blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Mayalama ve İçki Sektöründe Gaz ve Alev Tehlikeleri / Gaz Algılamada Sektörel Tehlikeler Serisi-05

ga-sektorel-serisi-05-11Gaz ve Alev algılama sistemleri yani genel anlamı ile teknik emniyet ekipmanları işletmelerde bulunan farklı tehlikelerin tespiti ve bu tespitler doğrultusunda emniyetin sağlanması için gerekli aksiyonların alınmasını hedeflemektedir. Ana kullanım alanı bu olmakla beraber teknik emniyet ekipmanlarının genel kullanım sebepleri şu şekildedir;

  • Personel ve tesisin tehlikelerden korunması, üretim kayıplarının önlenmesi,
  • İş sağlığı ve güvenliği yasa ve yönetmeliklerine uygun işletmenin sağlanması,
  • Tesisin iş güvenliğine karşı sigortalanması için oluşan maliyetlerin düşürülmesi,
  • Borulama ve vanaların bulunduğu alanlarda maliyetlerinin düşürülmesi.

Sektör özelinde işletmelerde farklı tehlikeler bulunmaktadır. Bu tehlikeler gaz ve alev algılama sistemleri ile tespit edilebilir, çalışan ve işletme güvenliği sağlanabilir.

Gaz ve alev algılama sistemlerinden alınabilecek verim tehlikelerin doğru tespiti ile doğru orantılıdır. Mayalama ve içki üretimi tesislerindeki tehlikeler, işletme tipi ve çalışma yöntemi ile birlikte değişiklik gösterse de genel anlamı ile aşağıdaki gibidir;

  • İçki üretimi ve mayalama sırasında en büyük gaz tehlikesi CO₂'ye aittir. Renksiz ve kokusuz olması sebebi ile mutlaka teknik emniyet ekipmanları kullanılmalıdır. Bu sektördeki tesislerde CO₂ gazı salınımı olan işlemler şu şekildedir;
o Bira, elma suyu/şarabı fermantasyonu
o Maltlama & mayalanma 
o Fıçılama, şişeleme 
o İçki imalathanesi mayşeleme 
 
İşletmelerin ana uygulamaları haricinde, tesislerin tümünde farklı gaz tehlikeleri bulunabilmektedir. Bu uygulamalar işletmelere göre farklılıklar gösterebilmektedir;
• İşletmelerdeki yemekhaneler (yanıcı-patlayıcı gaz)
• LPG tankının alanı (yanıcı-patlayıcı gaz)
• Tüp depolama sahaları (yanıcı-patlayıcı gaz, oksijen eksikliği)
• Kazan daireleri (yanıcı-patlayıcı)
• Bazı işletmelerde bulunan kaynakhanelerde, (yanıcı-patlayıcı, toksik, boğucu, zehirleyici gaz, oksijen eksikliği)
• Soğutucu üniteler (NH3, H₂, CO₂)
• Kapalı alanlar (yanıcı-patlayıcı, toksik, boğucu, zehirleyici gaz, oksijen eksikliği)
 
Bu tehlikeleri tespit etmek ve önlemleri alabilmek için gaz ve alev algılama sistemlerinin kullanımı olmazsa olmazdır. İşletmelerdeki tehlikeler ve bu tehlikelerin tespiti konularında tecrübeli firmalarla çalışmak büyük önem arz eder. 

Mayalama ve İçki Sektöründe Hangi Gaz Dedektörleri Kullanılabilir?

Mayalama ve içki sektöründe kullanılabilecek Honeywell ürünlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Yeni Nesil, Bluetooth Bağlantılı Sabit Gaz Dedektörü

Honeywell Sensepoint XCL için tıklayınız.

Tehlikeli Alanlarda Kullanıma Uygun, Ölçüm Değerleri Dedektör Üzerinden Takip Edilebilen Endüstriyel Sabit Gaz Dedektörü

Honeywell Sensepoint XCD için tıklayınız.

Servis Görebilen Portatif Tek Gaz Dedektörü

Honeywell BW Solo için tıklayınız.

Portatif Çoklu Gaz Dedektörü

Honeywell MultiRAE için tıklayınız.

 

Gaz ve Alev Algılama Sistemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gaz ve Alev Algılama Sistemlerinin İşletmelerdeki Rolü Nedir?

Gaz ve alev algılama sistemleri, işletmelerdeki tehlikeleri tespit etmek, çalışan ve işletme güvenliğini sağlamak için kullanılır.

Hangi Sektörlerde Gaz ve Alev Algılama Sistemleri Daha Yaygın Olarak Kullanılır?

Gaz ve alev algılama sistemleri genellikle yemekhaneler, LPG tankı alanları, akü odaları, tüp depolama sahaları gibi sektörlerde yaygın olarak kullanılır.

İçki Üretimi ve Mayalama Sırasında En Büyük Gaz Tehlikesi Nedir?

İçki üretimi ve mayalama sırasında en büyük gaz tehlikesi, karbondioksittir (CO₂).

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

Paylaş:
İlgili Ürünler
Sensepoint XCD

Sensepoint XCD

Honeywell
Sensepoint XCD, sabit yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir ve yanıcı-patlayıcı gazları (%LEL, IR), O2, H2S, CO, NO2, H2, CO2(IR) algılamada kullanılır.
Sensepoint XCL

Sensepoint XCL

Honeywell
Sensepoint XCL, endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilerek yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama (CH4, CO, H2S, H2, NO2, NH3,CO2) algılamada kullanılır. Mobil cihaza bluetooth yoluyla bağlanabilir.
BW™ Solo

BW™ Solo

Honeywell
Honeywell BW Solo, tehlikeli alanda çalışan personelin sağlığını koruyan ve yangın-patlama riskini bünyesinde barındıran tesislerin güvenliğini sağlayan son teknoloji tek gaz ölçer dedektördür. H2S, CO, NH3, SO2, HCN, Cl2, NO, NO2, PH3, ETO, ClO2, O3, H2 vb. toksik ve boğucu gazları veya O2 seviyesinin ölçümünü yapabilir. Kolay açılıp/kapanabilir ve değiştirilebilen mevcut bataryası uzun bir süre (1 yıl) rahatlıkla kullanılabilir.
MultiRAE

MultiRAE

Honeywell
Gelişmiş VOC algılamalı kablosuz, taşınabilir pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Piyasadaki en gelişmiş taşınabilir kimyasal gaz algılama dedektörüdür. Gaz sensörünün esnekliği ve kablosuz taşınabilirliğin rahatlığı sayesinde, bu çoklu gaz dedektörü çok yönlü ve özelleştirilebilirdir. Aynı zamanda herhangi bir yerden cihaz okumalarına ve alarm durumuna gerçek zamanlı erişim sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; PID, NH3, Cl2, PH3, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın