blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Yağ Üretim Tesisleri’nde Hekzan Gazı Riskleri

Hekzan, normal koşullarda gaz formunda bulunan bir alkan türüdür ve yapısında 6 karbon bulundurur. Havadan ağır olması nedeniyle çökme eğilimindedir ve alt patlama limiti %1 seviyesindedir.

Hekzan gazının sanayide kullanımına bakıldığında, boya- vernik üretiminde, mürekkep yapımında, kauçuk ve lastik sanayisinde seyreltici veya solvent olarak; yapıştırıcı ve temizlik sektörlerinde ise üretim aşamalarında yer aldığı görülmektedir.

Gıda sektöründe özellikle yağ üretim tesislerinde kullanılan hekzan, ekstraksiyon işleminde küspenin içerdiği yağı kazanmak ve küspede kalan yağ oranını en aza indirmek için kimyasal çözücü olarak kullanılmaktadır. Hekzan, küspenin içindeki yağı tutarak maksimum yağ elde edilmesini sağlar. Bu işlemin ardından yağ-hekzan bileşimi süzülür, ardından birleşim ısıtılarak hekzan gazı buharlaştırılır ve ham yağ elde edilir. Sonuç olarak üretimde verimlilik artırılmış ve presleme maliyetleri düşürülmüş olur.

set-teknik-hekzan-proses-semasi-2

Aşağıdaki şemada yağ üretim prosesini ve hekzan gazı giriş-çıkış noktalarını görebilirsiniz.

 

Hekzan gazının kullanılması tesislerde patlama risklerini beraberinde getirir.

Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri konularında uzman Set Teknik olarak, Türkiye yetkili distribütörü olduğumuz Honeywell Analytics ile yağ üretim tesislerindeki hekzan tehlikeleri için önlem almak, işletmenizi ve sizleri korumak için düşük maliyetli teknolojik gaz algılama çözümleri sunmaktayız.

Paylaş:
İlgili Ürünler
BW™ Micro Clip Series

BW™ Micro Clip Series

Honeywell
BW Micro Clip, personelinizi ve tesisinizi yanıcı-patlayıcı gazlara karşı koruma sağlayan multi gaz ölçer portatif dedektördür. H2S, O2, CO, Yanıcı-patlayıcı gazlar; % LEL gazlarını algılamada kullanılır.
Sensepoint

Sensepoint

Honeywell
Sensepoint, yanıcı patlayıcı, toksik ve oksijen gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilerek gaz algılama ihtiyacını karşılar. Düşük maliyetli çözüm sunar.

Detaylı bilgi için lütfen dokümantasyon alanını inceleyiniz.

Sensepoint XCD

Sensepoint XCD

Honeywell
Sensepoint XCD, sabit yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir ve yanıcı-patlayıcı gazları (%LEL, IR), O2, H2S, CO, NO2, H2, CO2(IR) algılamada kullanılır.
Searchpoint Optima Plus

Searchpoint Optima Plus

Honeywell
Searchpoint Optima Plus, yanıcı-patlayıcı ortamlarda kullanım için tasarlanmış hidrokarbon gazı dedektörüdür. Tesisinizin ve personelinizin korunmasını sağlar. Etilen versiyonu da bulunmaktadır.
Touchpoint Plus Kontrol Ünitesi

Touchpoint Plus Kontrol Ünitesi

Honeywell
Touchpoint™ Plus, 16 dedektör bağlanabilen ve duvara monte edilebilen tipte bir kontrol ünitesidir. Dokunmatik LCD ekranı sayesinde kullanım kolaylığı sağlayan Touchpoint ™ Plus, çok çeşitli uygulamalar ve endüstrilerdeki küçük ölçekli gaz algılama sistemleri için güvenilir bir güvenlik çözümü sunar.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın