blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Searchline Excel IR Gaz Algılama Sistemi ile Zorlu İklim Koşullarında En Hassas ve Etkili Korumayı Sağlayabilirsiniz

searchline-01-2Açık yollu gaz algılama teknolojisi ile Searchline Excel, endüstriyel tesislerin zorlu koşullarına uyumluluğu ile göze çarpan ve sıklıkla tercih edilen bir infrared gaz dedektörüdür. Sürekli gelişen ve yüksek kalitede üretime sahip olan Searchline Excel, kullanıcılarının talebe dayalı isteklerini karşılayacak son teknolojiye sahip bir dedektördür. Özellikle petrol, gaz ve petrokimya endüstrilerinde kullanımları standart haline gelmiştir.

Neden Açık Yol Gaz Algılama Sistemi Teknolojisi?

searchline_excel_urun_gorseli-2Açık yol infrared gaz algılama teknolojisi, noktasal dedektörlerdeki gaz algılama prensibini tamamlayıcı bir özelliğe sahiptir. Belli aralıklar ile konumlandırılarak daha geniş bir alanı kapsama özelliği sayesinde, uzun mesafelerde oluşabilecek hidrokarbon gaz sızıntılarının tespitinde daha etkin bir rol oynar. Oluşabilecek gaz bulutu çok daha hızlı bir tepki süresi ile ( T90 < 3 s ) belirlenebilir ve bir ölçüm verisine ulaşılması sağlanır. Bu prensip ile çalışan gaz dedektörlerinin konumlandırılması, noktasal detektörlerden farklı olarak yazılım tabanlı bir hizalama aracı ile ışın yolunun görsel bir kontrolü yapılarak sağlanır.

 

pipeline

Neden Searchline Excel ?

  • 5 m'den 200 m'ye kadar algılama yapabilme özelliği,
  • Transmitter için gerekli olan 24VDC enerjiyi receiver ya da yakındaki başka bir kaynaktan sağlayarak kablo maliyetini yarı yarıya azaltma,
  • Hızlı cevap süresi,
  • Optiksel ölçümde kesinlik,
  • Paslanmaz çelik gövde,
  • Analog ve dijital çıkışlar,
  • Su ve toza karşı korunum (IP66/67 koruma sınıfı),
  • Zorlu koşullarda doğru ölçüm alabilme gibi avantajlara sahiptir.

Patentli Filtre: 

Searchline Excel gaz dedektörünü rakiplerinden ayıran önemli özelliklerinden biri de yağmur ve sis gibi zorlu iklim koşullarından patentli çift bant geçiş filtresi ile etkilenmeden doğru ve güvenilir şekilde çalışmaya devam etmesidir. Açık yol gaz algılama sistemi temelinde bir verici ile alıcı arasındaki short, medium ve long range (short range:5-40 m, medium range:40-120 m, long range:120-200 m) modelleri seçilerek ayarlanabilen bir optik yol boyunca gaz bulutunun algılanması ilkesine dayanır. Bu iki cihaz arasında kalan tüm gaz konsantrasyonu bir örnekleme gazı olarak algılanır ve LELm olarak ölçümü yapılır. Verici ünitedeki xenon flaş lambası tarafından bir çift referans ışın ve örnek ışın oluşturur. Eğer ortamda bir gaz bulutu var ise gelen ışının belli miktarı emilir ve gaz miktarına bağlı olarak alınan sinyalde bir azalma meydana gelir. Referans ışınların ortalamasını hesaplayabilen bir işlemci ile örnek ışının dalga boyu arasındaki farkı filtrelenerek ölçüm yapılır ve buna göre sis ve yağmur gibi ortam koşullarının getirebileceği yanlış alarmlar önlenmiş olur.

Radyal Simetrik Isıtma Elemanı: 

Searcline Excel' in alıcı ve vericisinin ön penceresi dedektörde bulunan radyal simetrik ısıtma elemanları yoluyla yoğuşma, buzlanma ve kar birikimini en aza indirmek için ısıtılır. Özellikle soğuk çalışma koşullarında, verici penceresinin ısıtması turbo seviyelerine yükseltilebilir ve gerekli değilse turbo modu devre dışı bırakılabilir.

Koaksiyal Tasarım ve Solar Bağışıklık: 

Katı hal -fotovoltaik dedektörleri olağanüstü dinamik bir ölçüm aralığı, mükemmel sıcaklık ve uzun vadeli kararlılık sağlar. Bu özelliklerin yanında kızılötesi dalgaboyuna sahip Xenon flaş lambası kullanımı, Searchline Excel'in güneş ışığına, ark kaynağına veya yıldırım gibi radyasyon kaynaklarına olan bağışıklığına güçlü bir şekilde katkıda bulunur. Bunun yanında transmitter penceresinin simetrik koaksiyal tasarımı ile kısmi karartma özelliği yanlış alarmların giderilmesinde önemli rol oynar.

Lamba ayrıca benzersiz bir darbe süresine ve şekline sahip olacak şekilde modüle edilmiştir. Alıcı daha sonra alınan tüm sinyallerin bu benzersiz imzaya sahip olduğunu doğrulamak ve yabancı sinyalleri reddetmek için yüksek hızlı dijital sinyal işleme sistemini kullanır.

Geleneksel noktasal dedektörler tarafından zaman zaman tespit edilemeyen, ancak açık yollu bir gaz dedektörü tarafından kolaylıkla tanımlanabilen gaz sızıntılarının oluşabileceği başlıca sektörler gemilerdeki depolama ve boşaltma alanları, rafineri ve petrokimyasal tesisler, doğalgaz ve petrol boru hatları ve atık yakma tesisleridir.

Searchline Excel, açık yollu infrared gaz algılama teknolojisi ile işletmeniz için doğru ve verimli bir seçenek olarak düşünebileceğiniz, kullanılan noktasal dedektörler yanında zorlu korozif ortamlara karşı ek güvenlik ve avantaj sağlayarak uzun vadede maliyetlerinizi en aza indirgeyecek bir çözüm olacaktır.

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

 

Paylaş:
İlgili Ürünler
Searchline Excel

Searchline Excel

Honeywell
Searchline Excel, endüstriyel tesislerde kullanılan açık yollu gaz algılama dedektörüdür. Geniş alanda algılama yapabilme, çok hızlı cevap süresi, ölçümdeki kesinlik, sensör zehirlenmesinin olmaması, zorlu hava koşullarında çalışabilmesi ve minimum işletme maliyeti avantajlarıyla rakipsizdir.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın