blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

DX4000 Taşınabilir FTIR Analizörü

dx-4000-01_blogFourier Transform Infrared (FTIR), çok bileşenli ölçümler için yaygın bir gaz ölçüm teknolojisidir. Başlangıçta zorlu araştırma uygulamaları için kullanılan bu teknoloji; çok güvenilir ve çok yönlü olduğunu kanıtlamış olup,  birçok zorlu emisyon izleme uygulamalarında kullanılmaktadır.

Ölçüm prensibini tariflersek; birçok gaz, kızılötesi spektrumdaki bazı dalga boylarında kızılötesi ışığı absorbe eder. Ölçümü yapılacak olan gaz doğru dalga boyundaki ışın ortamından geçirilirse, infrared ışını absorbe edeceğinden gazın miktarı ile orantılı olarak ışığın miktarı azalacaktır. Absorbsiyonun yoğunluğu, gazın moleküler yapısı tarafından belirlenir.  Bu sayede her bir gazın farklı bir absorbsiyon düzeni mevcuttur.

                   blog-gorsel-1

Tüm gazlar aynı kızılötesi spektrumun taranmasıyla ölçüleceğinden, yazılımda herhangi bir değişiklik yapılmadan yeni bileşiklerin kolayca eklenmesi mümkündür. FTIR teknolojisi; çok sayıda gazın hızlı, doğru ve güvenilir bir şekilde ölçülmesi gereken çeşitli uygulamalar için ideal bir çözümdür.

Bir FTIR analizörünün, tüm kızılötesi spektrumunu bir kerede taraması, numunedeki tüm gazların aynı anda ölçülebileceği anlamına gelmektedir.

                                                            blog_gorsel-1-2

Gasmet  DX4000 genel olarak baca emisyonları izleme, karşılaştırma ölçümleri, katalitik proses kontrolü ve sıcak, nemli ve korozif numune gazında birçok gaz bileşiğinin doğru bir şekilde izlenmesi gereken diğer uygulamalarda kullanılan taşınabilir bir FTIR gaz analizörüdür.  Farklı bir söylemle dünyanın en küçük FTIR emisyon izleme sistemidir.

blog-gorsel-3

Yanma gazlarının örneklenmesi ve analizi, hem çevresel etkiyi hem de yanma sonucu ortaya çıkan gazların yarattığı hayati tehditleri değerlendirmenin önemli bir parçasıdır. Yanma gazlarının bileşimi ve konsantrasyonu hakkında ayrıntılı bilgi, yanmanın potansiyel etkileri hakkında bilgi sahibi olmak ve bu etkileri azaltma çalışmaları için gereklidir.

Yanma sonucu açığa çıkan gazların bileşiminin test edilmesi, gazları ölçmek için kullanılan ekipman için bir zorluk oluşturmaktadır: ölçümü yapılacak gazların ve konsantrasyonlarının miktarı çok fazladır ve yanmanın gerçekleştiği ortam çıkışının zorlu koşulları örnekleme için bir sorundur.

FTIR sistemleri , yanma gazlarının kompozisyonunu ölçmek için uygun bir çözümdür. Çok çeşitli gaz türlerini ölçme yeteneği ve sıcak ekstraktif örnekleme özelliği, bu teknolojiyi yanma testlerinin güvenilir bir üyesi haline getirir.

 

blog-gorsel-4-2

 

Gasmet DX4000 H2O, CO2, CO, NO, NO2, N2O, SO2, NH3, CH4, HCl, HF ve farklı VOC'ları ölçmek için kullanmakta ve aynı anda 50 gaza kadar ölçüm yapabilmektedir. Ölçüm için ilave edilmek istenen gazlar, herhangi bir donanım değişikliğine ihtiyaç olmaksızın kolayca eklenebilir. Korozyona dayanıklı numune hücresi, yüksek konsantrasyonlarda H2O veya aşındırıcı gazlarda bile numunenin gaz fazında kalmasını sağlayan 180 °C sıcaklığa sahiptir.

Portatif örnekleme ünitesi, doğru oksijen ölçümü için isteğe bağlı olarak bir ZrO2 sensörü ile donatılabilir. Bu sayede infrared dalga boyundaki gazlarla birlikte oksijeni de sürekli ölçebilen bir sistem haline gelmektedir.

DX4000, Gasmet PSS taşınabilir örnekleme sistemi ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu sistem, analizin numune ön işlemine ihtiyaç duyulmadan yani soğutucu ve nem filtresi kullanılmadan yapılmasını sağlayan sıcak ve ıslak ölçüm prensibini kullanır. Birincisi örnekleme probunda, ikincisi örnekleme sisteminde olmak üzere iki aşamalı partikül filtrasyonuna sahiptir.

 

blog-gorsel-2

Sistemin kompakt ve modüler tasarımı, analizörün kolayca taşınmasına ve hızlı bir şekilde monte edilmesine izin vererek kolay kullanım sağlar. DX4000, bir dizüstü bilgisayarda çalışan Calcmet yazılımı ile çalıştırılır. Calcmet yazılımı, esnek ve kullanımı kolay bir kullanıcı ara yüzü sağlar.

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız. 

                                                

Paylaş:
İlgili Ürünler
Gasmet DX4000 (portatif)

Gasmet DX4000 (portatif)

Gasmet
Gasmet DX4000, birden fazla gaz bileşiğinin sıcak ve nemli numune gazında doğru bir şekilde izlenmesi gereken uygulamalar için taşınabilir FTIR gaz analizörüdür. Dünyanın en küçük FTIR emisyon izleme sistemidir. Gasmet DX4000 tipik olarak H2O, CO2, CO, NO, NO2, N2O, SO2, NH3, CH4, HCl, HF ve farklı VOC'ları ölçmek için kurulur ve aynı anda 50 gaza kadar ölçüm yapabilir. İlave gazlar herhangi bir donanım değişikliği olmadan kolayca eklenebilir. Korozyona dayanıklı numune hücresi, yüksek konsantrasyonlarda H2O veya aşındırıcı gazlarda bile numunenin gaz fazında kalmasını sağlayan 180 ° C'ye ısıtılır. Portatif örnekleme ünitesi, doğru oksijen ölçümü için isteğe bağlı olarak bir ZrO2 sensörü ile donatılabilir.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın