ZİRKONYUM OKSİT OKSİJEN ÖLÇÜM TEKNOLOJİSİ

Proses gaz analiz ve sürekli emisyon ölçüm yöntemlerinden biri olan zirkonyum oksit oksijen ölçüm teknolojisi, oksijen gazının konsantrasyonunu belirlemek için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Zirkonyum oksit ölçüm metodu temelde, oksijen elektronlarının yüksek ısıda (700-800°C) zirkonyum oksit ölçüm hücresi üzerinde elektronlarını bırakması esasına dayanır.

zirkonyum_oksit_baslik_gorselZirkonyum Oksit Oksijen Ölçüm Teknolojisi

Proses gaz analiz ve sürekli emisyon ölçüm yöntemlerinden biri olan zirkonyum oksit oksijen ölçüm teknolojisi, oksijen gazının konsantrasyonunu belirlemek için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Zirkonyum oksit ölçüm metodu temelde, oksijen elektronlarının yüksek ısıda (700-800°C) zirkonyum oksit ölçüm hücresi üzerinde elektronlarını bırakması esasına dayanır. Bu zirkonyum elementinin bir tarafından referans hava (%20,95 kabul edilen O2), diğer tarafından ise numune gaz gelir. Sensör içerisinde bulunan ısıtmalı bölmeye temas eden oksijen, elektronlarını bu kısımda serbest bırakır. Ortaya çıkan elektronlar sayesinde elektrik akımı oluşur. Toplam oksijen konsantrasyonu referans hava ile numune gaz oranına tepki olarak hassas bir voltaj sağlamakta olup, açığa çıkan bu voltaj ile oksijen konsantrasyonu belirlenir.

zirkonyum_oksit_gorsel_1Zirkonyum oksit ölçüm teknolojisinin çalışma prensibi noktasal ölçüme dayalıdır. Ekstraktif ve in-situ ölçüm yöntemlerinin her ikisi için de uygun bir teknolojidir. Ekstraktif oksijen ölçümlerinde, numune gaz ısıtmalı prob ile kaynaktan alınarak ısıtmalı numune hattı vasıtasıyla analizöre taşınır. Analizör içerisinde yer alan zirkonyum oksit sensörü sayesinde oksijen konsantrasyonu belirlenir. Ekstraktif ölçümlerde önemli olan kısım, numunenin analizöre taşınmasında geçen süredir. Hızlı tepki süresi daha doğru sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

 

zirkonyum_oksit_gorsel_2

 

In​-situ (yerinde) oksijen ölçümlerinde ise işlem oldukça yalındır. Numune gazın taşınmasına gerek duyulmadan, analiz yapılacak noktaya yerleştirilen prob ve prob içerisinde bulunan sensör sayesinde tepki süresinin kısaldığı hızlı sonuçlar elde edilmektedir. Zirkonyum oksit ölçüm prensibi ile çalışan in-situ ölçüm yöntemlerinde analizörler; kazan çıkışlarına, Luvo hatlarına, ekonomizer öncesi gibi noktalara doğrudan monte edilerek yerinde ölçüm yapılmaktadır.  Ölçüm sonuçlarını göstermek ve probları kontrol etmek amacıyla kullanılan dahili veya belirlenmiş bir mesafeye kurulan harici elektronik ünitesi mevcuttur.

 

Zirkonyum oksit ölçüm teknolojisi kullanan in-situ (yerinde) ENOTEC analizörlerinde, ölçüm sensörü probun içerisinde konumlandırıldığından dolayı numune gaz yoğuşmaya maruz kalmadan sensörle buluşur. Zirkonyum sensörün çevresine sabitlenen altın kaplama o-ringler sayesinde Enotec marka analizörlerin, zirkonyum oksit teknolojisini kullanan diğer markalara göre sensör ömrü daha uzundur. Ayrıca sensör ömrünün korunması adına opsiyonel olarak ekleyebileceğimiz MLT sensör teknolojisi ile aşındırıcı etkilerin yüksek olduğu ortamlarda bile çalışmaya uygundur. Elektron seviyesinde ölçüm yapabilme yeteneği sayesinde ppm seviyesinde ölçümler yapabilmekte olup, azot saflık ölçümleri için ideal bir çözümdür.

Prosese özel filtre opsiyonları bulunan ENOTEC analizörler talebe uygun çözümler sunmaktadır. Numune gazda yüksek toz içeren prosesler için bazalt filtre, yüksek sıcaklıklar için seramik filtre, korozif madde içeren yüksek sıcaklık ve toz durumları için ise inconel filtre opsiyonları bulunmaktadır.Bu sayede Enotec marka analizörlerin, zirkonyum oksit teknolojisini kullanan diğer markalara göre sensör ömrü uzundur. Yüksek sıcaklıktan, nemden ve oksijen basıncından bağımsız olarak çalışır. Tüm bu özellikler zirkonyum sensörünü çeşitli uygulamalar için kullanılabilir kılmaktadır. Hızlı tepki süresine sahip olan sensör, düşük yatırım bedeli ile günümüzde oksijen ölçümü için en çok tercih edilen teknolojilerden biri haline gelmiştir.

 

Portföyümüzde yer alan ekstraktif ölçüm yöntemine sahip zirkonyum oksit prensibi ile çalışan Siemens Oxymat 64 ve Enotec Oxitec500E cihaz detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.setteknik.com.tr/siemens-oxymat64

https://www.setteknik.com.tr/enotec-oxitec500e

Portföyümüzde yer alan in-situ ölçüm yöntemine sahip zirkonyum oksit prensibi ile çalışan Enotec cihazlarının detaylarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

https://www.setteknik.com.tr/enotec-oxitec5000

https://www.setteknik.com.tr/enotec-ensitu-7000

https://www.setteknik.com.tr/enotec-comtec-6000

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

Paylaş:

E-Bülten Kayıt

Set Teknik hakkındaki tüm yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize katılın.

Lütfen bekleyiniz.. E-posta adresi hatalı. * işaretli alanlar boş bırakılamaz. Mesajınız başarı ile gönderildi. Hata oluştu lütfen tekrar deneyiniz.