SOĞUTUCU GAZ: AMONYAK GAZININ KONTROLÜ

Amonyak gazı nedir? Amonyak gazının uygulama alanları nelerdir? Amonyak gazının insan sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir? Amonyak gazının tehlikelerine karşı nasıl önlem alabiliriz? Tüm bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını; Teknik Emniyet, Çevre ve Yanma Teknolojileri Uzmanı Set Teknik olarak yayınladık.

Amonyak; azot ve hidrojen birleşiminden oluşan keskin kokuya sahip bir gaz türüdür. Bağıl buharlaşma yoğunluğu, havanın buharlaşma yoğunluğundan düşük olmasından dolayı bulunduğu kapalı ortamda yükselme eğilimi gösterir.

 

Amonyağın tehlikeli sınıfta yer alması, toksik ve yanıcı-patlayıcı etkisinden kaynaklanmaktadır. Alt patlama seviyesi %15 LEL, kısa ve uzun süreli maruziyet limitleri ise 35 ve 25 ppm'dir.  Zehirleyici ve tahriş edici etkisi nedeniyle akciğerlerde spazm yaratabilir, ödem oluşumuna sebep olabilir veya solunan konsantrasyona bağlı olarak yanma hissi, baş ağrısı, baygınlık gibi sağlık sorunları yaratabilir. Aşırı solunum sonucunda ise ölüme sebebiyet verebilmektedir.

 

 

 

Amonyak gazının insan sağlığı üzerindeki etkilerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

Uygulama 1: Kişisel Korunma

Amonyak gazı, yiyecek ve içecek fabrikalarında, üretim-proses ve depolama bölümlerinde soğutucu gaz olarak kullanılmaktadır. Bu ve buna benzer yerlerde veya amonyak gazının dondurucuya doldurulduğu lokasyonlarda çalışan personelin, bu gaz tehlikesinden korunmaya ihtiyacı vardır. Gaz konsantrasyonunu izleme çözümleri içinde, çalışanların portatif gaz dedektörü kullanımı veya hedef alandaki sabit gaz algılama sisteminin montaj-kurulumu seçenekleri yer almaktadır. Tipik olarak algılanan gazların içinde 0-100 ppm NH3, 0-3 % vol aralığında CO2, oksijen seviyesinin azalmasının kontrolü ve yanıcı buharların 0-100 % LEL aralığındaki ölçümleri yer almaktadır.

Uygulama 2: Makine Odaları

Yiyecek ve içecek üretim tesislerinde ve buz pistlerinde soğutma sistemlerinin kalbi olan ekipmanların yer aldığı makine odaları bulunmaktadır. Kompresörler, valfler, basınç dengeleme deposu, evaporatörler ve pompalar makine odaları içinde yer alabilir.  Bu durum bu ekipmanlardan gaz kaçışı ihtimali olacağından potansiyel risk oluşturur. Bu koşullar altında ilgili alanda sabit gaz dedektörlerinin kullanım ihtiyacı söz konusudur. Sistem, iş sağlığı ve güvenliği için ilgili yönetmeliklerde yer alan gazların seviyelerine ulaşmadan önce alarm verecek veya kendisine entegre olarak çalışan ve tehlikeli gazı uzaklaştıracak bir havalandırma sistemini çalıştıracak şekilde dizayn edilecektir.

Uygulama 3: Soğuk Depolama Esnasında Yiyeceklerin Bozulması

Yiyecek üretim tesislerinde ürün depo alanlarındaki soğutucularda bulunan ürünlerin bozulması, büyük maddi kayıplara ve üretim hacminin küçülmesine sebep olmaktadır. Ürünlerin bozulmasına neden olan soğutucu seviyesi, ürünün çeşidine ve yapılan paketlemenin tipine göre farklılık göstermektedir. Ancak bu paketleme ve üretim proseslerinde düşük konsantrasyonlarda paketlenmeyen yiyeceklerin bozulması muhtemeldir. 1-10 ppm arasındaki bir değerde bozulma meydana gelir. Bu nedenle amonyak kontrolünün yapılması gereklidir.

Gıda ve içecek depolama-soğutma tesislerinin yanı sıra Atıksu arıtma tesisleri, Petrokimya tesisleri, Kimya tesisleri, Süt ve süt ürünleri tesisleri, Et ve balık tesisleri, Yiyecek ve içecek üretim tesisleri, Gübre üretimi ve Endüstriyel soğutma sistemi üretimi yapan tesislerde  amonyak gazı tehlikelerine karşı Teknik Emniyet, Çevre ve Yanma Teknolojileri Uzmanı Set Teknik olarak sabit gaz dedektörlerimiz ve portatif gaz dedektörlerimiz ile profesyonel çözümler sunmaktayız.

Amonyak gazı tehlikelerine karşı kullanabileceğiniz sabit gaz dedektörlerimiz;

SERIES 3000 MKII & MKIII SABİT TOKSİK GAZ DEDEKTÖRLERİ

Elektrokimyasal sensör

LCD ekran

4-20 mA standart çıkış

IP 66 koruma sınıfı

ATEX ve CE sertifikalı

 

Ürün Broşürü: İndir

 

SENSEPOINT XCD SABİT GAZ DEDEKTÖRÜ

Elektrokimyasal sensör

LCD ekran

4-20 mA standart çıkış ile 2 adet programlanabilir alarm rölesi ve 1 adet hata rölesi  

IP 66 koruma sınıfı

ATEX ve CE sertifikalı

 

Ürün Broşürü: İndir

 

XNX GAZ DEDEKTÖRÜ

Elektrokimyasal sensör

LCD ekran  

4-20 mA ve HART standart çıkış ile 2 adet programlanabilir alarm rölesi ve 1 adet hata rölesi

Modbus çıkış seçeneği

IP 66 koruma sınıfı

ATEX ve CE sertifikalı

SIL2 Sertifikalı

 

Ürün Broşürü: İndir

 

SENSEPOINT SABİT GAZ DEDEKTÖRÜ

Elektrokimyasal sensör

4-20 mA çıkış

IP65 koruma sınıfı

ATEX ve CE sertifikalı

 

Ürün Broşürü: İndir

 

Amonyak gazı tehlikelerine karşı kullanabileceğiniz portatif gaz dedektörlerimiz;

GAS ALERT EXTREME PORTATİF GAZ DEDEKTÖRÜ

Işıklı, sesli (95dB) ve titreşimli alarm

Değiştirilebilir sensör ve batarya

Dâhili hafıza özelliği

IP66/67 koruma sınıfı

ATEX, IECEx ve CE sertifikalı

 

Ürün Broşürü: İndir

 

GAS ALERT MICRO 5 PORTATİF GAZ DEDEKTÖRÜ

Dâhili pompa teknolojisi ile kapalı alanlara girişte ve uzaktan örnekleme

Işıklı, sesli (95dB) ve titreşimli alarm

Dâhili hafıza özelliği

IP 65/66 koruma sınıfı

ATEX, IECEx ve CE sertifikalı

 

Ürün Broşürü: İndir