blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Durag D-LX 110/710: Sektörde Yenilikçi Kompakt Alev Monitörü

durag-d-lx-110-01-blog-gorseliDURAG D-LX 110 Kompakt Alev Monitörü ile Projelerimize Devam Ediyoruz

Durag firmasının 22 yıldır sektörde satışı devam eden D-LX 100 ürünler, 2021 yıl sonu itibarı ile yerini yenilenmiş/geliştirilmiş versiyonu olan D-LX 110/710 ürününe bırakacaktır. Ocak 2018 yılında piyasaya sunulan D-LX 110/710 ürünleri Durag firmasının sürekli devam eden ürün portföy optimizasyonunun bir sonucudur.

D-LX 100 ürünleri bu sene eylül ayının sonuna kadar sipariş edilebilecek olup, DURAG GmbH politikası gereği ürünlerin tamirine ve yedek parçalarının satışlarına ürünlerin satışının durdurulması sonrası 5 yıl daha devam edecektir.

Yenilenmiş/geliştirilmiş versiyon olan D-LX 110/710 kompakt alev monitörü bir çok yeni proje için genişletilmiş teknik özellikleri sayesinde kullanılabilir olacaktır.

D-LX 110/710 Kompakt Alev Monitörü:

Optik Alev İzleme

Optik alev izleme, karmaşık proses sekanslı veya birkaç yakıtlı endüstriyel yakma tesisleri için genellikle en uygun olan yöntemdir. Optik alev izleme, bir yandan yakıt seçiciliği ve brülör seçiciliği sunarken diğer yandan ise çok değişken yanma koşullarına iyi adapte edilebilen bir izleme sunarlar.

Cihaz alevi izlemek için spektrumun aleve özgü kısımları için ultraviyole (UV), görünür (VIS) ve kızılötesi (IR) bölgelerindeki elektromanyetik radyasyonu değerlendirir ve bunları detaylı olarak analiz eder. Bunun için D-LX 110, alandaki sıcak bölmeler kaynaklı arka plan radyasyonundan gelecek sinyali ayırmak için,  alev titremesinin (flame flickering) veya kısa dalga boyu aralığındaki radyasyonunun yoğunluğunu araştırır.

Bir güvenlik cihazı olarak D-LX 110, arızaya karşı emniyetli (fail safe) ve kendi kendini izleme (self monitoring) özellikleri ile üretilmiştir. Kompakt alev monitörü tasarımı itibarı ile alev sinyali için iki direkt röle çıkışına sahiptir. Modern alev monitörü olarak yerel yanma koşullarına göre esnek ayarların yapılabilmesini sağlar.

D-LX 110/710'un Bazı Özellikleri:

 • -40 C'den +75/70 C'ye kadar kullanım, herhangi ilave bir izolasyon, ısıtma veya soğutma aksesuarına ihtiyaç olmadan ve sertifikalandırılmış
 • Emniyet zincirlerinde SIL3'e kadar fonksiyonel güvenlik için ideal destek
 • Dünyanın birçok yerinde ve birçok uygulama alanında farklı standart sistemleri için onaylanmış farklı modeller
 • Tüm modellerin fiber optik sistemlerle de kullanılabilmesi ( D-LX 710), ex versiyonları dahil.
 • Tüm sıcaklık aralığı için cihazda durum parametrelerinin ve ayarlarının yerel görüntülenmesi
 • Düşük bakım gereksinimi
 • Sarf malzemelerinin kolay değiştirilebilmesi
 • Alev sinyali için iki alev ON/OFF kontağı (NO ve NC)
 • En yüksek kullanılabilirlikle birlikte en yüksek güvenlik için iki kanallı kontrol ünitesi modülü,

 

blog_gorseli_01

Avantajları:

 • Kolay ayarlama

Mevcut ayarlamalara kolay erişim, devreye alma için gereken süreyi kısaltır.

 • Çok yönlü algılama

Aynı cihaz ailesi içerisinde bulunan mevcut detektör seçenekleri, tüm yakıtlar için alevin izlenebilmesini sağlar.

 • En değişken uygulamalar için çok yönlü koşullar

En farklı coğrafi bölgeler için ve değişen standart sistemlerine dayalı olarak aynı cihaz teknolojisi kullanılabilir.

 • Değişen gereksinimler için esnek

Tesisin gereksinimlerinin değişmesi durumunda (ex bölgeler, fiber optik sistem ihtiyacı) genellikle aynı cihaz ailesi içinde yapılacak bir değişiklik ile adaptasyon mümkündür.

 • Esnek operasyon desteği

Cihaz ayarlarının adaptasyonunun fabrika dışında da yapılabilmesi, daha az yedek cihaz stoğu ile hızlı bir şekilde değişikliği mümkün kılar.

 

blog_gorseli_02                     blog_gorseli_03

Yukarıdaki resimler D-LX 110 ürün ailesinde kullanılan muhafaza çeşitlerine örnek olarak paylaşılmıştır.

blog_gorseli_04

Yukarıdaki resimlerden de görülebildiği üzere alev sinyalinin durumu tüm muhafazalarda tek bakışta görülecek şekildedir.

Uygulamaları:

 • Tek ya da optik olarak ayrılmış brülörlü basit yanma tesisleri
 • Sürekli çalışan yanma prosesleri
 • Isıl işlem tesisleri
 • Kimya tesisleri
 • Rafineriler
 • Atık yakma tesisleri
 • Petrokimya tesisleri
 • Demir çelik endüstrisi

blog_gorseli_05

Resim: Optik bağlantılarına göre M5 muhafazalı ürünler D-LX 110, D-LX 710

blog_gorseli_06

Resim: Purge hava flanşı ve kablo bağlantısı ile M5 muhafaza

Sene sonuna kadar yapacağınız cihaz alımlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Durag'ın D-LX 110/710 Kompakt Alev Monitörü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Durag'ın D-LX 110/710 Kompakt Alev Monitörü, Hangi Tip Endüstriyel Uygulamalarda Kullanılabilir?

D-LX 110/710 Kompakt Alev Monitörü, tek ya da optik olarak ayrılmış brülörlü basit yanma tesislerinden sürekli çalışan yanma proseslerine, ısıl işlem tesislerinden kimya tesislerine, rafinerilerden atık yakma tesislerine ve demir çelik endüstrisine kadar birçok endüstriyel uygulamada kullanılabilir.

D-LX 110/710 Kompakt Alev Monitörü'nün Sıcaklık Aralığı Nedir ve Neden Önemlidir?

D-LX 110/710, -40°C'den +70/75°C'ye kadar sıcaklık aralığında kullanılabilir. Bu geniş sıcaklık toleransı, farklı iklim koşullarında ve endüstriyel tesislerde alev izleme performansının korunmasına yardımcı olur.

D-LX 110/710 Kompakt Alev Monitörü'nün "Optik Alev İzleme" Yöntemi Hangi Avantajları Sunar?

"Optik alev izleme", yakıt seçiciliği ve brülör seçiciliği sağlarken aynı zamanda değişken yanma koşullarına uyum sağlayabilen bir izleme yöntemidir. Bu, endüstriyel tesislerde alevin güvenilir izlenmesini sağlar ve alev titremesi gibi faktörlerin değerlendirilmesine olanak tanır.

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

Paylaş:
İlgili Ürünler
D-LX 100

D-LX 100

Durag
Tekli yakıcı (single burner) görüntüleme uygulamalarında gaz, yağ ve kömür alevlerinin izlenmesi için dahili UV, VIS veya IR alev sensörlü, self-monitoring ve fail-safe kompakt alev monitörüdür.
D-LX 110

D-LX 110

Durag
Tekli yakıcı (single burner) görüntüleme uygulamalarında gaz, yağ ve kömür alevlerinin izlenmesi için dahili UV, VIS veya IR alev sensörlü, self-monitoring ve fail-safe kompakt alev monitörüdür.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın