AMBALAJ VE MATBAA SEKTÖRÜNDE GAZ VE ALEV TEHLİKELERİ / GAZ ALGILAMADA SEKTÖREL TEHLİKELER SERİSİ-01

Gaz ve alev algılama sistemleri yani genel anlamı ile teknik emniyet ekipmanları işletmelerde bulunan farklı tehlikelerin tespiti ve bu tespitler doğrultusunda emniyetin sağlanması için gerekli aksiyonların alınmasını hedeflemektedir. Gaz Algılamada Sektörel Tehlikeler Blog Serisinin ilkinde Ambalaj ve Matbaa sektöründeki gaz ve alev tehlikeleri anlatılmaktadır.

gaz_algilamada_sektorel_tehlikeler_01Gaz ve alev algılama sistemleri yani genel anlamı ile teknik emniyet ekipmanları işletmelerde bulunan farklı tehlikelerin tespiti ve bu tespitler doğrultusunda emniyetin sağlanması için gerekli aksiyonların alınmasını hedeflemektedir. Ana kullanım alanı bu olmakla beraber teknik emniyet ekipmanlarının genel kullanım sebepleri şu şekildedir;

 • Personel ve tesisin tehlikelerden korunması, üretim kayıplarının önlenmesi,
 • İş sağlığı ve güvenliği yasa ve yönetmeliklerine uygun işletmenin sağlanması,
 • Tesisin iş güvenliğine karşı sigortalanması için oluşan maliyetlerin düşürülmesi,
 • Borulama ve vanaların bulunduğu alanlarda maliyetlerinin düşürülmesi.

 

Sektör özelinde işletmelerde farklı tehlikeler bulunmaktadır. Ambalaj ve matbaa sektörü de birçok tehlikeyi bir arada bulunduran riskli sektörlerden biridir. Bu tehlikeler gaz ve alev algılama sistemleri ile tespit edilebilir, çalışan ve işletme güvenliği sağlanabilir.

Gaz ve alev algılama sistemlerinden alınabilecek verim tehlikelerin doğru tespiti ile doğru orantılıdır. Ambalaj ve matbaa sektöründeki tehlikeler, işletme tipi ve çalışma yöntemi ile birlikte değişiklik gösterse de genel anlamı ile aşağıdaki gibidir;

 • Ambalaj ve matbaa sektörlerinde solvent içerikli mürekkepler kullanılır. İçerikte bulunan, buharlaşan ve gaz haline dönüşen solventler teknik emniyet kapsamında fkontrol edilmelidir.
 • Solventler yanıcı-patlayıcı olduğu için kurutma prosesinde solvent seviyesi sürekli izlenmeli ve alt patlama sınırı altında tutulmalıdır.
 • Mürekkep içeriğinde etanol, bütanol, MEK (Metil Etil Keton), etil asetat, benzen ve ksilen gibi solventlerin baskı esnasında emisyonu, uluslararası düzenlemelerde belirtilen sınır değerlerin altında olmalıdır.
 • Solventlerin depolanması ve ön hazırlık aşamasında teknik emniyet kapsamında ölçümler yapılmalıdır.
 • Baskı makinesinden çıkan materyaller, kurutucunun farklı bölmelerinden geçerek sıcaklık artışı sağlar ve fanlı havalandırma ile solvent buharlaştırılır. Bu süreçte ortamdaki solventlerin patlamaya sebep olmaması için ortamda sürekli ölçümlerin yapılması gerekmektedir.
 • Buhar formundaki solvent, ex fanlar vasıtası ile geri dönüştürülüp, hava kirliliği yönetmeliklerine uygun şekilde atmosfere verilir. Bu işlem sürecinde, ortamdaki yanıcı-patlayıcı gazların sürekli ölçümü ile teknik emniyet sağlanmalıdır.
 • Hedef gazların yüksek yanıcı-patlayıcılığı, şirket yatırımlarının büyük bir kısmını oluşturan baskı makinelerine hızlı müdahale edilebilmesi ve sürekli ölçüm yapılması gereksinimi sebebi ile ambalaj ve matbaa sektöründeki gaz algılama uygulamalarında, IR yanıcı-patlayıcı gaz dedektörlü örnekleme sistemleri kullanılmaktadır.

İşletmelerin ana uygulamaları haricinde, tesislerin tümünde farklı gaz tehlikeleri bulunabilmektedir. Bu uygulamalar işletmelere göre farklılıklar gösterebilmektedir;

 • İşletmelerdeki yemekhaneler (yanıcı-patlayıcı gaz)
 • LPG tankının alanı (yanıcı-patlayıcı gaz)
 • Tüp depolama sahaları (yanıcı-patlayıcı gaz, oksijen eksikliği)
 • Kazan daireleri (yanıcı-patlayıcı)
 • Bazı işletmelerde bulunan kaynakhanelerde, (yanıcı-patlayıcı, toksik, boğucu, zehirleyici gaz, oksijen eksikliği)
 • Soğutucu üniteler (NH3, H, CO)
 • Kapalı alanlar (yanıcı-patlayıcı, toksik, boğucu, zehirleyici gaz, oksijen eksikliği)

 

Bu tehlikeleri tespit etmek ve önlemleri alabilmek için gaz ve alev algılama sistemlerinin kullanımı olmazsa olmazdır. İşletmelerdeki tehlikeler ve bu tehlikelerin tespiti konularında tecrübeli firmalarla çalışmak büyük önem arz eder.

Ambalaj ve matbaa sektöründe kullanılabilecek Honeywell ürünlerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

https://www.setteknik.com.tr/honeywell-searchpoint-optima-plus

https://www.setteknik.com.tr/honeywell-multirae

https://www.setteknik.com.tr/honeywell-xpt-gaz-algilama-ornekleme-sistemi

 

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

 

Paylaş:

E-Bülten Kayıt

Set Teknik hakkındaki tüm yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize katılın.

Lütfen bekleyiniz.. E-posta adresi hatalı. * işaretli alanlar boş bırakılamaz. Mesajınız başarı ile gönderildi. Hata oluştu lütfen tekrar deneyiniz.