blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Siemens Ultramat 23 Gaz Analizörü Elektrokimyasal Oksijen Ölçüm Opsiyonu

blog_-05_300x300Proses gaz analiz ve sürekli emisyon ölçüm yöntemlerinden biri olan elektrokimyasal ölçüm metodu, birçok gazın konsantrasyonunu belirlemek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ultramat 23'de yer alan ve yakıt hücresi olarak da bilinen elektrokimyasal sensör, gaz veya gaz karışımlarındaki % mertebelerinde oksijen seviyesini hassas ve kararlı şekilde ölçmektedir. 

Elektrokimyasal oksijen ölçüm sensörünün çalışma prensibini teorik açıdan incelediğimizde: sensör; bir anot, bir yarı katı elektrolit macunu ve bir hava katodu içermektedir. Bu sensörler kendi kendine difüzyonla çalışan, metal-hava pil tipindedir. Hücre bir muhafaza içerisinde; iki elektrot, aktif bir katalizöre sahip düz PTFE bant, katot ve bir kurşun bloğundan (anot) oluşmaktadır. Ölçülecek olan gaz, katot ile temas ettiği kılcaldan sensöre girer ve hızlıca hidroksil iyonlarına indirgenir. Sonrasında bu hidroksil iyonları elektrolitten kurşun anoduna doğru ilerler. Hidroksil iyonları, oksitlenmek üzere kurşun anot ile reaksiyona girer. Bu iki işlem gerçekleştikçe, cihaz tarafından ölçülebilen bir akım oluşur. Bu akım, oksijen konsantrasyonu ile doğru orantılıdır ve oksijenin belirlenmesini sağlamaktadır. anode_cathode

Elektrokimyasal reaksiyon, kurşun anodunda oksidasyona neden olduğundan dolayı hücre değişiminin periyodik kalibrasyonu gereklidir. Kurşun anodunun oksidasyonundan kaynaklı deformasyon, gaz sensörlerinin sınırlı bir ömre sahip olduğu anlamına gelmektedir. Mevcut tüm kurşun oksitlendikten sonra hücre artık bir veri üretemeyecek duruma gelir ve hücrenin değiştirilmesi gerekir. Sonuç olarak sensörün maruz kaldığı oksijen seviyesi ne kadar düşük olursa sensör o kadar uzun ömürlüdür diyebiliriz. Gaz analizi sırasında, gaz buharında bulunan bazı bileşenler oksidasyon hızını arttırmakta veya farklı formlarda kurşun bileşenleri oluşturmaktadır. Örnek verecek olursak, CO2 ve Cl2 bileşenleri sensör ömrünün kısalmasına neden olan bileşenlerdir. Uzun ömürlü sensör için, gaz buharı içerisinde bu gazların olmasından kaçınılmalıdır. 

 

ultramat_23-2Siemens Ultramat 23 gaz analizöründe yer alan elektrokimyasal oksijen sensörü: düşük maliyeti, uzun sensör ömrü, kararlı ve sürekli ölçüm yapmaya uygun teknik yapısı sayesinde; kullanıcı dostu, sürdürülebilir ve güvenilir emisyon ölçümünü endüstri ile buluşturmaktadır. 

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız. 

Paylaş:
İlgili Ürünler
Siemens Ultramat 23

Siemens Ultramat 23

Siemens
*Birçok bileşeni ölçebilen yenilikçi analiz

*Bir elektrokimyasal hücre kullanarak kızılötesi aktif gazların yanı sıra oksijen de ölçülebilir

*Paramanyetik oksijen ölçüm hücresi seçeneği

Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın