blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Enerji Santrallerinde Alev Monitörlerinin Önemi

alev-01Alev Monitörü Nedir?

Alev monitörleri, çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılan yakma sistemlerinde alevi tespit etmek amacıyla tasarlanmıştır. Bu monitörler, yanma sürecinde ortaya çıkan alevlerin karakteristik özelliklerini algılar ve bunları değerlendirir. 

Alev monitörleri, bir brülör alevinin mevcut olup olmadığına dair arızaya karşı güvenli (fail-safe) bir değerlendirme sağlayan, yakma tesislerinin güvenlik teknolojisinin önemli bir unsurudur.

Rafineriler, enerji santralleri, kimyasal tesisler, petrokimya endüstrisi, çelik endüstrisi ve diğer benzeri uygulama alanlarında yaygın olarak kullanılır.

Bir yanma sistemindeki alev beklenmedik şekilde sönerse, yanma odasında daha fazla yakıt birikebilir ve tutuşması halinde tehlikeli bir patlamaya neden olabilir. Bu nedenle, tesis operatörlerinin bozulmamış bir alevin varlığını sürekli olarak izlemesi çok önemlidir.

Bu kadar önemli bir konuda, Durag Kompakt Alev Monitörü uygulamalarını sahada işletmeler ile birlikte yapıyor ve müşterilerimizin proseslerindeki güvenlik seviyelerini arttırma çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

Durag Kompakt Alev Monitörlerinin özellikleri ile prosese güven kattığı sektörlerden biri de enerji santralleridir. Enerji santrallerinde, kazanlarda yakıcıların alevleri ile birlikte, ateşleyicilerin de alevlerinin takip edilmesi ve bütün bu işlemlerin tek bir cihaz ile yapılması hem pratik bir çözüm hem de prosesin olabildiğince güvenliğini arttıran bir işlemdir.

Alev monitörlerinde ürün seçimi çok kritik bir konudur. Doğru ürünün seçimi, ürünün varlığı kadar önemlidir. Yakıt türü, proses şekli, hatta ve hatta ürünlerin doğru konumlandırılması gibi konular, Set Teknik olarak demo ürünlerimizin kullanımı ile sahanızda yaptığımız işlemlerin başında gelmektedir.

Set Teknik olarak, Türkiye'de bulunan özellikle fosil yakıtlı enerji santrallerinde talepleriniz doğrultusunda saha ziyaretimizi gerçekleştirerek, doğru ürün seçimi konusunda sizlere yardımcı oluyoruz.

Durag Alev Monitörlerinin temel işlevi olan alevin varlığının takibine ek olarak, alevin özeliklerini ve kararlılığını da ölçerek, işletme ve enerji verimliliği açısından prosesleri optimize etmede tesis operatörlerini destekleyen değerli ek işlevler sunmaktadır.

Durag Alev Monitörlerinin Özellikleri Nelerdir?

Durag Alev Monitörleri, optik sensörler ve algoritmalardan oluşan gelişmiş teknolojiler kullanır. Yanma sürecinde ortaya çıkan alevlerin karakteristik özelliklerini algılar ve bunları değerlendirir. Bu sayede alevlerin varlığı hızlı bir şekilde tespit edilir.

Alev monitörlerimiz, yalnızca dünya çapında yürürlükte olan pek çok yasa ve düzenlemeye göre sertifikalandırılmış olmakla kalmaz, aynı zamanda çok çeşitli çalışma koşullarında (ortam sıcaklığı, Ex alanlar, fiber optik sistemlerin mevcudiyeti) kullanılabilir.

Türkiye'de bulunan önemli bir enerji santralinde yaptığımız çalışmalar ile birlikte, doğru alev monitörü seçimi ve spesifik olarak ayarlanması sayesinde, sistemin güvenli bir şekilde çalışması için destek verilmiştir.

Bu sayede tesis "alev var/yok" sinyalinin takibi için Durag Alev Monitörlerini seçmiştir.

Sürekli ulaşılabilirliğimiz ve hizmet anlayışımızla siz değerli firmalara değer katmayı hedeflemekteyiz.

Enerji Santrallerinde Hangi Tip Alev Monitörleri Kullanılmalıdır?

DURAG D-LX 201 ve D-LX 110 Alev Monitörleri yanma kontrolünü sağlamak ve alevi izlemek için enerji santrallerinde kullanımı uygundur.

Enerji santrallerindeki uygulamalar "multi burner" sistemler oldukları için en doğru seçim Durag Group D-LX 201 ürünleridir. Bu ürünlerin sensör seçimlerinin de doğru yapılması ile birlikte, sadece alevin varlığının takibi değil aynı zamanda alevin stabilizasyonunun da takibi sağlanabilmektedir.

Yani alev yok olma eğiliminde olduğunda, Durag D-LX 201 ürünlerinin sunduğu alev stabilizasyonu yazılımı sayesinde, alev yoğunluğunun değişimleri de izlenebilmekte ve olumsuz durumların önüne geçilebilmektedir.

Sizler de Durag Alev Monitörlerinin sahanızdaki performansını görmek ve birçok güvenlik kriterinize olması gereken bir kriter daha eklemek isterseniz, bizler ile iletişime geçebilir ve demo uygulama talep edebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için lütfen inceleyiniz: Durag D-LX 201 Kompakt Alev Monitörü

1-4                                                        2

 

Alev Monitörleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Alev Monitörleri Nedir ve Hangi Endüstriyel Uygulamalarda Kullanılır?

Alev monitörleri, endüstriyel yakma sistemlerinde alevi tespit etmek ve izlemek için kullanılan cihazlardır. Rafineriler, enerji santralleri, kimyasal tesisler, petrokimya endüstrisi, çelik endüstrisi gibi birçok endüstriyel uygulama alanında kullanılırlar.

Enerji Santrallerinde Neden Alev Monitörleri Kullanılmalıdır?

Enerji santrallerinde alev monitörleri, kazanlarda ve ateşleyicilerde alevleri izlemek ve güvenliği sağlamak için kullanılır. Alev monitörleri, alevin varlığını ve stabilitesini takip eder, olumsuz durumların önlenmesine yardımcı olur.

Set Teknik, Müşterilerine Alev Monitörleriyle İlgili Nasıl Hizmetler Sunar?

Set Teknik, müşterilerine saha ziyaretleri yaparak, doğru alev monitörü seçimi ve ayarlanması konusunda yardımcı olur. Ayrıca alev monitörlerinin performansını görmek için demo uygulamalar sağlar.  Müşterilere, kolay ve sürekli ulaşılabilirliği ile verimli bir hizmet sunar.

 

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

Paylaş:
İlgili Ürünler
D-LX 201

D-LX 201

Durag
Gaz, yağ ve kömür alevlerinin izlenmesi için dahili UV veya IR alev sensörlü, self-monitoring ve fail-safe kompakt alev monitörüdür.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın