blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Enerji Santrallerinde Gaz ve Alev Tehlikeleri / Gaz Algılamada Sektörel Tehlikeler Serisi-02

ga-sektorel-serisi2-05Gaz ve alev algılama sistemleri yani genel anlamı ile teknik emniyet ekipmanları işletmelerde bulunan farklı tehlikelerin tespiti ve bu tespitler doğrultusunda emniyetin sağlanması için gerekli aksiyonların alınmasını hedeflemektedir. Ana kullanım alanı bu olmakla beraber teknik emniyet ekipmanlarının genel kullanım sebepleri şu şekildedir;

 • Personel ve tesisin tehlikelerden korunması, üretim kayıplarının önlenmesi,
 • İş sağlığı ve güvenliği yasa ve yönetmeliklerine uygun işletmenin sağlanması,
 • Tesisin iş güvenliğine karşı sigortalanması için oluşan maliyetlerin düşürülmesi,
 • Borulama ve vanaların bulunduğu alanlarda maliyetlerinin düşürülmesi.

Sektör özelinde işletmelerde farklı tehlikeler bulunmaktadır. Bu tehlikeler gaz ve alev algılama sistemleri ile tespit edilebilir, çalışan ve işletme güvenliği sağlanabilir.

Gaz ve alev algılama sistemlerinden alınabilecek verim tehlikelerin doğru tespiti ile doğru orantılıdır. Enerji santrallerindeki tehlikeler, işletme tipi ve çalışma yöntemi ile birlikte değişiklik gösterse de genel anlamı ile aşağıdaki gibidir;

 • Oksijen jeneratörünün bulunduğu ortamlarda oksijen ölçümleri (O),
 • Doğalgaz çevrim santrallerinde soğutma amaçlı amonyak ve hidrojen kullanımı (NH, H),
 • Islak akü odalarında ortama yayılan hidrojen gazının ölçümü (H),
 • Yanma prosesi sonucunda ortaya çıkan karbonmonoksit ölçümü (CO) ,
 • Kazan boru sistemi ve brülör çevresindeki flanşlardan kaynaklı olabilecek kaçakların kontrolü (LEL),
 • Kömür kırma ve depolama noktalarında ortama yayılan kömür tozlarının kontrolü (CO) ,
 • Sülfürlü bileşikler içeren yakıtın yanma prosesi sonucu ortaya çıkan gazların kontrolü (SO),
 • Baca gazındaki desülfirizasyon ve denitrifikasyon sonucu ortama salınan gazların ölçümü ve kontrolü (SO, NH, NOx),
 • Kazanlardaki ısıl büzülme sonucu, bakım sırasında yaşanan gaz birikmelerine karşı örneklemeli yanıcı, patlayıcı gaz kontrolü (LEL),
 • Buharın aktarıldığı hatlardaki izolasyonun deforme olması sonucunda, sürtünmeden yüksek sıcaklığın ortaya çıkarabileceği yangınların kontrolü (Alev dedektörü),
 • Enerji santrallerinde buhar üretmek için kullanılan suyu arıtan tesislerde ve demineralizasyon uygulamalarında su, kirleticilerden temizlenir. Bu noktalarda toksik gaz kontrolü (HS),
 • Nükleer santrallerde soğutma amaçlı kullanılan karbondioksit gazının kapalı alanlarda kontrolü (CO).

İşletmelerin ana uygulamaları haricinde, tesislerin tümünde farklı gaz tehlikeleri bulunabilmektedir. Bu uygulamalar işletmelere göre farklılıklar gösterebilmektedir;

 • İşletmelerdeki yemekhaneler (yanıcı-patlayıcı gaz)
 • LPG tankının alanı (yanıcı-patlayıcı gaz)
 • Tüp depolama sahaları (yanıcı-patlayıcı gaz, oksijen eksikliği)
 • Kazan daireleri (yanıcı-patlayıcı)
 • Bazı işletmelerde bulunan kaynakhanelerde, (yanıcı-patlayıcı, toksik, boğucu, zehirleyici gaz, oksijen eksikliği)
 • Soğutucu üniteler (NH3, H, CO)
 • Kapalı alanlar (yanıcı-patlayıcı, toksik, boğucu, zehirleyici gaz, oksijen eksikliği)

 

Bu tehlikeleri tespit etmek ve önlemleri alabilmek için gaz ve alev algılama sistemlerinin kullanımı olmazsa olmazdır. İşletmelerdeki tehlikeler ve bu tehlikelerin tespiti konularında tecrübeli firmalarla çalışmak büyük önem arz eder.

Enerji Santralleri Sektöründe Hangi Gaz Dedektörleri ve Uyarı Ekipmanları Kullanılabilir?

Enerji santralleri sektöründe kullanılabilecek Honeywell ürünlerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Honeywell Sensepoint TH için Tıklayınız

Honeywell Sensepoint XCL için Tıklayınız

Honeywell Sensepoint XRL için Tıklayınız

Honeywell Sensepoint XCD için Tıklayınız

Honeywell FSL 100 Alev Dedektörü için Tıklayınız

Honeywell Touchpoint Plus Kontrol Ünitesi için Tıklayınız

Honeywell BM-TM Solo için Tıklayınız

Honeywell BM Flex için Tıklayınız

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

Paylaş:
İlgili Ürünler
Sensepoint HT

Sensepoint HT

Honeywell
Sensepoint Yüksek Sıcaklık Sensörü, yüksek sıcaklıktaki tehlikeli alanlardaki yanıcı gazların tespiti için özel olarak tasarlanmıştır. Zehirlenmeye dayanıklı olan katalitik sensörü, -55 ⁰C’den 150⁰C’ye kadar olan geniş bir çalışma aralığına sahiptir.
Sensepoint XCL

Sensepoint XCL

Honeywell
Sensepoint XCL, endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilerek yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama (CH4, CO, H2S, H2, NO2, NH3,CO2) algılamada kullanılır. Mobil cihaza bluetooth yoluyla bağlanabilir.
Sensepoint XRL

Sensepoint XRL

Honeywell
Sensepoint XRL, sabit yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir ve yanıcı-patlayıcı gazları (O2, CO, H2S, H2, NO2) algılamada kullanılır. Mobil cihaza bluetooth yoluyla bağlanabilir.
Sensepoint XCD

Sensepoint XCD

Honeywell
Sensepoint XCD, sabit yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir ve yanıcı-patlayıcı gazları (%LEL, IR), O2, H2S, CO, NO2, H2, CO2(IR) algılamada kullanılır.
FSL 100 Alev Dedektörü

FSL 100 Alev Dedektörü

Honeywell
Honeywell’in FSL100 alev dedektörleri serisi, yangın tehlikesi algılamada kullanılır. Ürün yelpazesi UV, UVIR ve IR3 alev dedektörlerinden oluşur. Küçük ve hafiftir ancak zorlu ortamlarda kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Kurulumu ve kullanım basittir. Geniş alanlarda da ve hızlı tepki verir ve güvenliği sağlar.
Touchpoint Plus Kontrol Ünitesi

Touchpoint Plus Kontrol Ünitesi

Honeywell
Touchpoint™ Plus, 16 dedektör bağlanabilen ve duvara monte edilebilen tipte bir kontrol ünitesidir. Dokunmatik LCD ekranı sayesinde kullanım kolaylığı sağlayan Touchpoint ™ Plus, çok çeşitli uygulamalar ve endüstrilerdeki küçük ölçekli gaz algılama sistemleri için güvenilir bir güvenlik çözümü sunar.
BW™ Solo

BW™ Solo

Honeywell
Honeywell BW Solo, tehlikeli alanda çalışan personelin sağlığını koruyan ve yangın-patlama riskini bünyesinde barındıran tesislerin güvenliğini sağlayan son teknoloji tek gaz ölçer dedektördür. H2S, CO, NH3, SO2, HCN, Cl2, NO, NO2, PH3, ETO, ClO2, O3, H2 vb. toksik ve boğucu gazları veya O2 seviyesinin ölçümünü yapabilir. Kolay açılıp/kapanabilir ve değiştirilebilen mevcut bataryası uzun bir süre (1 yıl) rahatlıkla kullanılabilir.
BW™ Flex

BW™ Flex

Honeywell
Honeywell’in gerçek zamanlı 4 gaz ölçer portatif gaz dedektörü ile personelinizi ve tesisinizi koruma altına alabilirsiniz. Her geçen gün güncellenen sensör çeşitleri ile BW Flex, yanıcı patlayıcı gazlar (IR – katalitik sensör seçeneği ile), H₂S, O₂, CO ve SO₂ gazlarını algılamada kullanılır.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın