ATIKSU ARITMA TESİSLERİ VE TERFİ İSTASYONLARINDA GAZ ALGILAMA SİSTEMLERİ UYGULAMA ALANLARI

Gaz algılama sistemlerinin atıksu arıtma tesislerinde kullanılmasını gerektiren başlıca nedenleri, Arıtma tesislerinde kullanılan dedektörlerin seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları ve Atıksu arıtma tesisleri prosesleri ve gaz algılaması gereken noktaları sizler için derledik.

Atıksu arıtma tesislerinde, toksik ya da yanıcı-patlayıcı özelliği olan ve önlem alınması gereken gazlar ortaya çıkmaktadır. Bu prosesler için önerilen iki çeşit gaz algılama cihazı mevcuttur; bunlar sabit ve portatif gaz dedektörleridir. Arıtma tesisinde yer alan proses tiplerine, arıtma tesisinin kapasitesine göre uygun noktalara yeterli sayıda sabit gaz dedektörleri yerleştirilebilir ve bu dedektörler genellikle tesislerde bulunan ana kontrol odasında yer alan bir kontrol panosuna bağlanır. Portatif dedektörler ise bakım ve kontrol amaçlı kapalı alanların girişinde kullanılmaktadır.

Gaz algılama sistemlerinin atıksu arıtma tesislerinde kullanılmasını gerektiren başlıca nedenler:

İşçi sağlığına ve İş güvenliğine ilişkin artan talepler,

İşletme masraflarını minimize etmeye yönelik talepler,

 • Kullanılan ekipmanları korumaya yönelik tedbirler başlıca nedenlerdir.

Arıtma tesislerinde kullanılan dedektörlerin seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar:

 • Algılaması yapılacak gazın belirlenmesi (H2S, CH4, CO, Cl2, O2)
 • Dedektör montajının yapılacağı noktanın belirlenmesi,
 • Montaj noktasına göre (iç ortam/dış ortam) dedektör koruma sınıfının belirlenmesi,
 • Dedektörde lokal ekran gerekliliğinin belirlenmesi,
 • Uygulamaya göre dedektörün sahip olması gereken sertifikalar (ATEX, CE vb.)
 • Algılanacak gaza göre dedektör montaj yüksekliğinin belirlenmesi (havadan ağır gazlar için zemine yakın, havadan hafif gazlar için mümkün olan en üst noktaya)
 • Dedektör montaj noktasındaki hava sirkülasyonunun tespit edilmesi,
 • Islak mahallerde dedektör montajı yapılacak ise maksimum ve minimum su seviyesinin tespit edilmesi,
 • Montaj noktası seçilirken genel bakım ve kalibrasyon işlemlerinin dikkate alınması,
 • Uygun kablo tipi ve kablo güzergâhının seçilmesi,
 • Uygun uyarı ekipmanlarının (siren, flaşör) seçilmesi,
 • Yerel ya da ulusal yönetmeliklere göre alarm set değerlerinin belirlenmesi,

Atıksu Arıtma Tesisleri Prosesleri ve Gaz Algılaması Gereken Noktalar

Dengeleme Havuzu

Dengeleme havuzları, atıksu arıtma tesisine gelen atıksuyu dengeleyen ve debiyi düzenleyen giriş havuzlarıdır. Bu havuzlar genelde yerin üstünde ve atmosfere açık durumdadır, ancak çevre faktörlerinin etkisini minimize etmek amacıyla yer altında kurulumlarına başlanmıştır. Buna neden olan endişe, arıtma tesisinde patlamalara neden olabilecek sızıntılardır. Bu problemin önüne geçmek adına sabit metan (CH4) dedektörleri genelde su seviyesinin üstünde konumlandırılmakta ve ek olarak portatif cihazlar ile periyodik kontroller gerçekleştirilmektedir. 

Çamur Çürütücüler

Çamur çürütücüler ön çökeltme ve filtreleme havuzlarından çıkan çamuru alarak bertaraf için güvenli forma çevirmektedir. İki ana tip çamur çürütücü söz konusudur: Aerobik ve Anaerobik. Her iki sistem de bakterilerin çamuru metan ve karbon dioksite dönüştürme aktivitesi ile alakalıdır. Metan; ya stoklanarak ya anaerobik çürütücüye karışım için beslenmekte ya da elektrik veya ısı üretiminde kullanılmaktadır. Portatif ve sabit detektörlerle metan ve karbon monoksit algılaması yapılır. Portatif ve sabit detektörlerle metan ve karbon monoksit algılaması yapılır.

Çamur Susuzlaştırma ve Kurutma

Endüstride bu amaçla kullanılan birçok farklı çamur susuzlaştırıcı ve kurutucu tipi bulunmaktadır. Bu makinalar, filtreleme, presleme, santrifüj ve ısı tekniklerinin kombinasyonu ile çalışmaktadır. Bu prosesler sonucunda açığa çıkan hidrojen sülfür (H2S) gazını algılamak için dedektör kullanılır.

Pompa İstasyonları ve Kuyular

Bu ünitelerde iki temel konfigürasyon bulunmaktadır. Islak kuyularda petrol ve doğal gazdan gelen metan gibi yanıcı-patlayıcı gazların izlenmesi söz konusudur. Kuru kuyularda ise metan, hidrojen sülfür ve oksijen seviyesi takibi, sabit veya portatif gaz dedektörleri ile mümkündür.

Kapalı Alanlar ve Terfi İstasyonları

Belli aralıklar ile normalde kapalı olan alanların kontrolü yapılmalı,  bakım öncesinde mutlaka tekrarlanmalıdır. Terfi istasyonları gibi alanlara bakım için girilmesi gerektiğinde orada bulunan toksik ve yanıcı-patlayıcı özelliği olan gazların algılanması için önce portatif dedektörler ile uzaktan numune alınmalıdır. Gaz dedektörlerinin kullanılması işçi sağlığı açısından da elzemdir. Bu tip alanlarda bulunması beklenen gazlardan hidrojen sülfür (H2S) ile yanıcı patlayıcı olan ve alt patlama sınırı çok düşük olan metan (CH4) gazı tehlike oluşturmaktadır. Aşağıda bu gazlara ait özellikleri ve risklerini tablo olarak görebilirsiniz:

Atıksu Arıtma Tesisleri ve Terfi İstasyonları Gaz Algılama Sistemleri temin ve kurulumu için Teknik Emniyet, Yanma ve Çevre Teknolojileri Uzmanı Set Teknik olarak düşük maliyetli profesyonel çözümler sunmaktayız.

Paylaş:

E-Bülten Kayıt

Set Teknik hakkındaki tüm yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize katılın.

Lütfen bekleyiniz.. E-posta adresi hatalı. * işaretli alanlar boş bırakılamaz. Mesajınız başarı ile gönderildi. Hata oluştu lütfen tekrar deneyiniz.