SEÖS (SÜREKLİ EMİSYON ÖLÇÜM SİSTEMLERİ)

Siemens, Durag ve Gasmet gibi alanında uzman firmaların çatısı altında; SEÖS Tebliği’nde belirtilen tüm gereklilikler ve tesisinizin özelliklerine uygun sistemlerin satışını, kurulumunu ve satış sonrası hizmetlerini sizlere sunan firmamız, ülkemizde kurulu sistem sayısı ve firma referanslarıyla sektörün öncülerindendir.

Ülkemizde de dünyada olduğu gibi emisyon değerlerinin izlenmesi; hava kirliliğinin kontrol altına alınması, verimli yanmanın sağlanması ve proses kontrolü amacı ile yapılmaktadır. Ortalama 2 yılda 1 kez akredite laboratuvarlar tarafından periyodik olarak yapılan emisyon ölçümleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan ve 12/10/2011 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan SEÖS (Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri) yönetmeliği ile sürekli izleme esasına dayandırılmıştır. Bu yönetmelikte belirlenmiş şartlar dahilinde kalan işletmelerin baca gazı, toz ve bunların kütlesel debileri gibi kirlilik kaynakları, sürekli olarak ölçülerek kayıt altına alınmakta ve bu veriler bakanlığa düzenli olarak iletilmektedir. İlgili tebliğde senelik %95 sağlıklı verinin bakanlığa iletimi zorunlu hale getirilmiştir.

Başlıca; Enerji Santralleri, Çimento fabrikaları, Petrokimya, Demir-Çelik, Cam üretim, Kağıt, Tekstil ve Otomotiv… gibi yönetmelikte belirlenmiş alanlarda faaliyet gösteren işletmeler, sürekli emisyon ölçüm sistemlerinin kurulumunu sağlamak ve ölçüm sonuçlarını sürekli olarak bakanlığa aktarmak zorundadır. Hali hazırda çalışmakta olan Enerji santralleri 2014 yılı sonuna kadar Bakanlıkla bağlantıyı kurarak veri aktarımı sağlamak zorundadır.  Ancak bu süre bazı santraller için 2018 yılına kadar uzatılmıştır. 2018 yılına kadar veri kaydı işletme içerisinde yapılmalı ancak veri aktarımı zorunlu olmamaktadır.

Sürekli emisyon ölçüm sistemi kurulumu zorunluluğu olan işletmeler uygun sistemi kurmakla yükümlüdürler. Yasal açıdan emisyon ölçüm sistemlerinin EN 14181 ve EN15267-3 standartlarına uygunluklarının sertifika ile belgelenebilir olması gerekmektedir. Teknik açıdan ise prosesin içeriği, gaz kompozisyonu, bu gazların konsantrasyonu, sıcaklık, nem, çiğlenme noktası sıcaklığı vb. verilere göre uygun materyal ve ölçüm prensibinin seçilmesi gerekmektedir.

Sürekli emisyon ölçümleri kurulurken; Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Yönetmeliği ve Atıkların yakılması Yönetmeliğindeki sınır değerleri belirlenmiş (mg/Nm3 sınır değeri ve kg/saat kütlesel debisi) olan parametreler ve yine bu yönetmeliklerde belirlenmiş ısıl güç ve kütlesel debi miktarları dikkate alınarak seçimler yapılır. Başlıca gaz içerikleri ve debi ölçüm sistemleri kurulumu yapılırken, yakıt türevi ve kütlesel debiye bağlı olarak bu kapsama toz eklenmektedir.

Firmamız, sektöründe önemli Siemens, Durag ve Gasmet gibi firmaların çatısı altında 200'ü aşkın sürekli emisyon ölçüm sisteminin kurulumunu gerçekleştirmiş olmakla beraber aylık olarak yapılması gereken KGS3 ve periyodik olarak yapılması gereken bakım hizmetleri de 25 kişilik uzman teknik kadrosuyla sağlanmaktadır. Firmaların ölçüm verilerini bakanlığa aktarımının sürekli olarak sağlanabilmesi için teknik ekibini yaygınlaştıran firmamız; İstanbul, İzmir, Adana ve Karabük bölgelerinde sabit teknik ekipler ikame ettirmektedir. Bu sayede çalıştığımız firmaların teknik hizmetler ihtiyaçlarını en hızlı şekilde karşılayabilmektedir.

E-Bülten Kayıt

Set Teknik hakkındaki tüm yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize katılın.

Lütfen bekleyiniz.. E-posta adresi hatalı. * işaretli alanlar boş bırakılamaz. Mesajınız başarı ile gönderildi. Hata oluştu lütfen tekrar deneyiniz.