slider-1920x400-yanma-teknolojileri 500x400-yanma

Alev Monitörleri

D-LX 100

D-LX 100

Durag
Tekli yakıcı (single burner) görüntüleme uygulamalarında gaz, yağ ve kömür alevlerinin izlenmesi için dahili UV, VIS veya IR alev sensörlü, self-monitoring ve fail-safe kompakt alev monitörüdür.
D-LX 110

D-LX 110

Durag
Tekli yakıcı (single burner) görüntüleme uygulamalarında gaz, yağ ve kömür alevlerinin izlenmesi için dahili UV, VIS veya IR alev sensörlü, self-monitoring ve fail-safe kompakt alev monitörüdür.
D-LX 710

D-LX 710

Durag
Öncelikli olarak tekli yakıcı (single burner) görüntüleme uygulamalarında gaz, yağ ve kömür alevlerinin izlenmesi için dahili UV, VIS veya IR alev sensörlü, self-monitoring ve fail-safe kompakt alev monitörüdür.

Uygulaması aşağıdaki ürünler ile birlikte olmaktadır;

*Esnek Fiber Optik Sistemleri D-LL 703

*Esnemez Fiber Optik Sistemleri D-LL 704

D-LX 201

D-LX 201

Durag
Gaz, yağ ve kömür alevlerinin izlenmesi için dahili UV veya IR alev sensörlü, self-monitoring ve fail-safe kompakt alev monitörüdür.
D-LX 721

D-LX 721

Durag
Gaz, yağ ve kömür alevlerinin izlenmesi için dahili UV veya IR alev sensörlü, self-monitoring ve fail-safe kompakt alev monitörüdür.

Uygulaması aşağıdaki ürünler ile birlikte olmaktadır;

*Esnek Fiber Optik Sistemleri D-LL 703

*Esnemez Fiber Optik Sistemleri D-LL 704

Alev Monitörü Nedir?

Bu monitörler, çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılan yakma sistemlerinde alevi tespit etmek amacıyla tasarlanmıştır.

Alev Monitörleri, optik sensörler ve algoritmalardan oluşan gelişmiş teknolojiler kullanır. Yanma sürecinde ortaya çıkan alevlerin karakteristik özelliklerini algılar ve bunları değerlendirir. Bu sayede alevlerin varlığı hızlı bir şekilde tespit edilir.

Rafineriler, enerji santralleri, kimyasal tesisler, petrokimya endüstrisi, çelik endüstrisi ve diğer benzeri uygulama alanlarında yaygın olarak kullanılır.

Durag Group Alev Monitörleri ile Prosesinizi İzleyerek Güvenli Ortam Oluşturun

Durag Group firmasının alev monitörleri, yanma tesislerinde güvenlik teknolojisi olarak brülör alevinin varlığı ile ilgili fail-safe bir şekilde bilgi sağlamaktadır. Yanma prosesinin olduğu tesislerde eğer alev beklenmedik bir şekilde kaybolursa, içeriye ilave verilen yakıt birikebilir ve ateşlenmesi durumunda patlamalara sebep olabilir. Bu sebeple tesis operatörlerinin sağlam bir alevin varlığını sürekli olarak izlemesi çok önemlidir.

Alev monitörleri, bir alev sensörü yardımı ile alevin fiziksel özelliklerini ölçer ve bu özellikleri elektronik olarak işler. Alevin iki ana fiziksel özelliği; alevin elektriksel iletkenliği ve yaydığı radyasyondur. Alev sensörüne ilave olarak alınan sinyalin işlenmesi için bir de kontrol ünitesi gereksinimi vardır. Bu kontrol ünitesi; sinyali işleme, self-monitoring özelliğini kontrol etme ve "alev var/yok" kararını verme görevlerini üstlenir. Bu iki öğe (alev sensörü ve kontrol ünitesi) farklı muhafazalara sahip olabileceği gibi aynı muhafaza içerisinde de bulunabilir. Kompakt alev monitörleri, alev sensörü ve kontrol ünitesinin aynı muhafaza içerisinde yer aldığı ürünlerdir.

Durag alev monitörleri, temel fonksiyonları olan "alev var/yok" bilgisi dışında aynı zamanda alevin özellikleri ve stabilitesi ile ilgili ölçümleri de yapmaktadır. Bu bilgiler tesis operatörlerinin proses ile ilgili optimizasyonlarına yardımcı olarak enerji verimliliğini sağlar. Alev monitörlerimiz tüm dünyadaki birçok yasa ve yönetmeliğe göre sertifikalı olmak ile beraber aynı zamanda birçok farklı operasyon durumlarına da uygundur (ortam sıcaklığı, ex alanlar, fiber optikli versiyonlarının olması).

Optik Alev İzleme

Optik alev monitörlerimiz, alev radyasyonunu sürekli olarak izleyerek ve ölçerek, alevi etkili ve parazitsiz olarak izler. Versiyonuna bağlı olarak alev monitörlerimiz, alevin tipik özelliklerini analiz etmek için ortalama radyasyonun yoğunluğunu ya da UV, IR veya VIS (visual) ya da birkaç aralıkta alevin titreme gücünü analiz eder. Kurulum sırasında tanımlanan bir eşik değeri ile karşılaştırma ve alev yayılımı için optimize edilmiş bir spektral aralığın seçimi, çok brülörlü bir tesisteki benzer alevlerin sinyallerinden ayırt edilmesini sağlar. Optik alev monitörleri, aynı zamanda yüksek performanslı brülörlerde ve değişen yakıtlarda alevleri kesinlikle güvenilir ve emniyetli bir şekilde izler.

Çift kanallı tasarımları ile Durag Group alev monitörleri, çok uzun yıllardır en yüksek güvenlik seviyesini ve yüksek ulaşılabilirliği sağlamaktadır.

Alev monitörü çözümlerimiz için sizler de bizimle iletişime geçebilir ve güvenliğinizi olması gereken seviyeye getirebilirsiniz.

Alev Monitörü Çeşitleri Nelerdir?

Durag D-LX 110: Tek yakıcıya sahip, yanma tesisleri için en uygun alev monitörüdür. -40 °C … +75 °C' ler de kolayca çalışabilme özelliğine sahiptir.

Durag D-LX 201: Çok sayıda yakıcıya sahip, karmaşık işlem sıraları veya hatta birden fazla yakıt kullanan büyük endüstriyel yanma tesisleri için en uygun alev monitörüdür. Bu yöntem, bir yandan yakıcıya ve yakıta özgüdür, diğer yandan çok değişken yanma koşullarına iyi uyum sağlayabilir.

Alev Monitörü Nerelerde Kullanılmalıdır?

Rafineriler:

Durag Alev Monitörleri; yanma odalarında, ısıtma sistemlerinde, kazanlarda ve diğer yanma süreçlerinde güvenlik önlemlerini destekler.

Enerji Santralleri:

Elektrik üretiminde kullanılan termal enerji santralleri ve diğer güç üretim tesislerinde Durag Alev Monitörleri, yanma kontrolünü sağlamak ve alevi izlemek için kullanılabilir.

Enerji Santrallerinde Alev Monitörlerinin Önemi başlıklı blog yazısı için TIKLAYINIZ!

Metal Endüstrisi:

Çelik üretimi, dökümhaneler ve diğer metal işleme tesislerinde Durag Alev Monitörleri, yanma ve alev tespiti için kullanılır. Bu tür tesislerde yanma odaları, fırınlar ve ısıtma sistemleri gibi alanlarda kullanılabilir.

Alev Monitörü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Uygulama Alanı:

İlk olarak, alev monitörünün kullanılacağı uygulama alanını belirlemek önemlidir. Her endüstri veya ortam farklı gereksinimlere sahip olabilir.

Sensör Teknolojisi:

Durag, farklı alev tespit sensör teknolojileri sunmaktadır. Örneğin; UV (ultraviyole), IR (kızılötesi) gibi.

Hassasiyet ve Güvenilirlik:

Alev monitörünün yüksek hassasiyet sağlaması ve güvenilir performansa sahip olması önemlidir. Yanma sürecini doğru bir şekilde algılayarak, yanlış alarm oranını düşük tutmalı ve gerçek yangın durumlarını güvenilir bir şekilde tespit etmelidir.

Ortam Koşulları:

Yüksek sıcaklık, toz, nem veya kimyasal maddeler gibi faktörler, cihazın dayanıklılığını ve performansını etkileyebilir. Bu nedenle, ortam koşullarına uygun olarak tasarlanmış bir alev monitörü seçmek önemlidir.

Durag Group Alev Monitörleri ile prosesinizi izleyerek güvenli ortam oluşturun!

Durag Alev Monitörleri/Sensörleri için Aksesuar Seçenekleri başlıklı blog yazısı için TIKLAYINIZ!

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın