YAĞ ÜRETİM TESİSLERİ’NDE HEKZAN GAZI RİSKLERİ

Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri Uzmanı Set Teknik olarak, Türkiye yetkili distribütörü olduğumuz Honeywell Analytics ile yağ üretim tesislerindeki hekzan tehlikeleri için önlem almak, işletmenizi ve sizleri korumak için düşük maliyetli teknolojik gaz algılama çözümleri sunmaktayız.

Hekzan, normal koşullarda gaz formunda bulunan bir alkan türüdür ve yapısında 6 karbon bulundurur. Havadan ağır olması nedeniyle çökme eğilimindedir ve alt patlama limiti %1 seviyesindedir.

Hekzan gazının sanayide kullanımına bakıldığında, boya- vernik üretiminde, mürekkep yapımında, kauçuk ve lastik sanayisinde seyreltici veya solvent olarak; yapıştırıcı ve temizlik sektörlerinde ise üretim aşamalarında yer aldığı görülmektedir.

Gıda sektöründe özellikle yağ üretim tesislerinde kullanılan hekzan, ekstraksiyon işleminde küspenin içerdiği yağı kazanmak ve küspede kalan yağ oranını en aza indirmek için kimyasal çözücü olarak kullanılmaktadır. Hekzan, küspenin içindeki yağı tutarak maksimum yağ elde edilmesini sağlar. Bu işlemin ardından yağ-hekzan bileşimi süzülür, ardından birleşim ısıtılarak hekzan gazı buharlaştırılır ve ham yağ elde edilir. Sonuç olarak üretimde verimlilik artırılmış ve presleme maliyetleri düşürülmüş olur.

 

Aşağıdaki şemada yağ üretim prosesini ve hekzan gazı giriş-çıkış noktalarını görebilirsiniz.

Hekzan gazının kullanılması tesislerde patlama risklerini beraberinde getirir.

Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri konularında uzman Set Teknik olarak, Türkiye yetkili distribütörü olduğumuz Honeywell Analytics ile yağ üretim tesislerindeki hekzan tehlikeleri için önlem almak, işletmenizi ve sizleri korumak için düşük maliyetli teknolojik gaz algılama çözümleri sunmaktayız.

Paylaş:

E-Bülten Kayıt

Set Teknik hakkındaki tüm yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize katılın.

Lütfen bekleyiniz.. E-posta adresi hatalı. * işaretli alanlar boş bırakılamaz. Mesajınız başarı ile gönderildi. Hata oluştu lütfen tekrar deneyiniz.