blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Soğutucu Gaz: Amonyak Gazının Kontrolü

Soğutucu Gaz: Amonyak Gazının Kontrolü Amonyak; azot ve hidrojen birleşiminden oluşan keskin kokuya sahip bir gaz türüdür. Bağıl buharlaşma yoğunluğu, havanın buharlaşma yoğunluğundan düşük olmasından dolayı bulunduğu kapalı ortamda yükselme eğilimi gösterir.

Amonyak (NH3) formülü

 

Amonyağın tehlikeli sınıfta yer alması, toksik ve yanıcı-patlayıcı etkisinden kaynaklanmaktadır. Alt patlama seviyesi %15 LEL, kısa ve uzun süreli maruziyet limitleri ise 35 ve 25 ppm'dir.  Zehirleyici ve tahriş edici etkisi nedeniyle akciğerlerde spazm yaratabilir, ödem oluşumuna sebep olabilir veya solunan konsantrasyona bağlı olarak yanma hissi, baş ağrısı, baygınlık gibi sağlık sorunları yaratabilir. Aşırı solunum sonucunda ise ölüme sebebiyet verebilmektedir.

 

 

 

Amonyak gazının insan sağlığı üzerindeki etkilerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

Amonyak gazının insan sağlığı üzerindeki etkilerini gösteren tablo

Uygulama 1: Kişisel Korunma

Amonyak gazı, yiyecek ve içecek fabrikalarında, üretim-proses ve depolama bölümlerinde soğutucu gaz olarak kullanılmaktadır. Bu ve buna benzer yerlerde veya amonyak gazının dondurucuya doldurulduğu lokasyonlarda çalışan personelin, bu gaz tehlikesinden korunmaya ihtiyacı vardır. Gaz konsantrasyonunu izleme çözümleri içinde, çalışanların portatif gaz dedektörü kullanımı veya hedef alandaki sabit gaz algılama sisteminin montaj-kurulumu seçenekleri yer almaktadır. Tipik olarak algılanan gazların içinde 0-100 ppm NH3, 0-3 % vol aralığında CO2, oksijen seviyesinin azalmasının kontrolü ve yanıcı buharların 0-100 % LEL aralığındaki ölçümleri yer almaktadır.

Uygulama 2: Makine Odaları

Yiyecek ve içecek üretim tesislerinde ve buz pistlerinde soğutma sistemlerinin kalbi olan ekipmanların yer aldığı makine odaları bulunmaktadır. Kompresörler, valfler, basınç dengeleme deposu, evaporatörler ve pompalar makine odaları içinde yer alabilir.  Bu durum bu ekipmanlardan gaz kaçışı ihtimali olacağından potansiyel risk oluşturur. Bu koşullar altında ilgili alanda sabit gaz dedektörlerinin kullanım ihtiyacı söz konusudur. Sistem, iş sağlığı ve güvenliği için ilgili yönetmeliklerde yer alan gazların seviyelerine ulaşmadan önce alarm verecek veya kendisine entegre olarak çalışan ve tehlikeli gazı uzaklaştıracak bir havalandırma sistemini çalıştıracak şekilde dizayn edilecektir.

Uygulama 3: Soğuk Depolama Esnasında Yiyeceklerin Bozulması

Yiyecek üretim tesislerinde ürün depo alanlarındaki soğutucularda bulunan ürünlerin bozulması, büyük maddi kayıplara ve üretim hacminin küçülmesine sebep olmaktadır. Ürünlerin bozulmasına neden olan soğutucu seviyesi, ürünün çeşidine ve yapılan paketlemenin tipine göre farklılık göstermektedir. Ancak bu paketleme ve üretim proseslerinde düşük konsantrasyonlarda paketlenmeyen yiyeceklerin bozulması muhtemeldir. 1-10 ppm arasındaki bir değerde bozulma meydana gelir. Bu nedenle amonyak kontrolünün yapılması gereklidir.

Gıda ve içecek depolama-soğutma tesislerinin yanı sıra Atıksu arıtma tesisleri, Petrokimya tesisleri, Kimya tesisleri, Süt ve süt ürünleri tesisleri, Et ve balık tesisleri, Yiyecek ve içecek üretim tesisleri, Gübre üretimi ve Endüstriyel soğutma sistemi üretimi yapan tesislerde  amonyak gazı tehlikelerine karşı Teknik Emniyet, Çevre ve Yanma Teknolojileri Uzmanı Set Teknik olarak sabit gaz dedektörlerimiz ve portatif gaz dedektörlerimiz ile profesyonel çözümler sunmaktayız.

Paylaş:
İlgili Ürünler
Honeywell Series 3000 MKII ve MKIII

Honeywell Series 3000 MKII ve MKIII

Honeywell
Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir. Toksik gazları (O2, H2S, CO, Cl2, SO2, ClO2, NO, NO2, H2, HCl, HCN, HF, NH3, PH3, F2, ETO) algılamada kullanılır.
Sensepoint XCD

Sensepoint XCD

Honeywell
Sensepoint XCD, sabit yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir ve yanıcı-patlayıcı gazları (%LEL, IR), O2, H2S, CO, NO2, H2, CO2(IR) algılamada kullanılır.
XNX™ Universal Transmitter

XNX™ Universal Transmitter

Honeywell
XNX Universal Transmitter gaz dedektörü, kolay entegrasyon, basit ve kullanıcı dostu kullanım için tasarlanmış olan sabit gaz algılama dedektörüdür. Geliştirilmiş HART EDDL yazılımı ile verimlilik artışı ve işlevsellik sağlar.
Sensepoint

Sensepoint

Honeywell
Sensepoint, yanıcı patlayıcı, toksik ve oksijen gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilerek gaz algılama ihtiyacını karşılar. Düşük maliyetli çözüm sunar.

Detaylı bilgi için lütfen dokümantasyon alanını inceleyiniz.

GasAlert Extreme

GasAlert Extreme

Honeywell

Bu ürün üretimden kaldırılmıştır. BW™ Solo ürününü inceleyebilirsiniz.

GasAlertMicro 5 Series

GasAlertMicro 5 Series

Honeywell
Bu ürün üretimden kaldırılmıştır. BW™ Ultra ürününü inceleyebilirsiniz.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın