blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Hassas Gaz-Buhar Karışımları Üretiminde HovaCAL® Teknolojisi

hovacal-01HovaCAL®, gaz ölçüm sistemlerini kontrol etmek için hassas gaz-buhar karışımları üretimi için kullanılan bir sistemdir. HovaPOR isimli özel buharlaştırıcı teknolojisini kullanan HovaCAL®; sadece H2O, HCl, NH3, HF ve HgCl2 gibi asitleri ve alkalileri değil, aynı zamanda organik çözeltileri de sürekli olarak buharlaştırabilir ve taşıyıcı gazla karıştırabilir.

HovaCAL®, sürekli dozajlama, sıvının dinamik buharlaştırılması ve taşıyıcı gazın karıştırılması prensibine göre çalışır. Gaz-buhar karışımının konsantrasyonu, sıvı ve gazın hassas bir şekilde dozlanması ve HovaPOR buharlaştırıcıda tamamen buharlaştırılmasıyla belirlenir.

HovaCAL®'ın Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu uygulamanın temel olarak 2 amacı mevcuttur. İlk olarak buhar fazında (ıslak) gaz üretilerek, sıcak ekstraktif (FTIR) gaz analizörlerinin kalibrasyon işlemlerinin gerçekleştirilmesi için kullanılır. Bu amaca ek olarak, kuru fazla depolanması ve tedariği zor olan HCI, H2O, NH3, HF ve HgCl2 gibi gazların anlık olarak üretilmesinde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

HovaCAL®'ın Çalışma Prensibi Nedir?

Molaritesi belirlenmiş ve distile edilmiş saf su ile dengelenmiş olan hedef kimyasal solüsyon, azot veya CO2 gibi taşıyıcı inert bir gaz ile birleştirilerek evoparatör içerisinde buharlaştırılır. Bu aşamadan sonra istenen debide analizöre verilerek test işlemi gerçekleştirilir.

1-2 ppm gibi milyonda bir hassasiyetinde gaz üretimleri de yapabilen HovaCAL için, kimyasal solüsyonun ve inert gazın evoparatör öncesinde doğru oranda karışımı çok önemlidir. Bu ayarlamayı yapan mekanik ekipmanlar dışında özel tasarlanmış olan viewCAL yazılımı tüm sistemin kontrolünü yapmaktadır.

Yazılıma, üretilmek istenen konsantrasyon değeriyle birlikte, kullanılacak olan inert gaz ve solüsyonun mol değeri girilir. Taşıyıcı ve seyreltici gaz olan N2/CO2'nin debisi elektronik kütle akış ölçerleri (massflowmetre) ile sağlanırken, solüsyonun debisi; hassas terazi, dönüş devri yazılım tarafından otomatik olarak ayarlanan peristaltik pompa ve peristaltik pompa içerisinde kullanılacak olan çapı belirlenmiş dozaj hortumları ile sağlanmaktadır. Üstü kapalı hassas terazi üzerinde yer alan kimyasal solüsyon, dozaj (peristaltik) pompa vasıtasıyla belirlenmiş devir hızında çekilir ve kütle akış ölçerinden geçen taşıyıcı gaz ile evaparatör içerisinde karıştırılır. Yazılım üzerinde 10L/dk debiye kadar üretilmek istenen gaz debisi belirlenerek, üretilen gaz hattı test için kullanıma hazır hale gelir.

Buhar fazında (ıslak) gaz üretebilen HovaCAL®, istendiği taktirde içerisindeki 4'e kadar artırılabilen kütle akış ölçerleri sayesinde, kuru gazları 1/500 oranına kadar seyreltme işlemi içinde kullanılabilir.

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

Paylaş:
İlgili Ürünler
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın