blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

PID Ölçüm Teknolojisi

pid-olcum-01

VOC (Volatile Organic Compounds) yani uçucu organik bileşikler; oda sıcaklığında kolaylıkla buharlaşan, doğada ve sanayide yaygın olarak bulunan tehlikeli bileşiklere verilen isimdir. En yaygın karşılaşılan uçucu organik bileşikler, BTEX olarak adlandırılan "benzen, toluen, etilbenzen ve ksilen" dir.

Bazı VOCler insan sağlığı için oldukça zararlıdır. Ortamdaki VOC seviyesi az bile olsa, bu maddelerin uzun süre boyunca solunması astım gibi solunum rahatsızlıklarına, karaciğer ve böbrek hastalıklarına ve hatta kansere de sebep olmaktadır.

Diğer yandan da VOCler kozmetik, ilaç, kimya, boya, rafineri vb sektörlerde kullanılmaktadır. Bu sektörlerde çalışan kişilerin sağlığı ve iş kazalarını en aza indirme amacıyla ortamda bulunan VOC miktarı kontrol altında tutulmalıdır.

VOC ölçüm teknolojilerinden biri de PID (photoionization detectors) dir. Bu ölçümün temelinde iyonizasyon yatar. Hedef gaz, dedektördeki PID lambanın enerjisini emerek iyonlaşır. Bu iyonlaşma sonucu molekül elektron kaybeder ve pozitif yüklü hale gelir. Bu durum, bize ortamdaki gaz miktarını ppm ya da ppb olarak gösterecek bir elektrik akımı oluşturur. Oluşan elektrik akımının büyüklüğü, ortamdaki gaz miktarı ile doğru orantılıdır.

gorsel-1-2

Bazı gazlar kolay iyonlaşırken, bazılarını iyonize etmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulur. PID dedektörlerde kullanılan lambalar 9,8eV, 10,6eV ve 11,7eV enerji seviyelerindedir. Ölçülmek istenen gazın hangi enerji seviyesindeki lambaya tepki verdiği kontrol edilerek dedektör seçimi yapılır. Bazı gazların bu lambalara verdikleri tepkiler aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

gorsel-2-2-2

                                           

Bir PID dedektörü kalibre etmenin en doğru yolu, beklenen ölçüm aralığına yakın bir konsantrasyonda, ilgilenilen bileşikle hazırlanan standart bir gaz kullanmaktır. İzobütilen; ucuz olması, kolay temin edilmesi ve çok düşük toksiteye sahip olması gibi sebeplerle en yaygın olarak kullanılan kalibrasyon gazıdır. Dedektör izobütilene göre kalibre edildikten sonra, ölçülecek hedef gaz için ayarlanmasında düzeltme faktörleri kullanılmaktadır. Böylece elinizdeki PID dedektör ile düzeltme faktörünü değiştirerek farklı VOC gazlarının ölçümünü yapabilirsiniz. Tabii ki dedektördeki lamba hedef gazınızı iyonlaştırabilecek enerjiyi sağlayabiliyorsa.

Ürün grubumuzdaki PID dedektörleri incelemek isterseniz aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için lütfen bizlerle iletişime geçin.

MiniRAE 3000+

UltraRAE 3000+

ppbRAE 3000+

MiniRAE Lite

ToxiRAE Pro

MultiRAE

MultiRAE Pro

MultiRAE Lite

AreaRAE Plus

AreaRAE Pro

BW Ultra

BW Rigrat

RaeGuard 2 PID

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız. 

Paylaş:
İlgili Ürünler
MiniRAE 3000+

MiniRAE 3000+

Honeywell
MiniRAE 3000, piyasadaki en gelişmiş VOC izleme özelliklerinden birini sunan, pompalı tek gaz uçucu organik gazları ölçer dedektördür. İyonize edilebilir kimyasal seviyelerden birini ölçebilir. Güçlü numune pompası ile hassas ölçüm sağlar.
UltraRAE 3000+

UltraRAE 3000+

Honeywell
UltraRAE 3000, pompalı tek gaz organik ölçer taşınabilir dedektördür. VOC, Benzen ve Büteadien dedektörüdür.
ppbRAE 3000+

ppbRAE 3000+

Honeywell
ppbRAE 3000, pompalı tek gaz uçucu organik gazları ölçer dedektördür.
MiniRAE Lite+

MiniRAE Lite+

Honeywell
MiniRAE lite, pompalı tek gaz uçucu organikleri ölçer dedektördür.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın