blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Zirkonyum Oksit Oksijen Ölçüm Teknolojisi

zirkonyum_oksit_baslik_gorselProses gaz analiz ve sürekli emisyon ölçüm yöntemlerinden biri olan zirkonyum oksit oksijen ölçüm teknolojisi, oksijen gazının konsantrasyonunu belirlemek için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Zirkonyum oksit ölçüm metodu temelde, oksijen elektronlarının yüksek ısıda (700-800°C) zirkonyum oksit ölçüm hücresi üzerinde elektronlarını bırakması esasına dayanır. Bu zirkonyum elementinin bir tarafından referans hava (%20,95 kabul edilen O2), diğer tarafından ise numune gaz gelir. Sensör içerisinde bulunan ısıtmalı bölmeye temas eden oksijen, elektronlarını bu kısımda serbest bırakır. Ortaya çıkan elektronlar sayesinde elektrik akımı oluşur. Toplam oksijen konsantrasyonu referans hava ile numune gaz oranına tepki olarak hassas bir voltaj sağlamakta olup, açığa çıkan bu voltaj ile oksijen konsantrasyonu belirlenir.

zirkonyum_oksit_gorsel_1Zirkonyum oksit ölçüm teknolojisinin çalışma prensibi noktasal ölçüme dayalıdır. Ekstraktif ve in-situ ölçüm yöntemlerinin her ikisi için de uygun bir teknolojidir. Ekstraktif oksijen ölçümlerinde, numune gaz ısıtmalı prob ile kaynaktan alınarak ısıtmalı numune hattı vasıtasıyla analizöre taşınır. Analizör içerisinde yer alan zirkonyum oksit sensörü sayesinde oksijen konsantrasyonu belirlenir. Ekstraktif ölçümlerde önemli olan kısım, numunenin analizöre taşınmasında geçen süredir. Hızlı tepki süresi daha doğru sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

 

zirkonyum_oksit_gorsel_2

 

In​-situ (yerinde) oksijen ölçümlerinde ise işlem oldukça yalındır. Numune gazın taşınmasına gerek duyulmadan, analiz yapılacak noktaya yerleştirilen prob ve prob içerisinde bulunan sensör sayesinde tepki süresinin kısaldığı hızlı sonuçlar elde edilmektedir. Zirkonyum oksit ölçüm prensibi ile çalışan in-situ ölçüm yöntemlerinde analizörler; kazan çıkışlarına, Luvo hatlarına, ekonomizer öncesi gibi noktalara doğrudan monte edilerek yerinde ölçüm yapılmaktadır.  Ölçüm sonuçlarını göstermek ve probları kontrol etmek amacıyla kullanılan dahili veya belirlenmiş bir mesafeye kurulan harici elektronik ünitesi mevcuttur.

 

Zirkonyum oksit ölçüm teknolojisi kullanan in-situ (yerinde) ENOTEC analizörlerinde, ölçüm sensörü probun içerisinde konumlandırıldığından dolayı numune gaz yoğuşmaya maruz kalmadan sensörle buluşur. Zirkonyum sensörün çevresine sabitlenen altın kaplama o-ringler sayesinde Enotec marka analizörlerin, zirkonyum oksit teknolojisini kullanan diğer markalara göre sensör ömrü daha uzundur. Ayrıca sensör ömrünün korunması adına opsiyonel olarak ekleyebileceğimiz MLT sensör teknolojisi ile aşındırıcı etkilerin yüksek olduğu ortamlarda bile çalışmaya uygundur. Elektron seviyesinde ölçüm yapabilme yeteneği sayesinde ppm seviyesinde ölçümler yapabilmekte olup, azot saflık ölçümleri için ideal bir çözümdür.

Prosese özel filtre opsiyonları bulunan ENOTEC analizörler talebe uygun çözümler sunmaktadır. Numune gazda yüksek toz içeren prosesler için bazalt filtre, yüksek sıcaklıklar için seramik filtre, korozif madde içeren yüksek sıcaklık ve toz durumları için ise inconel filtre opsiyonları bulunmaktadır.Bu sayede Enotec marka analizörlerin, zirkonyum oksit teknolojisini kullanan diğer markalara göre sensör ömrü uzundur. Yüksek sıcaklıktan, nemden ve oksijen basıncından bağımsız olarak çalışır. Tüm bu özellikler zirkonyum sensörünü çeşitli uygulamalar için kullanılabilir kılmaktadır. Hızlı tepki süresine sahip olan sensör, düşük yatırım bedeli ile günümüzde oksijen ölçümü için en çok tercih edilen teknolojilerden biri haline gelmiştir.

 

Portföyümüzde yer alan ekstraktif ölçüm yöntemine sahip zirkonyum oksit prensibi ile çalışan Siemens Oxymat 64 ve Enotec Oxitec500E cihaz detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.setteknik.com.tr/siemens-oxymat64

https://www.setteknik.com.tr/enotec-oxitec500e

Portföyümüzde yer alan in-situ ölçüm yöntemine sahip zirkonyum oksit prensibi ile çalışan Enotec cihazlarının detaylarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

https://www.setteknik.com.tr/enotec-oxitec5000

https://www.setteknik.com.tr/enotec-ensitu-7000

https://www.setteknik.com.tr/enotec-comtec-6000

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

Paylaş:
İlgili Ürünler
Siemens Oxymat 64

Siemens Oxymat 64

Siemens
OXYMAT 64, minimum 0 ila 10 ppm ölçüm aralığına kadar eser miktardaki oksijen konsantrasyonlarını ölçebilecek şekilde tasarlanmıştır. Hava ayrıştırma tesislerinde, gaz üretiminde ve yüksek alaşımlı çeliklerin, titanyum ve benzerlerinin koruyucu bir atmosfer altında kaynaklanması işlemlerinde kullanılabilir. OXYMAT 64 cihazı ZrO2 sensörü ile çalışır ve yüksek doğrusallık sunar.
Enotec OXITEC® 500E

Enotec OXITEC® 500E

Enotec
Ekstraktif OXITEC 500E analizörü, kanıtlanmış OXITEC 5000 analizörlerinde kullanılan sensör teknolojisinin aynısını kullanır. Bir ENOTEC örnekleme ve arıtma sistemi ile kombinasyon halinde, OXITEC® 500E 1 ppm'lik bir tespit etme sınırına kadar, ıslak ve kuru baca gazlarının oksijen oranını ölçer. Proses gazı ile temas eden tüm parçalar yüksek kaliteli, korozyona dayanıklı paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Modern elektronikler, karmaşık olmayan bir işleme izin verir. En yüksek güvenilirliği sağlamak ve bakım ihtiyacını en aza indirmek için, cihaz kendi kendini denetleme işleviyle donatılmıştır. OXITEC 500E örneğin gıda endüstrisinde gerekli olan oksijen sınır değerlerini izlemek için en uygun cihazdır.
Enotec Oxitec5000 (O₂)

Enotec Oxitec5000 (O₂)

Enotec
OXITEC5000 in-situ oksijen analizörü hızlı ve hassas yanma kontrolü için uzun yıllar güvenilir proses ölçümü sağlar. Yüksek kaliteli sensörleri ile agresif veya korozif baca gazları ile en ağır işlem koşullarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. ENOTEC O2 sensörlerinin bir diğer özelliği de, uygulamaya bağlı titreşime karşı direncidir. Böylelikle ortalama yaşam döngüleri 7 ila 8 yıla kadar ulaşır. OXITEC® analizörleri çok yönlüdür ve ilgili proseslere uyarlanabilirler: prob uzunluğu, filtre tipi, arayüz ve hatta prob materyali ayrı ayrı konfigüre edilebilir.
Enotec Ensitu7000 (O₂)

Enotec Ensitu7000 (O₂)

Enotec
ENSITU® 7000 oksijen analizörü, yüksek tozlu ve maksimum 600 °C sıcaklığa sahip ortamlarda bulunan gazlarda hızlı ve sürekli O2 ölçümü için kullanılmaktadır.
Enotec Comtec6000 (O₂,COe)

Enotec Comtec6000 (O₂,COe)

Enotec
O2 / COe In-Situ Analizörü

COMTEC ® 6000, dünyada baca ve proses gazlarındaki O2 ve COe (karbon monoksit gazı, metan gazı veya hidrojen gazı gibi toplam yanmamış moleküller) ölçümü yapan ilk in-situ gaz analizörüdür.

Analizörün tasarımında; düşük bakım, minimum kalibrasyon gerekliliği ve kullanım kolaylığı esas alınmıştır. Ekstraktif analizörlere kıyasla bakım maliyetleri düşük olup, yüksek yatırım maliyeti gerektirmez.

Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın