blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

LNG Nedir? LNG Sektöründe Gaz ve Alev Dedektörlerinin Kullanımı

lng-01LNG Nedir?

LNG olarak bilinen gaz, sıvılaştırılmış doğalgaz anlamına gelmektedir. LNG; kaliteli, çevreci, güvenli, ekonomik ve verimli bir yakıttır.

LNG; havadan hafif, kokusuz, renksiz ve zehirli değildir.

LNG Gazının Açılımı Nedir?

LNG gazının açılımı Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (Liquefied Natural Gas)'dır.

LNG Nerelerde Kullanılır?

  • Madencilik ve hammadde endüstrileri
  • Çimento sektörü
  • Metal sanayi
  • İnşaat sektörü
  • Otomotiv sektörü
  • Turizm sektörü
  • Tekstil sektörü
  • Kimya endüstrileri
  • Gıda sektörü
  • Demir çelik sektörü

Yukarıda sıralandığı gibi pek çok sektörde kullanılmaktadır.

LNG Hangi Gazları İçerir?

Ülkemizde kullanılan LNG, %85 metan ve %15 etan, propan, bütan, karbondioksit, oksijen, nitrojen, hidrojen sülfür gibi birçok gazın karışımından oluşmaktadır.

Metan:

Metanın kimyasal bileşenleri hidrojen ve karbondan oluşmaktadır. Normal sıcaklık ve basınçlarda gaz halinde bulunan metan, kokusuzdur.

Metan (CH4) Gazının Özellikleri Nelerdir ve Nasıl Tespit Edilir? 

LNG Nasıl Depolanır?

Ülkemizde faaliyet gösteren 3 adet LNG terminali bulunmaktadır. LNG, sıvılaştırılmış gaz tankları içerisinde depolanır. Sıvılaştırılmış doğal gazın taşıma maliyetini düşürmek adına, gaz soğutularak sıvı faz haline getirilmektedir. Bu sayede taşınması oldukça kolaylaşır. LNG, çoklu yalıtım sistemine sahip olan tanklarda soğuk bir şekilde depolanmaktadır.  Alev dedektörleri LNG uygulamalarında oldukça gereklidir.

LNG Tehlikeli midir?

Normal şartlarda LNG, renksiz ve kokusuzdur. Son derece yanıcı patlayıcı gaz olan LNG, %4'ün üstünde bir oranla hava ile temasında çok ciddi yangınlara sebebiyet vermektedir. İşletmelerde büyük can ve mal kaybına sebebiyet verebilir.

LNG gazı, solunduğunda ölüme yol açabilir. Deri ve göz temasında ise çok ciddi hasarlara sebep olabilir.

LNG Gaz Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

LNG, renksiz ve kokusuz olması sebebiyle mutlaka teknik emniyet ekipmanları kullanılmalıdır. Gaz algılama sistemlerinden alınacak verim, dedektörlerin tesiste doğru konumlandırılması ile doğru orantılıdır.

Alt patlama limitine (LEL) yaklaşınca uyarı alınmalıdır. Portatif ve sabit dedektörler ile gaz sürekli kontrol altında tutulmalı, exproof uyarı ekipmanları ile sistem desteklenmelidir.

LNG Gaz Dedektörleri

LNG gibi yanıcı patlayıcı gazların algılanmasında katalitik ve infrared sensörler kullanılır. Bu nedenle dedektörün kullanılacağı ortam koşulları, ortamda bulunan diğer gazlar, algılama süresi ve çalışılması gereken sıcaklık aralığı gibi çeşitli unsurlar göz önüne alınarak uygun olan sensör seçilmelidir.

Honeywell Sensepoint XCD yanıcı patlayıcı gaz dedektörü ile tesisinizi her an güvende tutabilirsiniz. Ekranlı yapısı, geniş ölçüm aralığı, katalitik sensör yapısı, opsiyonel modbus haberleşme sistemi, yüksek IP sınıfı ve ATEX sertifikası ile can ve mal kaybının önüne geçebilirsiniz.

Searchpoint Optima Plus yanıcı patlayıcı gaz dedektörü ile inert ortamlarda dahi güvenle ölçüm sağlayabilirsiniz. Hızlı tepkime süresi, infrared ölçüm prensibi, opsiyonel HART çıkışı, uzun ömürlü olması, ATEX ve SIL2 sertifikası ile pek çok olanak sunar.

BW MICRO CLIP X3 ile tüm ortamlarda güvenliği sağlamak mümkün. Işıklı, titreşimli ve sesli ikaz özelliği ve portatif yapısı, dahili hafızası, katalitik sensör yapısı IP68 koruma sınıfı ve ATEX sertifikası sayesinde size her ortamda güveni sunar.

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

Paylaş:
İlgili Ürünler
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın