeli alanda çalışan personelin sağlığını koruyan ve yangın-patlama riskini bünyesinde barındıran tesislerin güvenliğini sağlayan son teknoloji tek gaz ölçer dedektördür. H2S, CO, NH3, SO2, HCN, Cl2, NO, NO2, PH3, ETO, ClO2, O3, H2 vb. toksik ve boğucu gazları veya O2 seviyesinin ölçümünü yapabilir. Kolay açılıp/kapanabilir ve değiştirilebilen mevcut bataryası uzun bir süre (1 yıl) rahatlıkla kullanılabilir.
Midas Gaz Dedektörü

Midas Gaz Dedektörü - Klor Gazı Dedektörü

Honeywell
Midas gaz dedektörü tesislerdeki 35ten fazla toksik ve yanıcı patlayıcı gazları algılamada güvenilir sensör teknolojisini kullanır.
Satellite XT

Satellite XT - Klor Gazı Dedektörü

Honeywell
Toksik, aşındırıcı ve yanıcı gazların tespitinde kullanılır. Hızlı, güvenilir, spesifik gaz algılama çözümü sunar. Sürekli “real-time monitoring” ve düşük maliyeti ile esneklik, basitlik ve uygulama kolaylığı sağlar.
ToxiRAE Pro

ToxiRAE Pro - Klor Gazı Dedektörü

Honeywell
ToxiRaePro, toksik endüstriyel kimyasalları, yanıcı gazları ve karbondioksiti güvenilir ve doğru bir şekilde izleyebilen tek gaz ölçer portatif dedektördür. Bakımı ve kalibrasyonu kolaydır. H2S, CO, SO2, NO, NO2, Cl2, HCN, NH3, PH3, ClO2, O2, CH3-SH, ETO, H2, HCHO gazlarını algılamada kullanılır.
MultiRAE Lite (Difüzyon Tip)

MultiRAE Lite (Difüzyon Tip) - Klor Gazı Dedektörü

Honeywell
Yanıcı-patlayıcı maddeleri ve çeşitli toksik tehditleri test edebilen, kişisel koruma ve sızıntı tespitini mükemmel yapabilen pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Kablosuz bağlantı ile tehdit ve alarm verilerini komuta merkezine hızlı bir şekilde gönderebilir ve böylece üstün farkındalık sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; NH3, Cl2, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, PH3, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
QRAE 3 (Difüzyon Tip)

QRAE 3 (Difüzyon Tip) - Klor Gazı Dedektörü

Honeywell
Yanıcı ve toksik gazların sürekli izlenmesini sağlayan çok yönlü, dayanıklı, 4 sensörlü pompalı gaz ölçer portatif dedektördür. Kablosuz iletişim özelliği sayesinde hızlı yanıt alabilir ve gerçek zamanlı cihaz okumalarına ve alarm durumuna erişim sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, SO2, HCN, NH3, PH3, Cl2, NO2 gazlarını algılamada kullanılır.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın