slider-1920x400-yanma-teknolojileri 500x400-yanma

Endüstriyel Fırın Kameraları

D-FS2

D-FS2

Durag
Dijital fırın sensörü D-FS 2, doğrudan yanma odasından yüksek çözünürlüklü canlı görüntüler sağlar. Yüksek çözünürlüklü renkli videoya sahip D-FS 2 VIS, su veya hava soğutmalı versiyonlar olarak mevcuttur. Fırın sensörü D-FS2, bir geri çekme ünitesi ile kullanım için tasarlanmıştır. Tüm versiyonlar D-VTA 200 yazılımı ile bir termografi ve analiz sistemine genişletilebilir.
D-FS 50

D-FS 50

Durag
Dijital fırın kamerası, doğrudan yanma odasından berrak canlı görüntüler sağlar. 2000 ⁰C’ye kadar proses sıcaklıkları için su veya hava soğutmalı versiyonlar olarak mevcuttur. D-FS 50, D-VT 50 Video Sistemi veya D-VTA 200 Termografi Analiz Sistemi ile birleştirilebilir.

Endüstriyel Fırın Kameraları Nedir?

Durag fırın kameraları; endüstriyel fırınların, kazanların ve ocakların içini gözlemlemek amacıyla kullanılan bir kamera çeşididir. Bu kameralar, yüksek sıcaklık ve zorlu çalışma koşullarında çalışabilme yetenekleri sayesinde endüstriyel fırınların içini izlemek ve denetlemek için kullanılır. Bu kameralar; fırın içindeki süreçleri gözlemlemek, sıcaklık değişimlerini takip etmek, ürün kalitesini kontrol etmek ve olası problemleri erken tespit etmek gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

Durag Group Markasının Endüstriyel Fırın Kameraları Nelerdir?

Durag, endüstriyel sektörde lider bir oyuncu olarak, iç süreçleri gözlemlemek ve denetlemek üzere tasarlanmış iki farklı model olan D-FS2 ve D-FS50 Endüstriyel Kamera çözümlerini sunmaktadır. Bu kamera modelleri, farklı endüstriyel ihtiyaçları karşılamak üzere özelleştirilebilir ve son kullanıcı firmaların gereksinimlerine uygun olarak seçilir.

Fırın İçi Ölçüm ve Gözlem Kamera Sistemleri Nasıl Çalışır?

Durag fırın kameraları, fırın veya kazan duvarının içinden yanma odasına girerek, işlem ve yanmayı geniş bir görüş açısıyla sağlar. Video ve termografi yazılımı ile uzaktan kontrol edilebilirler, hava veya suyla soğutulabilirler. Ayrıca 2.000 °C'ye kadar olan aşırı sıcaklıklara uygunluk gösterirler.

Hızlı ve özel lensler ile entegre dijital kameralar, parlak canlı videolar sağlar. Güvenli işletme ve sabit kurulum için koruyucu bir tüp içeren özel flanşlar veya yetersiz soğutma durumunda kameralı bölgeyi sıcak alandan uzaklaştıran isteğe bağlı bir pnömatik geri çekme ünitesi sunar.

Durag Endüstriyel Fırın Kameralarının Özellikleri Nelerdir?

İki farklı Durag fırın kamerası bulunmaktadır: D-FS2 ve D-FS 50. Durag D-FS2, çimento endüstrisindeki döner fırınlar veya tehlikeli atık yakma gibi aşırı çevresel koşullar için önerilir. D-FS2 ile görüntü, endoskop aracılığıyla yanma odası dışındaki dijital kameraya iletilir. Tasarım gereği, D-FS2 fırın kamerası için yalnızca bir eğimli versiyon (60°) mevcuttur.

 

Su Soğutmalı

Hava Soğutmalı

Yanma Odasındaki Max. Sıcaklık

< 2,000 °C

< 1,600 °C

Soğutma Ceketi – Çap

70 mm

60 mm

Purge Havası

10 Nm3 /h

10 Nm3 /h

Açılı Versiyon

VAR

YOK

Su Gereksinimi

VAR

YOK

Fırın Kameralarının Aksesuarları Nelerdir?

D-RU modeli ile fırın kameralarına aksesuar eklemesi yapılmaktadır. Bu modelde, kameraların geri çekme üniteli olması sağlanmaktadır. Bu ünite sayesinde kameranın kullanım ömrünün uzatılması amaçlanmaktadır. Örnek verecek olursak;

  • Soğutma suyunun/havasının istenilen değerlerde olmaması durumunda kamera, fırının içerisinden geri çekilerek, olası sıcaklık artışlarından zarar görmemesi sağlanır.

  • Fırın içi sıcaklığın ani olarak yükselmesinden kaynaklı kamera hasarını önlemek amacıyla da geri çekme ünitesi (D-RU) kullanımı tavsiye edilmektedir.

Fırın Kameraları Hangi Alanlarda Kullanılır?

Fırın kameraları; çimento üretiminde kalite iyileştirmesi, atık yakma tesislerinde optimize edilmiş yanma, enerji üretimi için güç santrallerinde aşınma ve iş duruşlarının azaltılması veya petrokimya endüstrisinde çatlak fırınlarında tüp patlamalarının önlenmesi gibi birçok sektörde pek çok amaçla kullanılmaktadır.

Fırın Kamerası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  • Sıcaklık Dayanıklılığı: Endüstriyel fırınlar yüksek sıcaklıklarda çalışabilirler. Bu nedenle kameranın yüksek sıcaklıkta güvenilir bir şekilde çalışabilme kapasitesi önemlidir.

  • Görüntü Kalitesi: İyi bir görüntü kalitesi, süreçleri doğru bir şekilde izlemek ve olası sorunları tespit etmek için kritiktir.

  • Uygunluk: Kullanılacak fırının, ocağın, kazanın türüne ve işlemlerine uygun olmalıdır.

  • Dayanıklılık: Zorlu endüstriyel koşullara dayanabilecek, dayanıklı bir tasarım tercih edilmelidir.

  • Bağlantı ve Kontrol Seçenekleri: Görüntülerin uzaktan izlenmesi veya kaydedilmesi gibi işlevler için uygun bağlantı ve kontrol seçeneklerine sahip olması önemlidir.

  • Koruma: Fırın içindeki kir, duman veya partiküllerin kameralara zarar vermesini engellemek için koruyucu kaplamalar ve geri çekme üniteli sistemler gibi önlemler alınmalıdır.

  • Sertifika: Ürünün sertifikalarının, proses işletmesine uygun olması gerekir.

  • Bakım Kolaylığı: Montaj, demontaj ve bakım işlemlerinin kolaylığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Endüstriyel Fırın Kameralarının Soğutması Nasıl Yapılmaktadır?

Kameralar için 2 tür soğutma mevcuttur. Bunlar; su ile soğutma ve hava ile soğutmadır.

Su ile Soğutma: Su soğutmalı kameraların çalışabilir sıcaklığı 2000 °C'ye kadar çıkabilmektedir. Soğutma için yaklaşık olarak >500l/h su ihtiyacı bulunmaktadır. Su soğutmalı kameralar için bir diğer önemli konuda, soğutma suyunun sıcaklığı olup, 45°C'den düşük olması tavsiye edilmektedir.

Hava ile Soğutma: Soğutma için yaklaşık olarak >40Nm3/h hava ihtiyacı bulunmaktadır. Hava soğutmalı kameralar için bir diğer önemli konuda, soğutma havasının sıcaklığı olup, 60°C'den düşük olması tavsiye edilmektedir.

 

TEMSİLCİLİKLER

E-Bülten Kayıt
Bize Ulaşın