blog_slider-1920x400-blog 500x400-blog

Boya Sektöründe Gaz ve Alev Tehlikeleri / Gaz Algılamada Sektörel Tehlikeler Serisi – 10

ga-sektorel-serisi_-17Türk boya sanayisi, son 10 yıllık dönemde ülkemizin genel ekonomik yapısı ile birlikte önemli bir gelişim sürecinden geçmektedir. Ülkemiz, Avrupa genelindeki 5. büyük boya üreticisi olmasının yanı sıra giderek artan üretimi ve teknolojik alt yapısı ile kendi bölgesinde uluslararası boyutlu sektörel bir güç olma hedefi doğrultusunda ilerlemektedir. Sektörün toplam üretim kapasitesi yaklaşık 800 bin ton/yıl olup, kapasite kullanım oranı %65 düzeyindedir. Toplam üretim kapasitesinin %55'ini su bazlı boyalar, %45'ini solvent bazlı boyalar oluşturmaktadır.

Boya Sektöründe Uçucu Organik Bileşikler ve Zararları

Uçucu organik bileşikler (VOC) alifatik veya aromatik yapıda; kaynama sıcaklığı 250 °C'ye kadar olan ve atmosferik fotokimyasal reaksiyon ile ortama yayılan ve ortamın kirlenmesine neden olan hidrokarbonlardır. Hidrokarbonlar; esterler, ketonlar, glikol eterler ve alkoller uçucu organik bileşiklere örnek olarak verilebilir. Yaygın olarak gözlenen uçucu organik bileşikler, BTEX olarak adlandırılan benzen (C6H6), toluen (C7H8), etilbenzen (C8H10) ve ksilendir (C8H10). Boya, yapıştırıcı, pestisit, ofis malzemeleri, kozmetik, petrol ürünleri, tekstil gibi birbirinden farklı birçok alanda karşımıza çıkan uçucu organik bileşik (VOC) maruziyeti; ürünlerin üretimi, kullanımı, taşınması ve depolanması sırasında karşımıza çıkabilmektedir.

Uçucu organik bileşikler, merkezi sinir sisteminden solunum sistemine kadar zarar verebildiği gibi insan bedeninde mukozalı yapıya sahip birçok bölgeye de kalıcı ve hatta ölümcül zararlar verebilir. Bu bileşiklerin en yaygın olarak karşımıza çıktığı boya imalat sektöründe, söz konusu maruziyeti düşürmek ve konsantrasyonu kontrol altında tutabilmek için sabit ve portatif gaz algılama sistemleri kullanılmalıdır.

Boya sektöründe yoğun olarak kullanılan uçucu organik bileşiklerin başında solventler gelmektedir. Hidrokarbon solventler hem ucuz olmaları hem de kolay bulunmaları nedeniyle sektörde yoğunlukla kullanılmaktadırlar. Özellikle yoğun olarak kullanılan solventlerden benzen, kanserojen olması sebebiyle maruz kalma limiti oldukça önemlidir.

Boya Sektöründe Depolama Alanlarındaki Riskler ve Alınması Gereken Önlemler

Depolama alanlarında özellikle çözücülerin bulunduğu kısımlara dikkat edilmelidir. Boya üretiminde yaşanan kazaların büyük bir kısmı, çözücülerin sebep olduğu yangınlar ve patlamalardır. Bu alanlardaki gaz sızıntılarına dikkat etmek hem çalışan sağlığı hem de işletmede patlamaların önüne geçmek için büyük önem arz etmektedir. Bu alanlarda sabit ve portatif gaz dedektörlerin yanı sıra alev dedektörleri de mutlaka kullanılmalıdır.

Hem ülkemizde ilgili sektörün hızla büyümesinden dolayı hem de bu sektördeki üretiminden depolanmasına ve hatta taşınmasına kadar her alanda gaz kaçaklarının tespiti, çalışan ve kuruluş için büyük önem taşımaktadır. Bu alanda kullanılan uyarı ekipmanları da exproof olmalıdır.

Boya Sektöründe Hangi Gaz ve Alev Dedektörleri Kullanılabilir?

Tehlikeli alanlarda kullanıma uygun, ölçüm değerleri dedektör üzerinden takip edilebilen endüstriyel sabit gaz dedektörleri:

Honeywell Sensepoint XCD için TIKLAYINIZ!

Honeywell RAEGuard 2PID için TIKLAYINIZ!

Portatif çoklu gaz dedektörü:

Honeywell MultiRAE için TIKLAYINIZ!

Portatif çoklu uçucu organik bileşik algılama dedektörleri:

Honeywell MiniRAE 3000+ için TIKLAYINIZ!

Honeywell UltraRAE 3000+ için TIKLAYINIZ!

Honeywell ppbRAE 3000+ için TIKLAYINIZ!

Honeywell MiniRAE Lite+ için TIKLAYINIZ!

Tehlikeli alanlarda kullanıma uygun, geniş algılama mesafesine sahip, multi spektrum yapıya sahip alev dedektörleri:

Honeywell FS20X için TIKLAYINIZ!

Honeywell FS24X Plus için TIKLAYINIZ!

Tehlikeli alanlarda kullanıma uygun, 32 alarm tonlu, 117db e varan ses çıkışına sahip, Xenon ve Led Flaşör seçenekleri ile, ayrı ayrı veya birlikte çalışabilen yapısı ile

E2S BExCS Flare Flaşörlü Siren için TIKLAYINIZ!

Set Teknik Emniyet ve Çevre Teknolojileri A.Ş. olarak; Gaz Algılama Sistemleri, Proses Gaz Analiz Sistemleri, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri, Endüstriyel İş Güvenliği Ekipmanları ve Yanma Teknolojileri konularında, 2004 yılından bu yana her geçen gün geliştirerek bugüne taşıdığımız satış ve teknik destek tecrübemiz ve tamamı Türkiye ve Avrupa normlarına uyumlu ürünlerimiz ile mühendislik çözümleri sunmaktayız.

Paylaş:
İlgili Ürünler
Sensepoint XCD

Sensepoint XCD

Honeywell
Sensepoint XCD, sabit yanıcı-patlayıcı ve toksik gaz algılama dedektörüdür. Endüstriyel uygulamalarda sabit bir noktaya monte edilir ve yanıcı-patlayıcı gazları (%LEL, IR), O2, H2S, CO, NO2, H2, CO2(IR) algılamada kullanılır.
RAEGuard 2 PID

RAEGuard 2 PID

Honeywell
RAEGuard 2 PID ölçüm prensibi ile çalışan, çok çeşitli uçucu organik bileşikleri (VOC) ölçen sabit bir fotoiyonizasyon detektörüdür.
MultiRAE

MultiRAE

Honeywell
Gelişmiş VOC algılamalı kablosuz, taşınabilir pompalı multi gaz ölçer dedektördür. Piyasadaki en gelişmiş taşınabilir kimyasal gaz algılama dedektörüdür. Gaz sensörünün esnekliği ve kablosuz taşınabilirliğin rahatlığı sayesinde, bu çoklu gaz dedektörü çok yönlü ve özelleştirilebilirdir. Aynı zamanda herhangi bir yerden cihaz okumalarına ve alarm durumuna gerçek zamanlı erişim sağlar. O2, Yanıcı patlayıcı gazlar: %LEL, CO, H2S, CO2; IR, VOCs; PID, NH3, Cl2, PH3, ClO2, ETO, HCHO, HCN, CH3-SH, NO, NO2, SO2 gazlarını algılamada kullanılır.
MiniRAE 3000+

MiniRAE 3000+

Honeywell
MiniRAE 3000, piyasadaki en gelişmiş VOC izleme özelliklerinden birini sunan, pompalı tek gaz uçucu organik gazları ölçer dedektördür. İyonize edilebilir kimyasal seviyelerden birini ölçebilir. Güçlü numune pompası ile hassas ölçüm sağlar.
UltraRAE 3000+

UltraRAE 3000+

Honeywell
UltraRAE 3000, pompalı tek gaz organik ölçer taşınabilir dedektördür. VOC, Benzen ve Büteadien dedektörüdür.
ppbRAE 3000+

ppbRAE 3000+

Honeywell
ppbRAE 3000, pompalı tek gaz uçucu organik gazları ölçer dedektördür.
MiniRAE Lite+

MiniRAE Lite+

Honeywell
MiniRAE lite, pompalı tek gaz uçucu organikleri ölçer dedektördür.
FS20X Alev Dedektörü

FS20X Alev Dedektörü

Honeywell
FS20X alev dedektörü UV/Dual IR/VIS sensörleri ile konvansiyonel ve eski teknoloji detektörlere göre daha geniş bir ölçüm aralığı sunar. 60 metrelik algılama mesafesi sayesinde tesis güvenliğini daha az sayıda dedektör ile sağlanmasına yardımcı olur.
FS24X Plus Alev Dedektörü

FS24X Plus Alev Dedektörü

Honeywell
FS24X Plus alev dedektörü üçlü IR sensörü (IR/IR/IR) sayesinde tesislerde üst seviyede koruma sağlar. 60 m’ye varan algılama mesafesi sayesinde güvenlik katmanını arttırır.
BExCS Flare Flaşörlü Siren

BExCS Flare Flaşörlü Siren

E2S
BExCS serisi flaşörlü sirenler, 32 alarm tonu, uzaktan seçilebilir 3 aşama seçeneği ile 117 dB e varan ses çıkışına sahiptir. Flaşörlü sirenlerin eşzamanlı çalışması için tek bir güç kaynağı veya bağımsız çalışması için ayrı güç kaynakları bağlanabilir.
Diğer İçerikler

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın